PDA

View Full Version : New Belarus Open League (BLR/LAT) 2008/09 - all in one



Marc Brunengraber
27-03-2008, 01:36
The participation of "super clubs" from Belarus and Latvia (in the KHL) is great news - IF and ONLY IF these "super clubs" do not destroy the Latvian and Belarussian leagues, especially the Belarus Extraliga, which has developed very nicely.

Nightmare
27-03-2008, 08:13
The participation of "super clubs" from Belarus and Latvia is great news - IF and ONLY IF these "super clubs" do not destroy the Latvian and Belarussian leagues, especially the Belarus Extraliga, which has developed very nicely.

The will most probably not destroy anything, only make the eagues weaker. But i think that the participation of these 2 "Super Clubs" in the KHL brings more to Latvian and Belarussian hockey than any of the two leagues.

Shardik
27-03-2008, 13:23
Firstly a question: In the vote for the Belarussian team's name do you get fixed options or does everyone submit their own favorite? When I was google-translating the pages I got the impression that people could send in their propositions but it didn't say how the winner will be chosen.

Secondly an interesting piece of news I read from the Belarussian federation's web site. Belarussians have sent a proposition to Latvian federation about a new joint league. The league would have 8 Belarussian and 4 Latvian teams. Also a second league would be implemented with 3 teams from each and 1 from Estonia and Lithuania. Lipmans will be travelling to Minsk to discuss this shortly.

Aldair
27-03-2008, 14:33
The participation of "super clubs" from Belarus and Latvia is great news - IF and ONLY IF these "super clubs" do not destroy the Latvian and Belarussian leagues, especially the Belarus Extraliga, which has developed very nicely.


The will most probably not destroy anything, only make the eagues weaker. But i think that the participation of these 2 "Super Clubs" in the KHL brings more to Latvian and Belarussian hockey than any of the two leagues.

There is an idea to create a comletely new leaugue wich could became an alterantive to the existing ExtraLiga, exactly like Shardik says:


Secondly an interesting piece of news I read from the Belarussian federation's web site. Belarussians have sent a proposition to Latvian federation about a new joint league. The league would have 8 Belarussian and 4 Latvian teams. Also a second league would be implemented with 3 teams from each and 1 from Estonia and Lithuania. Lipmans will be travelling to Minsk to discuss this shortly.

So as you can see, it's planned to create two divisions with promotion/releagtion system, and it seems to be great, imo.

Anyway, I will create a special thread fro this disscussion in Belarus subforum shortly.

rusher
27-03-2008, 15:38
The participation of "super clubs" from Belarus and Latvia is great news - IF and ONLY IF these "super clubs" do not destroy the Latvian and Belarussian leagues, especially the Belarus Extraliga, which has developed very nicely.

Yeah, the same worries here in Latvia about that too.
But I think Belarus should worry more because they have a better league, better organised and with more interest of spectators, sponsors. Latvian Samsung Premierleague became better this year too but I highly doubt that the KHL club can seriously influence it because there isn't much to influence. Attendance numbers start to become respectable only in the play-offs, not much interest from sponsors etc.

That new Belorussian proposal seems interesting though. It's worth to think about it.

GX
27-03-2008, 21:57
Secondly an interesting piece of news I read from the Belarussian federation's web site. Belarussians have sent a proposition to Latvian federation about a new joint league. The league would have 8 Belarussian and 4 Latvian teams. Also a second league would be implemented with 3 teams from each and 1 from Estonia and Lithuania. Lipmans will be travelling to Minsk to discuss this shortly.

this sounds really good - a way how not to destroy our own (Latvian and Belarussian) leagues, by adding some bigger challenge...

and yeah - Latvia even don't have more than 7 (4 I.div+3 II.div) teams to send play there. In previous season of Latvian league there were only 5 Latvian clubs, you can add U-18 base team - Saga and then you must find another competetive club... maybe 2nd team of the new "superclub"

if this comes true, I give a strong support also for KHL

Aldair
27-03-2008, 22:22
As promised, the new hread was created. Please, use this thread to discuss all things related to this new and (still) theoretical league, and this thread

http://forums.internationalhockey.net/showthread.php?p=109171

leave for KHL discussion only.

Davide
11-04-2008, 19:05
a new team was created in Belarus: Shinnik Bobruisk. Only information coming at moment from Belarus is the coach of new team will be former Vitebsk coach Vasili Spiridonov.

Aldair
11-04-2008, 21:06
a new team was created in Belarus: Shinnik Bobruisk. Only information coming at moment from Belarus is the coach of new team will be former Vitebsk coach Vasili Spiridonov.

Right, there is no much information about the new club. Accordingly to the Naumov's (BIHF President) words, the new team was created to became some kind of farm club for the Belarus KHL representative Dynamo. The second function - is to became the base team for U20 National Belarus team.

Also, there is no cleareance about in which league the new team will play. It can be either KHL-2 (if it will be created) or Belarus Extraliga (instead of Dynamo - there will no be two Dynamos, the only one will play in Russia)...

Marc Brunengraber
12-04-2008, 05:22
Will the current Dynamo continue on as the new Dynamo (albeit pumped up with new money and stronger players), or will the current Dynamo (and its management structure, hockey schools, website, etc.) die now?

Steigs
12-04-2008, 08:59
you forgot one Marc.

"or, will the current Dynamo simply change their name and continue as they are?"

Aldair
12-04-2008, 14:43
Will the current Dynamo continue on as the new Dynamo (albeit pumped up with new money and stronger players), or will the current Dynamo (and its management structure, hockey schools, website, etc.) die now?

THe first option. But the roster will be changed fo 90% probabaly (or even more). The club budjet will be around 15-17 millions. 10 from it will arrive from the different sponsors, and the other 5-7 is just the current Dynamo's budget.

Davide
13-04-2008, 22:18
According to Latvian sources, Samsung Premierleague clubs didn't approved the joint with Belarussian clubs for next year. Also Energijs Elektrenai and the new estonian club that should be created in Kohtla Jarve expressed the desire to continue playing in Latvian League..

Davide
13-04-2008, 22:20
The situation in Brest is very critical annd club seriously risk to close. Coach Alexander Rummo left the team "tired to battle to windmills". Also farm team is without a trainer currently....

rusher
14-04-2008, 15:21
According to Latvian sources, Samsung Premierleague clubs didn't approved the joint with Belarussian clubs for next year. Also Energijs Elektrenai and the new estonian club that should be created in Kohtla Jarve expressed the desire to continue playing in Latvian League..

It's true. No Latvian clubs in Belarus Extraliga next year too.

Davide
14-04-2008, 15:26
It's true. No Latvian clubs in Belarus Extraliga next year too.

why this? Is BLR league not considered compettive (or too competitive)? Or is purely an economic matter?

Eric
14-04-2008, 21:45
It's true. No Latvian clubs in Belarus Extraliga next year too.

I think its the best decision for hockey in Latvia and in the Baltic states. Its better Latvia develop its own league. If Latvia will take the last step to the top it needs a strong domestic league.

I am not sure its the best way of develop Latvian and Belarus hockey to have one superteam in KHL. It will be good in the short run but in the long run both countrys own league system will be hurt.

rusher
15-04-2008, 15:54
why this? Is BLR league not considered compettive (or too competitive)? Or is purely an economic matter?

Surely, BLR Extraliga is competitive but our clubs have smaller budgets and it is wiser to develop our own league than to go to Belarus again. And I didn't want to write this but still...Lukashenko won't let us play in the final or fight for medals there anyway, even if we would be competitive enough. They didn't want to allow our clubs to participate in play-off series and that was the reason why we left the league in the first place some years ago.

Tokyo Bucks
15-04-2008, 18:51
Lukashenko is a great supporter of hockey, but also the last remaining dictator in Europe (well, maybe that's debatable). For purely hockey reasons, a combined league would've been better, but in this case I have to agree that it was the right move for the Latvian clubs to pull out of the BLR "Open" League.

Aldair
15-04-2008, 23:54
Surely, BLR Extraliga is competitive but our clubs have smaller budgets and it is wiser to develop our own league than to go to Belarus again. And I didn't want to write this but still...Lukashenko won't let us play in the final or fight for medals there anyway, even if we would be competitive enough. They didn't want to allow our clubs to participate in play-off series and that was the reason why we left the league in the first place some years ago.

Sorry to say, but this sounds like a some kind of pure speculation, not more. If you remeber the time of EEHL, than you will easily find ow many time not belarussian club - ukrainian Sokol - became the champion. And in BOL he got some good result, and Riga got bronze medals once.

Of course, here and there, some "referees help" takes place, but it's not more often than in Russia or Austria (when they play kazakhs or slovenians).

rusher
16-04-2008, 08:24
Sorry to say, but this sounds like a some kind of pure speculation, not more. If you remeber the time of EEHL, than you will easily find ow many time not belarussian club - ukrainian Sokol - became the champion. And in BOL he got some good result, and Riga got bronze medals once.

Of course, here and there, some "referees help" takes place, but it's not more often than in Russia or Austria (when they play kazakhs or slovenians).

EEHL wasn't Belarus Open Extraleague. It was Eastern European League with teams from Eastern Europe, surely with teams from Belarus and Latvia too but still. And I wasn't talking about referees. I think the problem was that there were rumors that our clubs could participate but they would not be allowed to play in the play-offs.

PS: Anyway, yesterday I read that Liepajas Metalurgs, the champion, is still deciding what to do and maybe they'll play. R2000 now will be the farm club of "Dinamo" so maybe they too join, I don't know really. But Lipmans said clear no some days ago. And he is the head of federation so...

rusher
16-04-2008, 11:00
http://www.liepajniekiem.lv/lat/sports/hokejs/?doc=32219

liepajniekiem.lv writes that it's still undecided whether Latvian clubs will participate in one league with Belorussian clubs. There was a meeting with the representatives of Latvian clubs and they were talking about the creation of Baltic Hokey League where the best Belorussian and Latvian clubs would play.

Davide
16-04-2008, 11:04
It's true. No Latvian clubs in Belarus Extraliga next year too.

so now this is no more true...

Strnge situation: first clubs met and decided o not partecipate, then one of them changed mind and now all want to join BLR league...

rusher
16-04-2008, 11:19
so now this is no more true...

Strnge situation: first clubs met and decided o not partecipate, then one of them changed mind and now all want to join BLR league...

It's always strange with Latvian hockey federation and Kirovs Lipmans. One day they say ''no'' and Metalurgs say "no'', the second day LM wants to play there and Lipmans organise a meeting with all the clubs and says "maybe we'll play''.
I don't know what's happening really. These two potential superclubs- Dinamo's from Minsk and Riga have really made it all very dull. I guess it might be somehow connected with Samsung that is the general sponsor for Latvian Premier League and now the sponsor of Belarus national teams. Maybe they want to create some international Samsung league. I really don't know what on earth Samsung is doing in hockey, even more what the hell they are doing in Latvian league but yesterday in "Sporta Avize"- sports magazine in Latvia appeared a rumor that Samsung leaves Latvian championsip and now suddenly Lipmans organise a conference and wants to play with Belorusian clubs...strange.

Aldair
18-04-2008, 01:03
liepajniekiem.lv writes that it's still undecided whether Latvian clubs will participate in one league with Belorussian clubs. There was a meeting with the representatives of Latvian clubs and they were talking about the creation of Baltic Hokey League where the best Belorussian and Latvian clubs would play.

Exaclty! Pressball reports: Limpan says that despite of financial problems there is still a principal interest of latvian clubs to join Belarus.
Also, the new foramt of the leahue is possible: 10 belarussian and 4 latvian clubs (named ASK/Ogre, Ltgale, Riga 2000 and Metallurgs) with united regular season (4 rounds) and separated playoffs (in order to get "pure" chmpions for each country).

Alessandro Seren Rosso
18-04-2008, 09:45
Why they don't involve also teams from Lithuania? Maybe with some investments Energia from Elektrenai could play a role in such a league

Aldair
18-04-2008, 10:58
Why they don't involve also teams from Lithuania? Maybe with some investments Energia from Elektrenai could play a role in such a league

I think the only reason is the very low level of the lithuanian team. Look at their results - this season the finished last with the terrible gap from the next team in the rankings... And alll that with latvian teams only...
Whointerested in the games like Keramin - Energia 21:0? :c105:
But of course it would be great if they could find some strong sponsor, to make the team stronger and competiitve anf to join, just like latvian and belarussians clubs do.

Alessandro Seren Rosso
18-04-2008, 11:44
I thought they were better, that's all

GX
18-04-2008, 17:21
I think its the best decision for hockey in Latvia and in the Baltic states. Its better Latvia develop its own league. If Latvia will take the last step to the top it needs a strong domestic league.

I am not sure its the best way of develop Latvian and Belarus hockey to have one superteam in KHL. It will be good in the short run but in the long run both countrys own league system will be hurt.

I agree with you that KHL definetly isn't the best for Latvian hockey (probably also Belarussian - don't know), but as it is already decided, I think, this league unification is the only solution - it's the way how to keep all teams competetive, even adding some more pressure - new oponents etc....

btw, rusher, if this is Latvian/Belarussian league then I'm pretty sure that there will be also Latvian referees refereeing it (Zviedritis, Eglitis & co.)

GX
18-04-2008, 17:24
I think the only reason is the very low level of the lithuanian team. Look at their results - this season the finished last with the terrible gap from the next team in the rankings... And alll that with latvian teams only...
Whointerested in the games like Keramin - Energia 21:0? :c105:
But of course it would be great if they could find some strong sponsor, to make the team stronger and competiitve anf to join, just like latvian and belarussians clubs do.

Moreover, if there's a good player in Energia, soon after he's already playing in some Latvian club (just look how many Lithuanians are playing in Liepajas Metalurgs and DHK Latgale, and they all have once played in Energia...) :)

rusher
18-04-2008, 23:08
Btw what happens with LSPA/Riga if our 4 leaders decide to play in this "Baltic", "Belo-Lat" league? Do they play with farm clubs in seperate league? This question I would like to ask to both presidents of federations, in particular to Lipmans.
We need LSPA/Riga to play with strong teams and not to disappear.
Will there be Latvian championship as addition organized, maybe at first with semi-professional teams but as a trampoline for this united league if a teams want to become more professional.
There are still questions...

GX
20-04-2008, 14:37
It was said that there will be also 2nd division with 3 teams of Latvia, some teams from Belarus and also SC Energia and Big Diamonds...

ahtikullervo
25-04-2008, 22:48
Any fresh news on this league(s)?

Aldair
26-04-2008, 18:56
Any fresh news on this league(s)?

Not really, moreover it seems that the new league will not be created...Belarus federation after many discussion got the conclusion that it will be better to save the current format of the Belarus Championship.

The only thing they ready to do is to make it open as it was before. But not likely that latvian teams will agree to join now, since it will not be a league of an equal peartners but the Belarus league...

Anyway, the final desision will be made after 1st July only.

Alessandro Seren Rosso
24-05-2008, 23:27
I've read on Russian medias that in the next season there will be a salary cap of 130.000 dollars per month. Confirm? Deny?

GX
29-05-2008, 20:00
HK Riga 2000, HK Liepajas Metalurgs, DHK Latgale and ASK/Ogre are going to play in Belarus in 2008/09 so this project so far becomes partly true.

Source (Latvian): http://esports.lv/hokejs/29052008-cetri_klub_i_speles_baltkrievija

Aldair
05-06-2008, 19:14
HK Riga 2000, HK Liepajas Metalurgs, DHK Latgale and ASK/Ogre are going to play in Belarus in 2008/09 so this project so far becomes partly true.

Source (Latvian): http://esports.lv/hokejs/29052008-cetri_klub_i_speles_baltkrievija

That's right! So from the next season Belarus liga becomes open again! :c239: 4 latvian team and 10 belarussian. And the thread chnages it's name too. :c032: They play regular season and after that every country play it's own playoff to determine their champions.

More news coming.

Also, the second belarus liga (vyshaya) also became open - ukrainian Sokol-2 joins it.

Dan
08-06-2008, 08:53
Is the picture right on top the Cup of Belarus League ?

http://www.hockey.by/

Alessandro Seren Rosso
25-06-2008, 11:13
Keramin Minsk signed Russian forward Dmitri Igoshkin from Torpedo Nizhny Novgorod.

Alessandro Seren Rosso
25-06-2008, 16:19
HK Gomel got Kazakhstani forward Andrei Pchelyakov

Davide
29-07-2008, 16:07
An ice hockey festival to be held in Belarus at the end of August.
The action will be timed to 100 years anniversary of IIHF and the Year of Health in Belarus. The organizers prepared an intensive program. It includes two tourneys on participation of juniors, amateur competition and a match of Dinamo Minsk and the winner of Belarus Cup. A workshop for coaches will be held within the frameworks of the festival.

ehn
03-08-2008, 19:37
Extraliga shedule (http://www.hockey.by/UserFiles/File/2008-2009/EXTRALIGA.pdf)

Vyshaya Liga shedule (http://www.hockey.by/UserFiles/File/2008-2009/VYSSHAYA_LIGA.pdf)

ehn
09-09-2008, 00:46
all stats:

RUS http://pointstreak.com/prostats/scoreboard.html?leagueid=684&seasonid=3227

ENG http://pointstreak.com/en/prostats/scoreboard.html?leagueid=684&seasonid=3227

GX
09-09-2008, 20:17
Latvian clubs start with victories... :)

Riga 2000 won Metallurg Zhlobin 2:1

and DHK Latgale won HK Gomel with 3:0

Geoff
10-09-2008, 01:04
all stats:

RUS http://pointstreak.com/prostats/scoreboard.html?leagueid=684&seasonid=3227

ENG http://pointstreak.com/en/prostats/scoreboard.html?leagueid=684&seasonid=3227

It's not really english. The menu is in English but the stats are Cyrillic lol

Davide
10-09-2008, 11:33
HK Gomel - DHK Latgale 0-3 (0-0,0-2,0-1)
0-1 Aleksandr Terekin (Lukas Pek)SH 25:48
0-2 Egidius Bauba (Lukas Pek, Mikhail Vasiliev) 39:50
0-3 Dmitri Beresnev (Viktor Lobachev, Maksim Petruk) 53:23
PIM: 7x2 - 5x2 SOG: 29-24 Att: 2.600
3 stars: Eliseenko, Bauba, Shibanov

HK Vitebsk - Yunost Minsk 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
0-1 Aleksandr Volkov (Aleksandr Kitarov, Nikolai Stasenko)SH 33:25
0-2 Artem Senkevich (Aleksei Shagov, Andrei Karev) 43:43
1-2 Evgeny Kashtanov (Artem Gnidenko, Vyacheslav Timchenko)PP 44:13
PIM: 6x2 - 6x2+1x10(Ponomarev) Att: 950
Yunost: Goryachevskih, Stasenko, Korotkevich, Karev, Ponomariov, Kitarov, Materukhin, Stepanov, Zakharov, Volchkov, Ryadinsky, Yakimovich, Volkov, Leontiev, Schurko, Romanenko, Shitkovsky, Senkevich, Shagov
Vitebsk: Zarudny, Parahonko, Timochenko, Vinokourov, I. Usenko, Erashov, A. Usenko, Nemirko, Abakunchik, Bondarev, Polonitsky, Beliy, Gnidenko, Svito, E. Stepanov, Pulver, Ermolov, Kashtanov.
3 stars: Nemirko,Kitarov,Senkevich

Metallurg Zhlobin - HK Rīga 2000 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
0:1 03:44 Gints Meija
1:1 14:54 Aleksei Efimenko (Valentin Kulenok)PP
1:2 18:27 Gatis Gricinskis (Krisjanis Redlihs)
PIM: 8x2+1x25(Efimenko) - 14x2 SOG: 43-26 Att: 1.900
3 stars: Edgars Lūsins, Gints Meija, Ērik Weissmann

Shinnik Bobruisk - HK Brest 4:1 (2-0,1-1,1-0)
1-0 Vitali Belinsky (Ilya Shinkevich, Kirill Brikun)PP 07:18
2-0 Dmitri Korobov (Kirill Brikun,Dmitri Verameychik) 19:44
2-1 Aleksandr Burmistronok (Dmitri Violenty, Dmitri Gorbunov) 22:20
3-1 Pavel Dashkov (Yuri Lyaskovsky) 25:17
4-1 Vladimir Mikhailov PS 55:04
PIM: 11x2 - 10x2 Att: 2.000

Keramin Minsk - Neman Grodno 3-1 (1-1,0-0,2-0)
0-1 Vladislav Klochkov (Dmitri Kirilenko) 7:09
1-1 Aleksei Plotnikov 10:32
2-1 Hirek Khafizov (Aleksei Permyakov, Toivo Suursoo)PP 51:31
3-1 Evgeni Kovyrshin (Andrei Glebov)PP 57:11
PIM: 10x2+1x10(Suursoo) - 8x2+1x10(Goman) Att: 800
3 stars: Karpikov,Plotnikov,Klochkov

Khimik SKA Novopolotsk - Khimvolokno Mogilev 2-3so (1-0,1-0,0-2,0-1)
1-0 Andrei Moroz (Artem Karkotskiy, Denis Tydnyuk) 19:32
2-0 Oleg Timchenko (Sergei Klishin, Dmitri Rudak)PP2 35:49
2-1 Vladimir Malevich (Roman Magdeev, Aleksandr Borozenko)PP2 45:53
2-2 Vladimir Malevich (Pavel Kuzevich, Roman Magdeev)
2-3 Vladimir Malevich
PIM: 6x2 - 8x2 SOG: 24-37

Metalurgs Liepajas - ASK Ogre 4-1 (0-0,0-0,4-1) 10.09
1-0 Konstantīn Mihailov (Sergei Gubin,Sergejs Tjoluškins)PP 52:37
2-0 Aldis Āboliņš (Marcis Zembergs) 53:02
3-0 Vladimirs Mamonovs (Māris Grāvītis, Vents Feldmanis) 53:36
3-1 Andrejs Ignatovičs (Toms Bluks,Aleksandrs Kerčs)PP 54:01
4-1 Māris Grāvītis (Vladimirs Mamonovs,Juris Ozols)EN 59:54
PIM: 12x2+1x10(Brahmanis) - 7x2+1x20(Fanduls) SOG: 25-18 Att: 410

Davide
11-09-2008, 11:26
Keramin Minsk becomes officially the farm team of KHL Dinamo Minsk. An annual agreement was signed yesterday in Minsk.

Last year there was a tentative of merging the 2 teams but fans and directorate refused.

This time economic advantages broke the wall between clubs.

Alexander Letetsky (CEO Keramin Minsk):
Entrance of Minsk Dynamo into the ranks of participants KHL is an undeniable step forward in the development of our sport. It is clear that at begin for Dinamo will be very difficult to fight with leading teams of post-Soviet space. And who, if not the best club in Belarus, land an helping hand? Regarding rumours about our financial crisis, it is complete nonsense. We have never been indebted to the players, have always behaved honestly and openly. This agreement will enable us vary the composition during the season, strengthened good players: the first was forward Alexander Kulakov. In the opposite direction goes Alexei Strakhov. The agreement is for one year. What will happen next, is not yet known. Despite recent developments, we will not deviate from the chosen course earlier - building their own arena. All the necessary project documentation gathered, a plot of land in the "Oktyabrsky" district selected. If everything goes according to plan, construction will begin next year.
It is gratifying that our fans understand this situation. We have promised our fans, despite everything, continue to fight for the highest place.

Vladimir Goncharov (CEO Dinamo Minsk):
The initiative of signing the contract came from both sides. We were interested in a strong Farm club, so consider mutually beneficial agreement. I note that the contract has already entered into force. After Kulakov and Strakhov's exchange, next new player of our club became the Slovak goalkeeper Matos Kostur, who will play while Vitaly Koval recovers from injury. Candidates remaining players Keramin still under discussion. Although it may strengthen us and representatives of other teams.

Davide
12-09-2008, 13:12
Keramin Minsk - Brest 4-0 (1-0,0-0,3-0)
1:0 Suursoo (Zbert,Kuzmenkov, 19.43)PP
2:0 Khafizov (Suursoo, Plotnikov, 48.01)
3:0 Lobashov (Baukin, 52.19)
4:0 Khafizov (Plotnikov, Permyakov, 54.50).
PIM: 4x2 - 4x2 SOG: 36-12 Att: 500
3 stars: Karpikov,Khafizov,Abramov

Shinnik Bobruisk - Neman Grodno 2-5 (1-2,0-1,1-2)
0-1 Ivan Myadel 05:13
0-2 Dmitri Kirilenko (Ilya Politsinsky) 07:11
1-2 Pavel Dashkov (Sergei Kolyubakin, Dmitri Korobov)SH 09:21
1-3 Aleksandr Medvedev (Sergei Yanovsky, Andrei Shevelev) 35:23
1-4 Vyacheslav Lisichkhin (Aleksei Baranov, Oleg Malashkevich) 46:37
1-5 Viktor Goman (Aleksei Baranov, Oleg Malashkevich)PP 51:02
2-5 Vladimir Mikhailov (Sergei Kolyubakin) 56:35
PIM: 4x2 - 8x2+2x10(Lisichkhin,Lupandin) SOG: 33-33 Att: 900

Gomel - HK Riga 2000 3-4SO (0-1,1-02-2,0-0,0-1)
0-1 12:52 Daniličs (Brancis, K.Rēdlihs)
1-1 28:53 Oletski (Pchelyakov, Kopat)PP 1:1
2-1 41:08 Klimin (Eliseenko, Kopat)PP 1:2
3-1 45:46 Klimin (Bryzgalov, Eliseenko)PP 1:3
2-3 52:30 Želubovskis (Vodolažskis, Bondarevs)
3-3 57:33 Hartmanis (Daniličs)
3-4 65:00 Brancis SO
PIM: 7x2+1x10(Balmochnykh) - 11x2 SOG: 42-23 Att: 1.900
3 stars: Lusins,Brancis,Klimin

Metallurg Zhlobin - DHK Latgale 8:1 (3:0, 3:0, 2:1)
1-0 Lukas Yurik PP 02:04
2-0 Kaspars Saulietis (Evgeny Krivomaz, Konstantin Durnov)PP 11:39
3-0 Aleksei Efimenko (Erik Weissmann) 19:13
4-0 Aleksei Krutikov (Konstantin Durnov, Kaspars Saulietis) 25:24
5-0 Nikita Osipov (Aleksei Efimenko) 25:40
6-0 Evgeny Krivomaz (Nikita Osipov, Aleksei Efimenko) 32:21
7-0 Gennadi Savilov PS 50:43
7-1 Vadims Vabiščevičs (Aleksandrs Fadejevs, Vitali Pavlov)PP 51:43
8-1 Pavel Volchek (Aleksei Volchek)PP 59:07
PIM: 11x2 - 12x2 SOG: 55-25 Att: 1.600
3 stars: Krivomaz,Efimenko,Bauba

HK Vitebsk - Khimvolokno Mogilev 1-3 (0-0,0-2,1-1)
0-1 Andrei Samokhvalov (Roman Salnikov, Andrei Romadanovsky) 23:22
0-2 Andrei Samokhvalov (Ivan Sakharov, Andrei Romadanovsky)SH 37:19
1-2 Vasili Polonitski (Artem Gnidenko, Vyacheslav Timchenko) 4:10
1-3 Aleksandr Borozenko (Vitali Gorbachev)EN 19:17
PIM: 2x2 - 8x2 SOG: 25-32 Att: 900
3 stars: Polonitski, Grishukevich, Samokhvalov

Khimik-SKA Novopolotsk - Yunost Minsk 1-3 (0-0,1-1,0-2)
0-1 Aleksandr Kitarov (Aleksandr Volchkov, Aleksandr Materukhin) 25:24
1-1 Maksim Yakovlev (Dmitri Rudak, Aleksei Kutznetsov)PP2 27:31
1-2 Roman Romanenko (Nikolai Stasenko, Konstantin Zakharov) 12:56
1-3 Roman Romanenko (Artem Senkevich, Konstantin Zakharov) 17:08
PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 27-24 Att: 1.250
3 stars: Romanenko, Kitarov, Trus

Geoff
12-09-2008, 17:00
Gomel - HK Riga 2000 3-4SO (0-1,1-02-2,0-0,0-1)
0-1 12:52 Daniličs (Brancis, K.Rēdlihs)
1-1 28:53 Oletski (Pchelyakov, Kopat)PP 1:1
1-2 41:08 Klimin (Eliseenko, Kopat)PP 1:2
1-3 45:46 Kļimin (Bryzgalov, Eliseenko)PP 1:3
2-3 52:30 Želubovskis (Vodolažskis, Bondarevs)
3-3 57:33 Hartmanis (Daniličs)
3-4 65:00 Brancis SO
PIM: 7x2+1x10(Balmochnykh) - 11x2 SOG: 42-23 Att: 1.900
3 stars: Lusins,Brancis,Klimin

I think you have the goals off here. I know there isn't a Bryzgalov on HK Riga 2000 and Hartmanis is on HK Riga 2000 and not Gomel.

Marc Brunengraber
13-09-2008, 06:32
Have the Keramin fans embraced or rebelled against this arrangement? Does anybody know?

Where the heck is Aldair when you need him? :c032:

Keramin's attendance also seems awfully lackluster, especially since they are the defending champions.

Davide
13-09-2008, 11:04
Have the Keramin fans embraced or rebelled against this arrangement? Does anybody know?

Where the heck is Aldair when you need him? :c032:

Keramin's attendance also seems awfully lackluster, especially since they are the defending champions.

reading through forums seems generally Keramin fans are resigned to this decision, consious of there isn't a better way to assure club's survival...
Keramin had a problematic summer, few signs, many losses and also the website was offline during months...certainly a sign of financial troubles...

Davide
15-09-2008, 17:00
Yunost Minsk - Keramin Minsk 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
22.32 1-0 Leontiev (Voltchkov)
37.33 2-0 Senkevich (Leontiev, Voltchkov)PP
44.19 3-0 Voltchkov (Materukhin, Kitarov)
54.41 3-1 Ryazantsev (Plotnikov, Zbert)
PIM: 7x2 - 5x2 SOG: 29-29 Att: 650
3 stars: Leontiev,Voltchkov,Ryazantsev
Yunost: Goryachevskih, Ryadinsky-Stasenko, Romanenko - Senkevich - Zakharov, Tishkin - Leontiev, Voltchkov - Kitarov - Materukhin, Khmyl-Karev, Stepanov - Schurko - Shitkovsky Shagov - Volkov - Shariton
Keramin: Karpikov, Shvedov - Glebov, Igoshin - Kovyrshin - Kulakov, Plotnikov - Paklin, Suursoo - Permyakov - Khafiz, Kuzmenkov - Zbert, Tereshko - Baukin - Ryazantsev, Chernook, Drozd, Mikhailov

Khimvolokno Mogilev - Shinnik Bobruisk 4-1 (1-1,2-0,1-0)
0-1 Pavel Razvadovsky (Oleg Goroshko)PP 04:19
1-1 Roman Bloch (Sergei Kiselev,Vitali Tomilin) 07:04
2-1 Vladimir Malevich (Roman Magdeev,Pavel Kuzevich) 20:55
3-1 Aleksandr Tsyplakov (Vitali Tomilin, Roman Bloch) 29:55
4-1 Andrei Samokhvalov (Ivan Sakharov,Andrei Romadanovsky) 19:03
PIM: 3x2 - 6x2 SOG: 32-23 Att: 2.000
3 stars: Tomilin,Grishukevich,Mikhailov

Brest - Khimik-SKA Novopolotsk 3:7 (1:2, 2:1, 0:4)
1:0 Fedorov (Gorbunov, 01.36)
1:1 Timchenko (Klyshin 07.22)
1:2 Rudak (11.47)
2:2 Zhilinski(Violenty, 26.51)
3:2 Dvurechensky (Mikheenok, 27.12)
3:3 Tydnyuk (Krikunenko, 39.32)
3:4 Kovalenya (Prygunov, Karkotskiy, 47.05)
3:5 Klyshin (Rudak,Yakovlev, 48.08)
3:6 Yakovlev (53.50). 3:7 Karkotskiy (57.37).
PIM: 5x2 - 10x2 SOG: 26-36 Att: 700
3 stars: Dvurechensky,Klyshin,Timchenko

Liepājas Metalurgs - Gomel 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
0:1 Musienko (Balmochnykh, Pchelyakov 19.51)
1:1 Brahmanis (Pliskauskas, Mihailov 36:40)
2:1 Ozols (40:32)
2:2 Balmochnykh (Drindin, Pchelyakov 48:10)PP
3:2 Brahmanis (Pliskauskas,Oļhovcevs 53:06)PP
PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 17-24 Att: 445
Liepājas Metalurgs: Žabotinskis, Feldmanis, Gubins, Kniksts, Teluškins, Ivanovs, Oļhovcevs, Bihanovs, Zembergs, Smirnovs, Grāvītis, Brahmanis, Āboliņš, Mamonovs, Ozols, Pliskauskas, Mihailovs, Skvorcovs, Gorškovs

ASK/Ogre - Metallurg Zhoblin 3:4 (0:0, 0:3, 3:1)
0:1 Kovshik (Efimenko, N. Osipov, 22.06)
0:2 P. Volchek (Krivomaz, 23.14)
0:3 Krutikov (Saulietis, Zhurikov, 29.44)PP
1:3 Ignatovičs (Gaisiņš,Kercs, 41.55)
1:4 Novitzki (N. Osipov,Efimenko, 51.13)PP
2:4 Nikitins (55.26)
3:4 Aigars Miranovičs (А.Osipov, 57.46).
PIM:8x2+1x10(Bluks) - 4x2 SOG: 23-25 Att: 213
ASK: Raitums (59.45-60.00); Bluks (k) - Adamovics, Kercs - Fandul - Ignatovics; Gaisins - Mironovics, Brecans - Nikitin - Kardass, A. Osipov - Kolpakov, K. Ugarov - Maslovskis - Koklins; Undelis -- Sibirtsev - I. Ilyin.
Metallurg: Khovan (Buyko, 35.20-37.41); Durnov - Krivomaz, Tsurikov - Krutikov (k) - Saulietis; Kulenok - Novitsky, Kovshik - N. Osipov - Efimenko; Gubernatorov - Valentin, A. Volchek - Yurik - P. Volchek. Kaminski, Savilov, Kalachev

Neman Grodno - Vitebsk 0-1 (0-1,0-0,0-0)
19.56 Usenko (Ermolov,Vinokurov)

DHK Latgale - HK Riga 2000 3:2 (1:0, 0:1, 2:1) 15.09
15:37 Vasiļjevs (Bauba, Pek)PP 1:0
29:11 Demidovs (Meija, M.Širokovs)PP 1:1
40:06 Hartmanis (Daniličs) 1:2
45:25 Aig.Bērziņš (Bajarūns, Vabiščevs) 2:2
57:49 Rosļakovs (Petruks, Bega) 3:2
PIM: 6x2 - 8x2 SOG: 37-36

Davide
17-09-2008, 11:54
Yunost Minsk - Shinnik 5:3 (1:2, 3:1, 1:0)
02.23 1-0 Karev (Stepanov, Korotkevich)
09.19 1-1 Razvadovsky (Lastovetsky, Kambovich)
12.47 1-2 Voroshilov (Mikhailov)
31.09 2-2 Materukhin (Leontiev, Kitarov)
32.04 3-2 Romanenko (Senkevich, Zakharov)PP
35.41 3-3 Razvadovsky (Kolyubakin)
38.43 4-3 Voltchkov (Kitarov)
47.25 5-3 Stepanov (Shagov Korotkevich)
PIM: 2x2 - 6x2 SOG: 31-24 Att: 300
3 stars: Volchkov,Karev,Korobov
Yunost: Goryachevskih, Ryadinsky - Stasenko, Romanenko - Senkevich - Zakharov, Tishkin - Leontiev, Voltchkov - Kitarov - Materukhin, Khmyl - Karev, Stepanov - Schurko - Korotkevich Shagov - Volkov - Shariton.
Shinnik: Belinsky, Khramchenko - Eronov, Kambovich - Razvadovsky - Lastovetsky, Korobov - Goroshko, Kolyubakin - Mikhailov - Voroshilov, Panov - Shinkevich, Andryuschenko B. - Dashkov - Brikun, Marchenko, Verameychik - Kolosov

Khimvolokno Mogilev - Keramin Minsk 5-4so (2-0,0-2,2-2,0-0,1-0)
1-0 Andrei Romadanovsky (Ivan Sakharov, Roman Salnikov)PP 7:51
2-0 Roman Magdeev (Evgeny Letov)PP 14:34
2-1 Denis Lobashov (Nikolai Mikhailov,Evgeny Baukhin) 24:58
2-2 Artur Tereshko (Evgeny Baukhin, Sergei Drodz) 30:00
2-3 Aleksandr Kulakov (Evgeny Kovyrshin) 40:22
2-4 Artur Tereshko (Sergei Drodz) 41:02
3-4 Andrei Romadanovsky (Andrei Samokhvalov) 43:23
4-4 Roman Magdeev (Aleksandr Borozenko, Pavel Kuzevich) 49:32
5-4 Vladimir Malevich SO
PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 28-29 Att: 2.600
3 stars: Magdeev,Romadanovsky,Karpikov

Neman Grodno - Khimik-SKA Novopolotsk 2-3 (0-1,1-2,1-0)
0-1 Andrei Moroz (Oleg Krikunenko, Denis Tydnyuk) 10:35
0-2 Oleg Krikunenko (Maksim Yakovlev,Dmitri Rudak)PP2 16:58
0-3 Oleg Timchenko (Sergei Klishin, Dmitri Rudak)PP 35:24
1-3 Viktor Goman (Vyacheslav Lisichkhin, Aleksandr Syrei)35:46
2-3 Vyacheslav Lisichkhin (Dmitri Sayapin,Oleg Malashkevich)PP 53:58
PIM: 8x2+1x10(Prokopchik) - 11x2 SOG: 40-24
3 stars: Lisichkhin,Trus,Moroz

Brest - Vitebsk 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
0:1 N.Usenko (Bondarev, А.Usenko)PP 20.48
1:1 Raschinski (Kruchinin, Ivanenko)PP 24.54
1:2 N.Usenko (Gnidenko, Polonitsky)PP 29.26
1:3 N.Usenko (А.Usenko, Vinokurov)PP 36.51
2:3 Gorbunov (Violenti, Fedorov) 46.31
PIM: 8x2 - 6x2+1x10(Polonitsky) SOG: 18-38 Att: 650
3 stars: Gorbunov,N.Usenko,Malyutin

Liepājas Metalurgs - Metallurg Zhlobin 3:4so (2:1, 0:1, 1:1, 0:0, 0:1)
1:0 Gorshkov (Brahmanis,Bihanovs)PP 01:39
1:1 Osipov (Kovshik) 04:25
2:1 Brahmanis (Mikhailov, Jass) 05:21
2:2 Volchek (Yurik, Valentin)PP 25:51
2:3 Saulietis (Krutikov, Savilov) 53:18
3:3 Brahmanis (Pliskauskas,Gubin)PP 57:12
3:4 Krutikov SO
PIM: 5x2 - 5x2 SOG: 29-25 Att: 545
3 stars: Saulietis, Krutikov,Brahmanis
Metallurg: Zhabotinskis; Feldmanis, Gubin, Kniksts, Jass, Ivanov, Olhovtsev, Bihanov; Mikhailov, Gravitis, Brahmanis, Abolins, Mamonovs, Zembergs, Ozols, Pliskauskas, Skvortsov, Gorshkov

ASK/Ogre - Gomel 3-5 (0-1,1-3,2-1)
03:47 Balmochnykh (Pchelyakov) 0:1
24:17 Miranovičs (Kerčs, Ignatovičs) 1:1
24:31 Solomonov (Grishanov, Musienko) 1:2
28:19 Pchelyakov (Balmochnykh, Musienko) 1:3
32:24 Eliseenko (Magdeev, Khozov) 1:4
50:10 Musienko (Drindin, Balmochnykh) 1:5
50:42 Fanduļs (Kerčs) 2:5
51:03 Sibirtsevs (Kolpakov) 3:5
PIM:7x2 - 5x2 SOG: 27-33 Att: 161
3 stars: Fandul,Dryndin,Musienko

Davide
23-09-2008, 13:08
Keramin Minsk - Riga 2000 2-4 (0:1, 1:0, 1:3)
06:57 Brancis (Hartmanis, Daniličs) 0:1
21:44 Plotnikov (Hafizov, Permyakov) 1:1
50:23 M.Širokovs (Meija)PP2 1:2
52:15 Želubovskis 1:3
52:41 Permyakov (Suursoo, Paklin) 2:3
58:36 Meija (M.Širokovs) 2:4
PIM: 4x2 - 9x2 SOG: 35-26 Att: 800
3 stars: Permyakov,Avotins,Hartmanis

Shinnik – Latgale 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Khramcenko (Korobov, Eronov) 1:0
23:04 Kombovich 2:0
25:32 Pavlov (Terjohins, Bajaruns) 2:1
40:28 Voroshilov (Mihailov, Goroshko) 3:1
19:31 Kolyubakin (Mihailov, Korobov) 4:1
PIM: 2x2 - 4x2

Gomel - Yunost Minsk 3-2 (0-0,1-2,2-0)
0-1 Konstantin Zakharov (Roman Romanenko, Aleksandr Materukhin) 21:42
1-1 Vitali Valuy 24:30
1-2 Aleksandr Materukhin (Aleksandr Volchkov, Aleksandr Kitarov) 28:43
2-2 Evgeni Esaulov (Nikolai Suslo) 46:58
3-2 Vitali Valuy (Vladimir Magdeev) 49:18
PIM: 7x2 - 4x2 SOG: 23-35 Att: 2.500
3 stars: Materukhin, Brikun,Valuy

Metallurg Zhoblin - Khimvolokno Mogilev 3:2ot (1:1, 0:1, 1:0, 1:0)
1:0 Saulietis (Durnov, Krutikov), 11:48
1:1 Borozenko (Malevich, Kutsevich), 12:24
1:2 Malevich (Borozenko), 37:25
2:2 Krivomaz (Kalachev, Krutikov)PP 56:58
3:2 Efimenko (N. Osipov, Gubernatorov), 62:50.
PIM: 7x2 - 9x2+1x10(Sakharov) SOG: 32-29 Att: 1.700
3 stars: Valentin,A.Volchek,Borozenko
Metallurg: Khovan; Durnov - Krivomaz, Tsurikov - Krutikov (k) - Saulietis; Kulenok - Novitsky, Kovshik - N. Osipov - Efimenko; Governors - Kaminski, A. Volchek - Yurik - P. Volchek, Savilov, Kalachev, Valentin.
Khimvolokno: Grishukevich; Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Magdeev; Letov - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Sakharov; Mikulchik - Tsyplakov, Tsaregorodtsev - Matyukhin - Kiselev, Goranin, Zaykovsky

Liepājas Metalurgs – Neman Grodno 3:1 (2:0,0:1,1:0)
1:0 Mihailovs (01:44)
2;0 Āboliņš (Zembergs, Skvorcovs, 18:41)
2:1 Khomko (28:26)
3:1 Ozols (Grāvītis, Mamonovs 47:18)
PIM: 10x2 - 5x2 SOG: 22-38 Att: 485
Liepājas Metalurgs: Legzda, Ivanovs-Feldmanis, Mamonovs- Ozols- Grāvītis, Gubins-Jass, Brahmanis – Mihailovs- Pliskauskas, Oļhovcevs-Kniksts, Zembergs- Āboliņš- Skvorcovs, Ļouškins, Kurņigins, Gorškovs

ASK Ogre - HC Brest 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
16:14 1:0 Ņikitins (Sibircevs, Ugarovs)
19:31 2:0 Fanduļs (Kerčs, Bluks)
22:02 3:0 Kokļins (Eniks, Gaisiņš)
28:16 4:0 Kardašs (Kopļakovs)
47:42 4:1 Violenti
PIM: 9x2 - 4x2 SOG: 31-33 Att: 154
3 stars: Raitums,Ugarov,Violenti

Khimik SKA Novopolotsk - HK Vitebsk 4-3ot (0-1,2-1,1-1,1-0) 20.09
0-1 Vladimir Svito (Aleksandr Abakunchik, Valeri Ermolov) 13:57
0-2 Aleksandr Usenko (Aleksei Vinokurov, Artem Bondarev) 20:55
1-2 Maksim Yakovlev (Oleg Timchenko, Dmitri Rudak)PP 22:41
2-2 Andrei Skripelev (Igor Kovalenya) 36:18
3-2 Dmitri Rudak (Oleg Timchenko, Maksim Yakovlev)PP 41:43
3-3 Evgeny Kashtanov (Pavel Tolstik, Artem Gnidenko) 42:23
4-3 Sergei Klishin (Aleksei Kuznetsov)PP 63:27
PIM: 4x2 - 9x2 SOG: 28-30 Att: 1.100
3 stars: Rudak,Yakovlev,Usenko

Davide
23-09-2008, 13:33
Shinnik Bobruisk - HK Rīga 2000 3:4ot (0:1, 0:1, 3:1, 0:1)
09:32 Vodolažskis (Gricinskis, Zeltiņš) 0:1
26:10 Cipruss (Hartmanis, Bondarevs) 0:2
41:02 Voroshilov (Korobov, Mihailov)PP2 1:2
44:37 Andrushenko (Kombovich) 2:2
49:26 Hartmanis PP 2:3
55:24 Dashkov (Kisliy) 3:3
61:46 M.Širokovs (Daniličs, Saviels)PP 3:4
PIM: 9x2 - 12x2+1x10(Demiters) SOG: 43-24 Att: 850
3 stars: Toms Hartmanis, Elvis Želubovskis, ??

Keramin – Latgale 4:2 (2:0, 0:0, 2:2)
03:28 Igoshin (Kovyrshin, Kulakov) 1:0
11:12 Kulakov (Glebov, Igoshin) 2:0
41:14 Terjohins 2:1
42:48 Igoshin (Kulakov, Svedov) 3:1
44:14 Khafizov (Suursoo, Permyakov) 4:1
45:03 Kumeļauskas (Borisenko, Rilkovs) 4:2
PIM: 5x2 - 9x2 SOG: 42-17 Att: 300
3 stars: Kulakov,Igoshin,Lavrenovs

HK Gomel - Khimvolokno Mogilev 4:3 (0:0, 2:2, 2:1)
0:1 Magdeev (Borozenko, Kutsevich), 25:33
1:1 Klimin (Kopat, Eliseenko)PP 30:23
1:2 Tsaregorodtsev (Matyukhin, Kiselev)PP 34:04
2:2 Musienko (Oletsky, Erkovich)PP 35:25
3:2 Kopat (Klimin, Dryndin)PP 42:53
4:2 Klimin (Bryzgalov, Kopat), 48:01
4:2 Gorbachev (Tsaregorodtsev, Malevich)PP2 59:27
PIM: 6x2+1x10(Erkovich) - 6x2 SOG: 25-36 Att: 2.000
Gomel: I. Brikun; Kopat - Dryndin, Musienko - Oletsky - Bobkov; Maslenikov- Khozov, Eliseenko - Klimin - Bryzgalov; Erkovich (k) - Lonovenko, Esaulov - Pchelyakov - Valuy; An.Andrievsky, Suslo, Solomonov
Khimvolokno: Grishukevich (58:37-59:27, 59:37-60:00); Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - R. Magdeev; Letov - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Sakharov; Mikulchik - Goranin, Tsaregorodtsev - Matyukhin - Kiselev, Tsyplakov.
3 stars: Tsaregorodtsev,Klimin,Kopat

Metallurg Zhlobin - Junost Minsk 2:3so (0:0, 1:1, 1:1, 0:0, 0:1)
24.14 1-0 Saulietis (Krutikov, Tsurikov)
31.44 1-1 Ryadinsky (Romanenko, Zakharov)
40.30 2-1 Durnov (Krivomaz, Saulietis)
58.21 2-2 Voltchkov SH
65.00 3-2 Zakharov SO
PIM: 10x2 - 10x2 SOG: 20-39 Att: 1.750
3 stars: Stasenko,Zakharov,Saulietis

Liepājas Metalurgs - HK Brest 5:0 (0:0,2:0,3:0)
1:0 Ozols (Grāvītis 34:15)PP
2:0 Ivanovs (Grāvītis, Feldmanis 37:26)
3:0 Brahmanis (Oļhovcevs 41:43)PP
4:0 Gorškovs (Koreškovs 49:19)
5:0 Feldmanis (Mihailovs, Pliskauskas 51:48).
PIM: 9x2 - 5x2 SOG: 29-26 Att: 410
3 stars: Ozols,Žabotinskis,Zuev
Liepājas Metalurgs: Žabotinskis, Ivanovs- Feldmanis, Mamonovs- Ozols- Grāvītis, Oļhovcevs- Kniksts, Brahmanis-Mihailovs- Pliskauskas, Bihanovs- Ļouškins, Zembergs- Āboliņš- Skvorcovs, Koreškovs- Gorškovs- Gubins

ASK Ogre – Neman Grodno 3:4 (0:1, 2:1, 1:2)
03:47 0:1 Kirilenko (Klochkov, Myadel)
30:48 1:1 Ņikitins (Ugarovs)
33:06 2:1 Ignatovičs (Gaisiņš, Kerčs)
38:18 2:2 Baranov (Sayapin,Klochkov)PP
45:03 2:3 Myadel (Yanovski, Zelenko)
48:27 3:3 Koļpakov (Eniks)
49:03 3:4 Korshunov (Yanovski, Myadel)
PIM: 7x2 - 5x2 SOG: 32-35 Att: 147
3 stars: Kardass,Baranov,Korshunov

Davide
26-09-2008, 15:26
Latgale – Yunost Minsk 3:7 (1:2, 1:3, 1:2)
01:10 Romanenko (Materukhin), 0:1
01:47 Beresņevs (Riļkovs, Kumeļausks) 1:1
11:05 Romanenko (Zaharov) 1:2
20:49 Terjohins (Martjušovs, Pek) 2:2
25:31 Volkov (Ryadinski) 2:3
32:52 Ponomarev (Zaharov, Ryadinski)PP 2:4, 39:53 Materukhin (Ponomarev) 2:5
56:02 Zaharov (Romanenko)SH2 2:6
57:54 Pavlovs (Pek)PP 3:6
59:02 Stepanov (Volkov) 3:7
PIM: 7x2+1x25(Kornilov) - 8x2+1x25(Leontiev) SOG: 23-30
3 stars: Romanenko,Zakharov,Beresnevs
Latgale: Lazo (54.54-55.54); Terjohins - R. Borisenko, Vasilev - Bauba (k) - Pek; Lavrenov - Fadeyev, Kumeliauskas - P. Borisenko - Rylkov; Staltmanis - Beresnev, Bayaruns - Pavlov - B. Vabischevich; Kornilov -- Lobachev - Petruk.
Yunost: Goryachevskih (59.48); Stasenko - Ryadinsky, Khariton - K. Zakharov - Romanenko; Karev - Khmyl, Materuhin - Kitarov - Volchkov; Leontiev (k) - Shipilo, Senkevich - Ponomarev - Schurko; A. Stepanov - A. Volkov -- A. Korotkevich

HK Rīga 2000 - Khimvolokno Mogilev 4:5 (1:0, 3:2, 0:3)
02:15 Daniličs 1:0
29:57 Zeltiņš (Demiters, M.Širokovs)PP 2:0
34:35 Brancis (Saviels)PP 3:0
35:45 Samokhvalov PP 3:1
38:42 Meija (Želubovskis, Skuška), 4:1
39:57 Romadanovsky (Blokh, Tsvetkov) 4:2
48:26 Samokhvalov (Salnikov, Sakharov) 4:3
57:36 Romadanovsky (Saharov) 4:4
59:06 Kutzevic (Magdeev, Borozenko) 4:5
PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 26-50 Att: 155
3 stars: Romadanovsky,Samokhvalov,Avotins
Rīga 2000: Avotiņš; Demiters - M.Širokovs, Daniličs - Hartmanis - Brancis; Valters - Saviels, Meija - Skuška - Želubovskis; Apelis - Bondarevs, Zeltiņš - Vodolažskis - J.Ozoliņš; Cinks - Cipruss - Gricinskis.
Khimvolokno: Kotov (Volkov); Gorbachev - Malevich, Magdeev - Kutzevic - Borozenko; Salnikov - Tsvetkov, Sakharov - Romadanovski - Samokhvalov; Letov - Mikulcik, Kisilev - Tomilin - Blokh; Tsyplakov, Zaikovski

Keramin Minsk - Gomel 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)
0:1 Balmochnyh (Musienko, 18.19)
1:1 Drozd (Tereshko, Kovyrshin, 26.05)
1:2 An.Andrievsky (Dryndin, Klimin, 37.01)
1:3 Balmochnyh (Klimin, 38.34)
2:3 Khafizov (Paklin, 41.43)
3:3 Permyakov (Suursoo, Khafiz, 54.04)
3:4 Balmochnyh (57.08)
PIM: 3x2 - 5x2 SOG: 24-32 Att: 700
3 stars: Balmochnyh,Erkovich,Permyakov
Keramin: Karpikov (59.28); Glebov - Shvedov, Kulakov - Kovyrshin - Igoshin; Plotnikov (k) - Paklin, Khafizov - Permyakov - Suursoo; Chernook - Kuzmenkov, Drozd - Baukin - Tereshko; N. Mikhailov, Lobashov.
Gomel: Milchakov; Kopat - Dryndin, Musienko - Oletsky - Balmochnyh; Erkovich (k) - Filichkin, Klimin - Valuy - Eliseenko; Khozov - Maslenikov, An.Andrievsky - Pchelyakov - Solomon; Esaulov - Suslo - Grishanov

Shinnik Bobruisk - Metallurg Zhlobin 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
1:0 V. Mikhailov (Voroshilov, Kambovich) 03.10
1:1 Saulietis (Tsurikov, Krutikov, 13.26)
2:1 Razvadovsky (Lastovetsky, D. Korobov, 34.12)
2:2 Dubinin (Kalachev, Kulenok, 35.38)
3:2 V. Mikhailov (Shinkevich, Voroshilov)PP 55.07
PIM: 7x2 - 6x2 SOG: 30-27 Att: 1.500
3 stars: Mikhailov,Razvadovsky,Buiko
Shinnik: Belinsky; D. Korobov - Goroshko, Voroshilov - V. Mikhailov - Kambovich; Kaznadey - Khramchenko, Lastovetsky - Razvadovsky (k) - V. Andryuschenko; Shinkevich - Lyaskovsky, K. Brikun - Dashkov - Kislin; Marchenko; Kolosov , Verameychik.
Metallurg: A. Buyko; Durnov - Krivomaz, Tsurikov - Krutikov (k) - Saulietis; Gubernatorov - Valentin, Kovshik - N. Osipov - Efimenko; Zakharenko - Kaminsky, Savilov - Yurik - P. Volchek; Kulenok, Dubinin, Kalachev

Khimik SKA Novopolotsk - ASK Ogre 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
0:1 Ignatovics (Brentsans, 08.33)
1:1 R. Tsvetkov (Kovalenya, Sokol, 21.46)PP
2:1 Moroz (Oleg Timchenko, Krikunenko, 30.30)
3:1 Pereverzev (Prygunov, Sokol, 36.39)
4:1 Krikunenko (Glinkin, Pereverzev, 49.58)PP
PIM: 8x2 9 x2 SOG: 32-25 Att: 1.250 (sold out)
3 stars: Tsvetkov,Rudak,Ignatovics
Khimik: Trus; Pereverzev - Glinkin, Moroz - Krikunenko - Tydnyuk; Kuznetsov - Klishin, Rudak - Yakovlev - Oleg Timchenko, Sokol - R. Tsvetkov, R. Gorbokon - Prygunov (k) - Kovalenya; Skripelev, Karkotsky, Zalevsky .
ASK: Terentjev (39.56-40.00); Gaisins - Bluks (k), Ignatovics - Fandul - Brentsans; Adamovics - Kolpakov, Nikitin - K. Ugarov - Sibirtsev; Braksh - A. Osipov, Koklin - Eniks - Kardass; Pizans, Maslovska, K. Jass

Vitebsk - Liepājas Metalurgs 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
0:1 Brahmanis (5.24)
1:1 Abakunchik (8.48)
2:1 Nemirko (I. Usenko, Gnidenko, 19.50)PP
3:1 Nemirko (Gnidenko, Kashtanov, 21.15)
4:1 Gnidenko (Nemirko, Pulver 40.56).
PIM: 7x2+1x10(Pulver) - 9x2 SOG: 32-25 Att: 1.100
3 stars: Gnidenko,Nemirko,Brahmanis
Vitebsk: Malyutin; Pulver - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko (k) - Kashtanov; I. Usenko - P.V.Tolstik, Bozhko - A. Bondarev - A. Usenko; Parahonko - Svito, Abakunchik - Gerlovsky -- Vinokurov, E. Stepanov - Yermolov - Belyi
Metalurgs: Žabotinskis, Ivanovs- Feldmanis, Mamonovs- Ozols- Grāvītis, Oļhovcevs- Kniksts, Brahmanis-Mihailovs- Pliskauskas, Bihanovs- Ļouškins, Zembergs- Āboliņš- Skvorcovs, Koreškovs- Gorškovs- Gubins

Brest - Neman Grodno 4:5 (0:4, 1:0, 3:1) 25.09
0:1 Shevelev (Zelenko, 4.08)SH
0:2 Myadel (Klochkov, 4.47)SH
0:3 Lisichkin (Korshunov, Shevelev, 7.32)
0:4 Lupandin (Myadel, Kirilenko, 15.54)SH
1:4 Miheenok (Smolin, 25.57)
2:4 Zilinski (Miheenok, 41.43)
2:5 Myadel (Kirilenko, Pantsyrev, 48.46)
3:5 P.V.Tostik (Gorbunov, Al.Fedorov, 55.40)
4:5 Dvurechensky (Miheenok, 55.59)
PIM: 6x2 - 3x2 SOG: 24-57 Att: 600
3 stars: Lupandin, Myadel,Miheenok
Brest: Abramov; Markovsky - N. Gavrilenok, Zenkov - Ivanenko (k) - Smolin; Kazachek - Savko, Al.Fedorov - Gorbunov - P.V.Tolstik Jr.; Zuev - Kalmychkov, Miheenok - Dvurechensky - Zilinski; Kruchinin.
Neman: Aleynikovas; Baranov (k) - Korshunov, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Lupandin - Zelenko, Janowski - Lawson- Klochkov, Medvedev - Sayapin, Kirilenko - Myadel - Pantsyrev; Khomko - Politsinsky - Pavlovich.

Davide
29-09-2008, 13:32
HK Rīga 2000 - Yunost Minsk 3:6 (1:2, 2:2, 0:2)
01.59 0-1 Zakharov (Romanenko, Ryadinsky)PP
17.57 1-1 Skuska
19.55 1-2 Ponomarev (Romanenko, Zakharov)PP
23.07 1-3 Romanenko (Zakharov, Ryadinsky)PP
30.06 2-3 Hartmanis (M.Širokovs, Daniličs)PP
34.13 2-4 Materukhin (Leontiev, Voltchkov)PP
36.26 3-4 Valters (Zhelbukovskis)PP
40.26 3-5 Zakharov (Romanenko, Ponomarev)
44.06 3-6 Korotkevich (Schurko, Leontiev)
PIM: SOG: 13-30 Att: 102
3 stars: Hartmanis, Zaharov, Romanenko
Rīga 2000: Lūsiņš (Avotiņš); Demidovs - M.Širokovs, Daniličs - Hartmanis - Brancis; Valters - Saviels, Meija - Skuška - Želubovskis; Bondarevs - Kauss, Zeltiņš - Vodolažskis - J.Ozoliņš; Cinks - Cipruss - Gricinskis
Yunost: Eriksson (Goryačevskis); Ryadinsky - Stasenko, Romanenko - Ponomarev - Zaharov; Tishkin - Leontiev, Volchkov - Kitarov - Materukhin; Khmyl - Karev, Stepanov - Volkov - Shariton; Shagov - Shurko - Korotkevic

Latgale – Khimvolokno Mogilev 2:3so (0:0, 1:0, 1:2, 0:0, 0:1)
1:0 R. Borisenko (Pek, Bauba)PP 23:47
2:0 Vasiliev (Bauba, Terjohins)PP2 42:50
2:2 Kiselev (Ilyin, Bloch) 45:41
2:2 Kiselev (Letov) 49:50
2:3 Samokhvalov SO
PIM: 4x2 - 3x2 SOG: 37-41 Att: 700
3 stars: Bayaruns,Kiselev,Kotov
Latgale: Shibanov; Terjohins - R. Borisenko, Pek - Bauba (k) - Vasiliev; Lavrenov - Fadeyev, Rylkov - P. Borisenko - Kumeliauskas; Berzins - Beresnev, V. Vabischevich - Pavlov - Bayaruns; Petruk - Martyushov - Lobachev.
Khimvolokno: Kotov, Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Magdeev; Tsvetkov - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Sakharov; Mikulchik - Letov, Ilyin - Bloch - Kiselev

Keramin Minsk - Metallurg Zhoblin 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
1:0 Glebov (Permyakov, Khafizov, 16.39)PP
1:1 Tsurikov (Saulietis, Krivomaz, 32.33)PP
1:2 Savilov (Dubinin, Kalachev, 35.42)
1:3 Kovshik (Efimenko, Gubernatorov, 51.30)
1:4 Tsurikov (52.57)
PIM:5x2 - 9x2 SOG: 29-21 Att: 450
3 stars: Drozd,Saulietis,Krutikov
Keramin: Karpikov; Glebov - Shvedov, Kulakov - Kovyrshin - Igoshin; Plotnikov - Paklin, Khafizov - Permyakov - Suursoo; Chernook - Kuzmenkov, Drozd - Baukin - Tereshko; N. Mikhailov - I. Andryuschenko (k) - Lobashov.
Metallurg: Khovan; Durnov - Krivomaz, Tsurikov - Krutikov (k) - Saulietis; Gubernatorov - Zakharenko, Kovshik - N. Osipov - Efimenko; Kulenok - Fedorov, Savilov - Kalachev - Dubinin, Kaminsky, A. Obukhovski, Yurik

Shinnik Bobruisk - Gomel 1-4 (0-2,0-2,1-0)
0-1 Mikhail Klimin (Yaroslav Maslenikov, Vitaly Valuy)PP 12:44
0-2 Maxim Balmochnyh (Pavel Musienko, Valentin Oletsky) 12:44
0-3 Vitaly Valuy (Mikhail Klimin, Yuri Eliseenko)PP 27:35
0-4 Maksim Balmochnyh (Vladimir Kopat, Andrei Pchelyakov)PP2 33:50
1-4 Dmitri Khramchenko (Dmitri Korobov, Ilya Kombovich)PP2 48:58
PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 38-30 Att: 1.400
3 stars: Khramchenko,Brikun,Balmochnyh

HK Vitebsk - ASK Ogre 6-2 (2-0,3-0,1-2)
1:0 Kashtanov (Gnidenko, Timchenko)PP 11:21
2:0 Bozhko (Gerlovsky, Vinokurov) 12:44
3:0 Kashtanov (Nemirko, Polonitsky) 20:28
4:0 Bondarev (Pulver, Svito) 21:49
5:0 Stepanov (Gerlovsky, Belyi) 23:11
5:1 Brentsans (Undelis, Fandul)PP 45:40
5:2 Nikitins (Ugarov, Kolpakov) 52:53
6:2 Abakunchik (Svito, Parahonko)PP 57:44
PIM: 5x2 - 10x2 SOG: 22-41 Att: 1.050
3 stars: Kashtanov,Usenko,Raitums

Khimik SKA Novopolotsk - Liepājas Metalurgs 2-6 (0-1,1-4,1-1)
0-1 Brahmanis (Ozols)SH 12:17
1-1 I. Kovalenya (O. Krikunenko, R. Gorbokon) 25:58
1-2 Brahmanis (Feldmanis) 28:10
1-3 Ozols (Brahmanis)SH 33:44
1-4 Ļouškins (Žabotinskis)SH 36:16
1-5 Brahmanis (Ozols,Gravitis) 37:36
2-5 A. Karkotsky (D. Rudakov, A. Skripilev) 43:31
2-6 Mikhailov (Ivanov,Ozols)PP 59:35
PIM: 5x2+1x10(Timchenko) - 9x2 SOG: 34-24 Att: 1.250
3 stars: Brahmanis,Žabotinskis,Sokol

Alessandro Seren Rosso
29-09-2008, 14:27
Davide, could you write off the standings too, let's say every 10 rounds, for a "round" figure?

Davide
29-09-2008, 15:49
Davide, could you write off the standings too, let's say every 10 rounds, for a "round" figure?

today and tomorrow there is a complete round, I'll post standing after this round

Davide
01-10-2008, 10:19
Latgale – Khimik SKA Novopolotsk 3-2 (1-0,2-1,0-1)
1-0 Egidijus Bauba (Ruslan Borisenko, Mikhail Vasilyev)PP 6:27
2-0 Vitaly Pavlov (Lauris Bayaruns) 27:15
2-1 Oleg Timchenko (Dmitry Rudak) 28:32
3-1 Mikhail Vasilyev (Lucas Pek, Egidijus Bauba)PP 31:27
3-2 Artem Karkotsky (Denis Tydnyuk)PP 56:39
PIM: 12x2 - 8x2 SOG: 23-17 Att: 11
3 stars: Vasilev,Terekhin,Timchenko

Yunost Minsk - Neman Grodno 3:2ot (0:0, 1:2, 1:0, 1:0)
23.57 Kirilenko 0-1 (Myadel)PP
32.56 1-1 Ryadinsky PP
35.12 1-2 Shevelev
43.41 2-2 Materukhin (Kitarov)
61.20 3-2 Materukhin (Stepanov, Shagov)
PIM: 7x2 - 10x2+1x20(Lupandin) SOG: 46-23 Att: 450
3 stars: Ponomarev, Materukhin, Shevelev
Yunost: Eriksson, Stasenko - Ryadinsky, Zakharov - Ponomarev - Romanenko, Leontiev - Tishkin, Materuhin - Kitarov - Voltchkov, Karev - Shagov Shariton - Volkov - Stepanov, Korotkevich - Schurko - Khmyl.
Neman: Aleinikovas, Baranov - Korshunov, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev, Syrey - Lupandin, Yanovski - Lawson - Klochkov, Medvedev - Sayapin, Kirilenko - Myadel - Goman Khomko - Politsinsky - Pantsyrev

Khimvolokno Mogilev - Brest 2:3so (0:0, 0:2, 2:0, 0:0, 0:1)
0:1 Kruchinin (Zuev, Kalmychkov)PP2 25:24
0:2 Smolin (Markovsky, Violenty)SH 34:20
1:2 Sakharov (Tsvetkov, Samokhvalov)PP2 47:24
2:2 Kutsevich (Borozenko, Magdeev), 50:03
2:3 Dvurechensky SO
PIM: 6x2 - 8x2 SOG: 40-22 Att: 2.100
3 stars: Sakharov,Abramov,Smolin
Khimvolokno: Kotov, Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Magdeev; Tsvetkov - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Sakharov; Mikulchik - Letov, Tsaregorodtsev - Ilyin - Kiselev
Brest: Abramov; Kazachek - Savko, Al.Fedorov - Gorbunov - P.V.Tolstik Jr.; Markovsky - Kruchinin, Violenty - Zenkov - Smolin; Zuev - Kalmychkov, Miheenok - Dvurechensky - Zilinski; Petkevich

HK Riga 2000 – HK Vitebsk 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
0:1 Kashtanov (Polonitsky)PP 09:02
0:2 Nemirko (Gnidenko, Polonitsky)PP 09:47
0:3 Polonitsky (Timchenko, Gnidenko) 25:59
PIM: 9x2 - 7x2 SOG: 31-37 Att: 174
3 stars: Shirokov,Zarudny,Nemirko
Liepajas Metalurgs - Keramin Minsk 2-1 (0-0,1-0,1-1)
1-0 Vladimir Mamonovs (Sergey Gubin, Juris Ozols) 34:14
2-0 Andrei Smirnov (Darius Pliskauskas, Edmunds Kniksts) 56:27
2-1 Alexander Kulakov (Artur Tereshko) 59:52
PIM: 7x2 - 4x2 SOG: 22-30 Att: 470
3 stars: Žabotinskis,Feldmanis,Karpikov

Davide
01-10-2008, 10:20
Metallurg Zhlobin - HK Gomel 5-3 (2-1,1-2,2-0)
0-1 Pavel Musienko (Valentin Oletsky, Maxim Balmochnyh) 03:35
1-1 Alexei Krutikov (Kaspars Saulietis, Yegor Tsurikov)PP 05:41
2-1 Kaspars Saulietis (Valentin Kulenok, Andrew Buyko) 09:37
3-1 Alexei Efimenko PP 30:56
3-2 Mikhail Klimin (Mikhail Khoromando) 35:05
3-3 Maxim Balmochnyh (Valentin Oletsky, Vitaly Dryndin) 36:39
4-3 Sergei Gubernatorov (Nikita Osipov, Alexander Kovshik)PP 44:25
5-3 Alexander Kovshik (Alexei Efimenko, Sergei Gubernatorov)PP2 49:37
PIM: 6x2 - 7x2+1x10(Erkovich) SOG: 30-35 Att: 1.650
3 stars: Saulietis,Krutikov,Khoromando

HK Riga 2000 - Khimik SKA Novopolotsk 4-9 (0-4,2-1,2-4)
0-1 Dmitri Rudakov (Oleg Timchenko) 03:19
0-2 Dmitri Rudakov (Maxim Yakovlev, Oleg Timchenko)PP 06:10
0-3 Nikita Komarov (Igor Kovalenya) 12:45
0-4 Dmitry Rudakov (Alexei Kuznetsov, Oleg Timchenko)PP 19:03
0-5 Dmitry Rudakov (Oleg Timchenko, Maxim Yakovlev) 20:12
1-5 Maxim Shirokov (Janis Straupe, Ronalds Cinks) 23:55
2-5 Agris Saviels (Ronalds Cinks, Aigars Cipruss) 24:46
2-6 Denis Tydnyuk (Oleg Krikunenko) 49:04
2-7 Sergei Klishin (Dmitry Rudakov, Oleg Timchenko)PP 50:26
2-8 Dmitry Rudakov PS 51:26
2-9 Oleg Timchenko (Alexander Prygunov, Artem Karkotsky)PP 54:29
3-9 Aigars Cipruss (Elvis Zhelubovskis, Gints Meija) 58:10
4-9 Ronalds Cinks (Aigars Cipruss) 58:35
PIM: 7x2 - 8x2 SOG: 23-41 Att: 182
3 stars: Dmitri Rudakov, Sergei Klishin,Ronalds Cinks

||GP|W|OTW|OTL|L|GF:GA|Pts
1.|Yunost Minsk|9|6|2|0|1|34:19|22
2.|Liepājas Metalurgs |8|6|0|1|1|27:15|19
3.|Metallurg Zhoblin|9|4|2|1|2|33:21|17
4.|Khimvolokno Mogilev|9|3|3|2|1|31:25|17
5.|HK Vitebsk|8|5|0|1|2|22:14|16
6.|HK Gomel|9|5|0|1|3|28:27|16
7.|Khimik-SKA Novopolotsk|9|4|1|1|3|34:28|15
8.|Neman Grodno|8|3|0|1|4|20:22|10
9.|Shinnik Bobruisk|8|3|0|1|4|21:26|10
10.|DHK Latgale|8|3|0|1|4|19:31|10
11.|Keramin Minsk|9|3|0|1|5|23:25|10
12.|HK Rīga 2000|9|2|2|0|5|27:35|10
13.|ASK Ogre|7|1|0|0|6|17:28|3
14.|HC Brest|8|0|1|0|7|14:34|2

DANGER-MAN
02-10-2008, 21:01
Liepājas Metalurgs seams to be the only team that holds their own in the new league.
Did a lot of the better players go to play for Riga Dinamo? Is that why everyone besides Liepājas are is such a hard time?

Davide
03-10-2008, 12:42
Yunost Minsk - Brest 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)
1:0 Shariton (5.29)SH
2:0 A. Stepanov (9.21)
3:0 Ponomarev (K. Zakharov, 29.25)PP
3:1 Dvurechensky (Miheenok, Petkevich, 32.43)
3:2 Al.Fedorov (Kozachek, 37.01)
4:2 Romanenko (Ryadinsky, 43.09)
5:2 Materukhin (Voltchkov, 44.34)
6:2 Yakimovich (Golubovsky, A. Volkov, 48.07)
PIM: 9x2 - 10x2 SOG: 52-21 Att: 350
3 stars: Romanenko,Materukhin,Zuev
Yunost: Goryachevskih (59.39); Stasenko - Ryadinsky, K. Zakharov - Ponomarev - Romanenko; Leontiev (k) - Yakimovich; Materukhin - Kitarov - Volchkov; Karev - Shagov Shariton - A. Volkov - A. Stepanov; Golubovsky, Schurko, A. Korotkevich.
Brest: Abramov; Kozachek - Savko, Al.Fedorov - Gorbunov - P.V.Tolstik; Zuev - Kalmychkov, Miheenok - Dvurechensky (k) - Petkevich; Markovsky - Kruchinin, Violenty - Zenkov - Smolin; Zilinski

Khimvolokno Mogilev - Neman Grodno 2:1so (0:1, 0:0, 1:0, 0:0, 1:0)
0:1 Medvedev (Myadel, Kirilenko, 4:35)PP
1:1 Tomilin (Gorbachev, Letov, 49:03)PP
2:1 Malevich (65:00)SO
PIM: 5x2+1x10(Salnikov) - 12x2 SOG: 32-17 Att: 1.900
3 stars: Letov, Kiselev, Aleinikovas
Khimvolokno: Grishukevich; Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Tomilin - R. Magdeev; M. Tsvetkov - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Sakharov, A. Tsyplakov - Letov, Kiselev - Matyukhin - Tsaregorodtsev; Goranin.
Neman: Aleynikovas; Baranov - Korshunov, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Sayapin - Zelenko, Khomko - Lawson - Klochkov, Medvedev - Syrey, Kirilenko - Myadel - Goman; Yanovsky - Politsinsky - Pantsyrev

DHK Latgale - Vitebsk 2:3so (1:2, 0:0, 1:0, 0:0, 0:1)
1:0 Vabiščevičs (R. Borisenko, 2.21)
1:1 A. Usenko (Polonitsky, 8.18)PP
1:2 Nemirko (A. Usenko, Gnidenko, 11.27)
2:2 Terjohins (Bauba, 59.46)
2:3 A. Usenko SO
PIM: 8x2 - 3x2 SOG: 16-39 Att: 450
3 stars: Stepanov,Bondarev,Pavlov
Latgale: Shibanov (59.10-59.46); Terjohins - R. Borisenko, Vasilev - Bauba (k) - Pek; Lavrenov - Fadeyev, Kornilov - P. Borisenko - Rylkov; Staltmanis - Beresnev, Bayaruns - Pavlov - B. Vabiščevičs; Kumeliauskas - Lobachev - Petruk.
Vitebsk: Zarudny; Polonitsky (k) - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko - A. Usenko; Pulver - I. Usenko, Abakunchik - A. Bondarev - Vinokurov; Parahonko - Svito, E. Stepanov - Gerlovsky - Erashov; Orlov - Yermolov - P.V.Tolstik

ASK Ogre - Keramin Minsk 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
0:1 Kulakov (I. Andryuschenko, Kovyrshin) (25.01)
0:2 Tereshko (Igoshin, Kuzmenkov, 38.23)
0:3 Khafizov (Drozd, Plotnikov, 49.54)
PIM: 3x2 - 7x2 SOG: 30-35 Att: 160
3 stars: Kulakov,Igoshin,Ugarov
ASK Ogre: Raitums (57.53); Bluks (k) - Gaisins, Brentsans - Fandul - Undelis; A. Osipov - Kolpakov, K. Ugarov - Sibirtsev - Maslovsky; Kalluste - Adamovich, K. Jass - Eniks - Koklin; Pizans, Tilla, A.Kercs.
Keramin: Karpikov; Shvedov - Chernook, Kulakov - Kovyrshin - I. Andryuschenko (k); Plotnikov - Ebert, Khafizov - Permyakov - Suursoo; Paklin - Kuzmenkov, Tereshko - Baukin - Igoshin; Semochkin - Drozd - N. Mikhailov.

Davide
07-10-2008, 14:07
Neman Grodno - HK Riga2000 3-2so (1-0,0-2,1-0,0-0,1-0)
1-0 Viktor Goman (Alexey Baranov) 14:34
1-1 Ronalds Tsinks (Maxim Shirokov, Renars Valters) 29:25
1-2 Aigars Cipruss (Edgars Brantsis, Toms Hartmanis) 37:01
2-2 Dmitri Kirilenko (Alexei Baranov, Lucas Lawson)PP 57:30
3-2 Dmitry Sayapin SO
PIM: 6x2+1x10(Goman) - 9x2

Vitebsk - Gomel 4-3so (0-2,1-1,2-0,0-0,1-0)
0:1 Balmochnyh (Oletsky, Musenko) 04:18
0:2 Kopat (Klimin, Eliseenko)PP 14:16
0:3 Klimin (Valuy, Eliseenko)PP 23:25
1:3 Bondarev (Polonitsky, I. Usenko) 38:45
2:3 Bondarev (Belyi, A. Usenko) 40:54
3:3 A. Usenko (Pulver, Bozhko)PP 57:41
4:3 Abakunchik SO
PIM: 4x2 - 8x2+1x10(Magdeev) SOG: 47-27 Att: 1.100
3 stars: Bondarev,Polonitsky,Brikun

Khimik SKA Novopolotsk - Metallurg Zhlobin 2-6 (2-4,0-2,0-0)
0-1 Kaspars Saulietis 00:49
0-2 Alexei Efimenko (Nikita Osipov) 02:04
1-2 Igor Kovalenya (Roman Tsvetkov, Vyacheslav Sokolov)PP 04:32
2-2 Andrei Moroz (Artem Karkotsky, Andrew Zalevsky) 17:49
2-3 Alexei Krutikov (Kaspars Saulietis) 18:09
2-4 Alexander Kovshik (Nikita Osipov) 19:08
2-5 Aleksei Volchek (Dmitri Kalachev) 22:29
2-6 Sergei Gubernatorov (Alexei Efimenko, Alexander Valentin)PP 25:00
PIM: 6x2 - 2x2 SOG: 21-32 Att: 1.200
3 stars: Khovan,Kovshik,Kovalenya

Yunost Minsk - Liepājas Metalurgs 5-3 (2:2, 1:1, 2:0)
01.46 1-0 Yakimovich (Voltchkov)PP
02.36 2-0 Romanenko (Stasenko, Ryadinsky)PP
16.36 2-1 Ozols PP2
17.13 2-2 Smirnov (Kniksts, Olhovievs)PP
20.48 3-2 Zakharov
22.25 3-3 Smirnov 3-3 (Kniksts)
41.32 4-3 Romanenko (Stasenko)PP
59.42 5-3 Zakharov (Stasenko)SH EN
PIM: 12x2+1x25(Stasenko) - 9x2+1x10(Smirnov) SOG: 26-19 Att: 580
3 stars: Romanenko,Yakimovich,Smirnov
Yunost: Goryacheskih, Stasenko - Ryadinsky, Zakharov - Ponomarev - Romanenko, Leontiev - Yakimovich, Materukhin - Kitarov - Voltchkov, Golubovsky - Karev, Shariton - Volkov - Stepanov, Korotkevich - Schurko - Shagov
Metalurgs: Legzda, Feldmanis - Ivanov, Brahmanis - Ozols - Gravits, Gubin - Telushkin, Gorshkov - Mikhailov - Mamonov, Knikts - Olhovievs, Smirnov - Pliskauskas - Koreshkov, Chirkov, Abolins - Zembergs

Khimvolokno Mogilev - ASK Ogre 5:4 (3:0, 0:3, 2:1)
1:0 Kiselev (Letov,Tsaregorodtsev)PP 13:46
2:0 Borozenko (Malevich, Magdeev) 15:20
3:0 Sakharov (Romadanovsky) 18:42
3:1 Fandul (Adamovics, Brentsans)PP 27:04
3:2 Eniks (K. Jass) 28:02
3:3 Sibirtsev (A. Osipov, Bluks)PP 29:58
4:3 Malevich (Romadanovsky, Bloch)PP 41:36
5:3 Romadanovsky (Malevich, Bloch)PP2 51:38
5:4 Undelis (Bluks, Fandul)PP 56:36
PIM: 9x2 - 9x2+1x25(Gaisins) SOG: 33-22 Att: 1.100
Khimvolokno: Grishukevich; Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Magdeev; Salnikov - Tsvetkov, Sakharov - Romadanovsky - Bloch; Tsyplakov - Letov, Kiselev - Ilyin - Tsaregorodtsev; Matyukhin.
ASK: Terentiev (59:19-60:00); Bluks (k) - Gaisins, Brentsans - Fandul - Undelis; Kolpakov - A. Osipov, Sibirtsev - K. Ugarov - Maslovsky; Kalliuste - Pizans, K. Jass - Eniks - Koklin; Adamovics, Tilla, A.Kerch

Brest - Latgale 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
1:0 Dvurechensky (Zuev, Petkevich, 46.11)PP
1:1 Bauba (R. Borisenko, Pek, 51.53)
2:1 Miheenok (Zuev, Dvurechensky, 53.52)
PIM: 3x2+1x10(Kruchinin) - 6x2 SOG: 26-25 Att: 500
3 stars: Shibanov,Miheenok,Dvurechensky

Keramin Minsk - Shinnik Bobruisk 4-2 (3-1,1-0,0-1) 05.10
1-0 Alexander Kulakov (Igor Andryuschenko, Igor Shvedov)PP 2:26
2-0 Alexei Permyakov (Toivo Suursoo, Alexei Plotnikov) 13:09
3-0 Nikolai Mihaylov (Denis Lobashov, Sergei Drozd) 14:52
3-1 Sergei Kolyubakin (Vladimir Mikhailov, Oleg Goroshko)PP 16:15
4-1 Alexei Permyakov (Toivo Suursoo, Irek Khafizov) 27:38
4-2 Yuri Lyaskovsky (Vyacheslav Andryuschenko, Valery Boyarskih) 47:35
PIM: 8x2 - 5x2 SOG: 13-13 Att: 770
3 stars: Permyakov,Drozd,Mikhailov

Davide
07-10-2008, 14:59
Neman Grodno - Latgale 7-1 (3-0,2-1,2-0)
1-0 Dmitri Kirilenko (Vladislav Klochkov, Alexander Syrey) 00:48
2-0 Ilya Politsinsky (Sergei Khomko)PP 04:04
3-0 Alexei Baranov 08:55
4-0 Lucas Lawson (Vladislav Klochkov, Alexander Medvedev) 25:30
5-0 Alexei Baranov (Dmitry Pantsyrev)PP 33:31
5-1 Victor Lobachev (Pavel Borisenko, Sergei Rylkov) 35:18
6-1 Alexander Syrey (Lucas Lawson) 56:18
7-1 Lucas Lawson (Sergei Yanovsky) 56:40
PIM: 5x2+1x10(Kirilenko) - 7x2
3 stars: Shlkov,Baranov,Kumeliauskas

HC Brest - HK Riga 2000 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)
0:1 Danilics (Cinks, 10.48)
0:2 Straupe (Mejía, Zelubovskis, 15.59)PP
0:3 Mejía (Straupe, Zelubovskis, 27.49)
0:4 Zelubovskis (Straupe, Valters, 35.14)PP
0:5 Zeltins (Vodolazsky, 49.00)
PIM: 9x2 - 9x2 SOG: 24-33 Att: 650
3 stars: Straupe,Lusins,Petkevich

HK Vitebsk - Metallurg Zhlobin 3-4ot (0-1,2-2,1-0,0-1)
0-1 Kaspars Saulietis (Alexei Krutikov, Vadim Novitsky)SH 4:50
1-1 Alexander Usenko (Anton Pulver, Artem Bozhko)PP 21:24
1-2 Alexei Krutikov (Egor Tsurikov, Kaspars Saulietis) 22:53
1-3 Vadim Novitsky (Alexander Kovshik, Nikita Osipov) 25:09
2-3 Artem Bozhko (Artem Bondarev, Ruslan Belyi)PP 34:56
3-3 Vyacheslav Timchenko (Konstantin Nemirko, Artem Gnidenko) 56:50
3-4 Alexander Valentin (Nikita Osipov) 61:59
PIM: 5x2 - 9x2 SOG: 42-18 Att: 1.200
3 stars: A. Usenko,Khovan,Krutikov

Khimik SKA Novopolotsk - HK Gomel 2-3 (0-0,1-2,1-1)
0-1 Vitaly Valuy (Michael Klimin, Yuri Eliseenko)PP 22:29
1-1 Alexei Kuznetsov (Oleg Timchenko, Dmitri Rudak)PP 28:37
1-2 Andrei Andrievsky (Vitaly Valuy) 37:38
1-3 Vladimir Kopat (Michael Klimin) 43:15
2-3 Dmitry Rudakov (Oleg Timchenko, Maxim Yakovlev) 48:29
PIM: 6x2 - 9x2 SOG: 26-16 Att: 1.200
3 stars: Valuy,Brikun,Rudak

Yunost Minsk - ASK Ogre 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
07.01 1-0 Volkov (Shagov, Khmyl)
12.38 2-0 Romanenko
58.28 3-0 Ponomarev (Romanenko, Zakharov)
PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 28-20 Att: 300
3 stars: Eriksson,Romanenko,Pizans
Yunost: Eriksson, Stasenko - Ryadinsky, Zakharov - Ponomarev - Romanenko, Leontiev - Golubovsky, Materukhin - Kitarov - Stepanov, Karev - Khmyl, Shariton - Volkov - Shagov, Tishkin, Schurko, Korotkevich
ASK: Raitums, Bluks - Adamovics, Undelis - Fandul - Brentsans, Brakshs - Osipov, Sibirtsev - Ugarov - Maslovsky, Kalliuste - Pizans, Koklins - Eniks - Klyuevsky, Jass - Tilla - Kerch

Khimvolokno Mogilev - Liepājas Metalurgs 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
1:0 Borozenko (Malevich, Gorbachev), 00:07
2:0 Romadanovsky (Goranin, Samokhvalov)PP 08:34
3:0 Romadanovsky (Sakharov, Salnikov)PP 21:29
4:0 Bloch PS 42:06
PIM: 5x2 - 9x2 SOG: 32-35 Att: 2.750
3 stars: Romadanovsky,Grishukevich,Zabotinsky
Khimvolokno: Grishukevich; Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Magdeev; Salnikov - Tsvetkov, Sakharov - Romadanovsky - Samokhvalov; Tsyplakov - Letov, Kiselev - Matyukhin-Tsaregorodtsev, Bloch, Zaykovsky.
Metalurgs: Zabotinsky; Feldmanis - E. Ivanov (k), Gravitis - Ozols - Brahmanis; Gubin - Bihanov, Gorshkov - K. Mikhailov - Mamonov; Leushkin - Kniksts, Smirnov - Pliskauskas - Koreshkov; Skvortsov, Al.Abolins, Olhovtsev.

Davide
13-10-2008, 18:30
Metalurg Zhlobin - HC Brest 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
1:0 Savilov (A. Volchek, Novitsky, 47.34)
PIM 4x2 - 5x2+1x25(Kruchinin) SOG: 32-17 Att: 1.700
3 stars: A. Volchek, Savilov, Abramov
Metalurg: A. Buyko; Durnov - Krivomaz, Tsurikov - Krutikov (k) - Saulietis; Gubernatorov - Valentin, Kovshik - N. Osipov - Efimenko; Kulenok - Novitsky, Saville - Kalachev - A. Volchek; Fedorov, Yurik, A . Obukhovskii.
Brest: Abramov, N. Gavrilenok - Kozachek, Al.Fedorov - Gorbunov - P.V.Tolstik; Zuev - Kalmychkov, Miheenok - Dvurechensky - Petkevich; Kozlov - Kruchinin, Rashtchinski - Zenkov - Ivanenko (k); Zilina, Rubble, Klimenko

Gomel - Neman Grodno 3-2 (0-1,1-1,2-0)
0-1 Ivan Myadel (Andrey Korshunov, Oleg Malashkevich)PP 12:15
0-2 Ivan Myadel (Andrew Prokopchik)SH 22:25
1-2 Andrei Makrov (Vladimir Kopat, Valentin Oletsky) 38:42
2-2 Timofei Filin PP54:40
2-3 Andrei Pchelyakov (Pavel Musienko) 59:18
PIM: 2x2+1x25(Erkovich) - 7x2 SOG: 26-33 Att: 2.400
3 stars: Myadel,Pchelyakov,Filin

Vitebsk - Keramin Minsk 0-1 (0-0,0-0,0-1)
0-1 Alexander Kulakov (Igor Andryuschenko, Yuri Kuzmenkov) 50:28
PIM: 7x2 - 11x2 SOG: 30-24 Att: 1.485
3 stars: Karpikov,Kulakov,Malyutin

Khimik SKA Novopolotsk - Shinnik Bobruisk 2-3so (2-1,0-1,0-0,0-0,0-1)
1-0 Oleg Timchenko (Alexei Kuznetsov, Sergei Klishin)PP 09:00
2-0 Igor Kovalenya (Artem Karkotsky, Oleg Krikunenko) 09:24
2-1 Razvadovsky Pavel (Vyacheslav Andryuschenko, Ilya Kambovich) 15:34
2-2 Vitali Marchenko (Vladimir Mikhailov, Igor Voroshilov) 36:02
2-3 Vladimir Mikhailov SO
PIM: 7x2 - 11x2 SOG: 37-33 Att: 1.250
3 stars: Mikhailov,Veramenchik,Klishin

Yunost Minsk - Khimvolokno Mogilev 3:6 (1:3, 1:1, 1:2) 10.10
1:0 Zakharov (Romanenko) 01:44
1:1 Kutsevich (Malevich)SH 02:19
1:2 Borozenko (Kutsevich)PP 16:32
1:3 Sakharov (Samokhvalov) 16:48
2:3 Ryadinsky (Shitkovsky, A. Stepanov) 34:08
2:4 Samokhvalov (Sakharov, Romadanovsky) 35:25
3:4 Leontiev (Romanenko, Ponomarev)PP2 40:25
3:5 Magdeev (Tsaregorodtsev) 53:39
3:6 Magdeev (Borozenko) 55:46
PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 29-28 Att: 500
2 stars: Magdeev,Grishukevich
Yunost: Eriksson (59:45 Artynsky); Shagov - Ryadinsky, K. Zakharov - Ponomarev - Romanenko; Tishkin - Leontiev (k), Materukhin - Kitarov - Volchkov; Karev - Khmyl, A. Stepanov - A. Volkov - Shitkovsky ; Schurko - Senkevich - Korotkevich.
Khimvolokno: Grishukevich; Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Magdeev; Salnikov - Goranin, Sakharov - Romadanovsky - Samokhvalov; Tsyplakov - Letov, Kiselev - Ilyin - Tsaregorodtsev

HK Rīga 2000 - Liepājas Metalurgs 3:5 (2:0, 1:4, 0:1) 10.10
04:33 Cipruss (Saviels, Bondarevs)PP2 1:0
07:45 Brancis (M.Širokovs, Cipruss) 2:0
21:33 Brahmanis (Gubins, Al.Āboliņš)PP 2:1
27:36 Brahmanis (Mihailovs, Gorškovs) 2:2
30:24 Gorškovs (Mihailovs, Brahmanis)PP 2:3
34:09 Cipruss PP 3:3
39:28 Pliskauskas (Smirnovs) 3:4
57:23 Koreškovs (Pliskauskas, Smirnovs) 3:5
PIM: 12x2+1x10(Valters) - 8x2 SOG: 27-51 Att: 250
3 stars: Maksims Širokovs, Māris Jass, Darius Pliskauskas

Latgale - ASK Ogre 2-4 (1-4,1-0,0-0) 10.10
0-1 Renars Undelis (Kirill Ugarov, Janis Brakshs) 02:58
0-2 Aleksandrs Šiškovičs (Alexander Kercs, Toms Bluks)PP 12:07
1-2 Lauris Bajaruns (Vitālijs Pavlovs)SH 13:40
1-3 Renars Undelis (Kirill Ugarov)PP 14:12
1-4 Renars Undelis (Alexei Sibirtsev) 17:09
2-4 Vadims Vabiščevičs (Lauris Bajaruns, Vitālijs Pavlovs) 12:58
PIM: 9x2 - 10x2 SOG: 35-38 Att: 550
3 stars: Undelis,Kalliuste,Bajaruns

Davide
14-10-2008, 16:53
Gomel - Brest 4-1 (3-1,1-0,0-0) 11.10
1:0 Eliseenko (Maslenikov, Klimin, 4.44)PP
2:0 Oletsky (Musienko, 12.22)PP
3:0 Eliseenko (Makrov, 13.25)
3:1 Petkevich (Miheenok, Dvurechensky, 17.10)
4:1 Erkovich (Valuy, Klimin, 30.54)
PIM: 4x2 - 7x2+1x10(Kruchinin) SOG: 38-27 Att: 1.800
3 stars: Brikun,Elisenko,Baskov
Gomel: I. Brikun; Filichkin - B. Magdeev, Musienko - Oletsky - Makrov; Erkovich (k) - Maslenikov, Valuy - Pchelyakov - Solomonov; Kopat - Dryndin, An.Andrievsky - Suslo - T. Filin; Khoromando, Klimin, Eliseenko .
Brest: Baskov; N. Gavrilenok - Kozachek, Al.Fedorov - Gorbunov - P.V.Tolstik; Zuev - Kalmychkov, Miheenok - Dvurechensky - Petkevich; Kozlov - Kruchinin, Zenkov - Ivanenko (k) - Rashchinski; Zilinski, Klimenko, Zavalov

Metallurg Zhlobin - Neman Grodno 4-3so (0:1, 3:2, 0:0, 0:0, 1:0) 11.10
0:1 Sayapin (Zelenko, 11.07)
0:2 Korshunov (Malashkevich, 22.41)PP
1:2 Saulietis (Krutikov, 24.25)
2:2 Efimenko (27.49)SH
2:3 Klochkov (Lawson, Medvedev, 36.07)PP
3:3 Efimenko (Kovshik, N. Osipov, 39.25)
4:3 Krutikov SO 65.00
PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 32-39 Att: 1.400
3 stars: Savilov,Efimenko,Malashkevich
Metallurg: Khovan; Durnov - Krivomaz, Tsurikov - Krutikov (k) - Saulietis; Gubernatorov - Valentin, Kovshik - N. Osipov - Efimenko; Kulenok - Novitsky, Savilov - Kalachev - A. Volchek; P. Volchek - Yurik - A. Obukhovskii .
Neman: Aleinikovas (Shlykov - for SO); Baranov (k) - Korshunov, Politsinsky - Malashkevich - Pantsyrev; Medvedev - Syrey, Khomko - Lawson - Klochkov; Zelenko - Sayapin, Goman - Myadel - Pavlovic; Lupandin - Prokopchik, Yanovski

Vitebsk - Shinnik Bobruisk 3:0 (3:0, 0:0, 0:0) 11.10
1:0 Bozhko (A. Usenko, 0.52)
2:0 Gnidenko (Nemirko, Kashtanov, 8.21)
3:0 Polonitsky (Kashtanov, V. Timchenko, 14.53)PP
PIM: 5x2 - 9x2+2x10(Lyasovski,Boyarskikh)SOG: 41-15 Att: 1.280
3 stars: Zarudny, Gnidenko, Dashkov
Vitebsk: Zarudny; Polonitsky (k) - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Pulver - I. Usenko, Bozhko - A. Bondarev - A. Usenko; Parakhonko - Svito, Abakunchik - Gerlovsky - Vinokurov, E. Stepanov, Yermolov .
Shinnik: Belinsky; Shinkevich - Lyaskovsky, V. Andryuschenko - Razvadovsky (k) - Kambovich; Panov - Khramchenko, Voroshilov - V. Mikhailov - Kolyubakin; D. Korobov - Goroshko, Kolosov - Varameychik - Dashkov; Marchenko - Boyarskikh - S.Kisliy

Khimik SKA Novopolotsk - Keramin Minsk 6:4 (0:1, 5:1, 1:2) 11.10
0:1 Kovyrshin (Chernook, I. Andryuschenko, 18.25)PP
1:1 Tydnyuk (Pereverzev, 26.17)
2:1 Yakovlev (Oleg Timchenko, 27.59)PP
2:2 Shvedov (Kulakov, Kovyrshin, 30.56)
3:2 Oleg Timchenko (36.45)PS
4:2 Tydnyuk (Prygunov, Krikunenko, 37.47)
5:2 Karkotsky (Kovalenya, R. Gorbokon, 39.31)
6:2 Rudak (Oleg Timchenko, Skripelev, 48.01)PP
6:3 Suursoo (Permyakov, Paklin, 50.04)
6:4 Drozd (Chernook, Kovyrshin, 58.35)PP
PIM: 9x2 - 6x2 SOG: 25-39 Att: 1.100
3 stars:Tydnyuk,Trus,Andryuschenko
Khimik: Trus, Kuznetsov - Klishin, Rudak - Yakovlev - Oleg Timchenko; Pereverzev - Glinkin, R. Gorbokon - Prygunov (k) - Tydnyuk; Sokol - R. Tsvetkov, Krikunenko - Karkotsky - Kovalenya; Skripelev, Zalevsky, Pilnov .
Keramin: Karpikov (58.28-58.35); Chernook - Shvedov, Kulakov - Kovyrshin - I. Andryuschenko (k); Plotnikov - Paklin, Suursoo - Permyakov - Igoshin; Glebov - Kuzmenkov, Tereshko - Baukin - Khafizov; N. Mikhailov - Drozd - Lobashev

HK Riga 2000 - ASK/Ogre 2:4 (0:2, 1:2, 1:0) 12.10
06:12 Ugarovs (K.Jass) 0:1
18:55 Fanduļs (Kokļins) 0:2
23:08 Ignatovičs (Fanduļs, Šiškovičs)PP 0:3
24:36 K.Jass (Eniks, Pizāns) 0:4
33:43 Demidovs 1:4
55:05 Meija 2:4
PIM: 6x2 - 10x2 SOG: 33-14 Att: 295
3 stars: Ronalds Cinks, Koba Jass, Aleksejs Terentjevs
Rīga 2000: Muštukovs; Valters - M.Širokovs, Želubovskis - Straupe - Meija; Saviels - Kauss, Hartmanis - Cipruss - Brancis; Demidovs - Bondarevs, Cinks - Daniličs - J.Ozoliņš; Vodolažskis - Skuška - Zeltiņš
ASK/Ogre: Terentjevs; Bluks - Šiškovičs, Kerčs - Eniks - Ignatovičs; Pizāns - Kaluste, Kļujevskis - Fanduļs - Kokļins; Brakšs - Osipovs, K.Jass - Ugarovs - Brencāns; Adamovičs, Sibircevs, Undelis

Latgale – Liepājas Metalurgs 0:5 ( 0:1,0:2, 0:2) 12.10
0:1 Gorškovs (Brahmanis, Mihailovs 01:23)
0:2 Brahmanis (Mihailovs 22:55)
0:3 Mamonovs(Oļhovcevs 36:21)
0:4 Jass (Brahmanis, Mihailovs 46:35)SH
0:5 Mihailovs (Gubins, Brahmanis 54:00)SH
PIM: 7x2 - 7x2+1x25(Jass) SOG: 26-40 Att: 450
3 stars: Brahmanis,Zhabotinskis,Terjohins
Latgale: Shibanov (Lyakh, 50.59); Terjohins - E.Berzins, Pek - Bauba (k) - Vasiliev; An.Fedorov - Fadeev, Kumeliauskas - P. Borisenko - Kornilov; Staltmanis - Beresnev, Bayaruns - Pavlov - B. Vabischevich; Rylkov - Lobachev - Petruk.
Metalurgs: Zhabotinskis; Feldmanis - Ivanov (k), Gravitis - Ozols - Brahmanis; Gubin - Bikhanov, Gorshkov - K. Mikhailov - Mamonov; Maris Jass - Olhovtsev, Smirnov - Pliskauskas - Koreshkov; Zembergs, Al.Abolins, Skvortsov.

||GP|W|OTW|OTL|L|GF:GA|Pts
1.|Yunost Minsk|13|9|2|1|1|51:30|31
2.|Khimvolokno Mogilev|13|6|1|1|1|47:32|28
3.|Metallurg Zhoblin|13|6|2|2|2|48:29|27
4.|HK Gomel|13|8|3|2|0|41:36|26
5.|Liepājas Metalurgs|12|8|3|1|0|40:27|25
6.|HK Vitebsk|13|6|3|2|2|35:24|24
7.|Khimik-SKA Novopolotsk|13|5|1|2|5|46:44|19
8.|Keramin Minsk|13|6|0|1|6|35:33|19
9.|Neman Grodno|13|4|0|1|5|36:34|17
10.|HK Rīga 2000|13|3|1|0|7|39:47|14
11.|Shinnik Bobruisk|11|3|0|1|6|26:35|12
12.|DHK Latgale|13|3|0|2|8|24:51|11
13.|ASK Ogre|12|3|0|0|9|29:43|9
14.|HC Brest|13|1|1|0|11|19:51|5

Davide
16-10-2008, 12:10
Khimvolokno Mogilev - Yunost Minsk 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
0-1 Andrei Stepanov (Oleg Leontiev, Alexander Materukhin)PP 44:31
0-2 Alexander Volchkov (Sergei Shitkovsky Alexander Kitarov) 51:14
0-3 Roman Romanenko (Stepan Ponomarev)EN 59:08
PIM: 8x2+1x10(Grishukevich)+1x25(Borozenko) - 10x2 SOG: 26-28 Att: 3.100
3 stars: Goryachevskikh, Stepanov,Grishukevich
Khimvolokno: Grishukevich (58:29-59:08); Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Magdeev; Salnikov - Goranin, Sakharov - Romadanovsky - Samokhvalov; Tsyplakov - Letov, Kiselev - Ilyin - Tsaregorodtsev, Bloch, Zaykovsky.
Yunost: Goryachevskikh; Yakimovich - Ryadinsky, K. Zakharov - Senkevich - Romanenko; Shagov - Leontiev (k), Materuhin - Kitarov - A. Stepanov; Karev - Khmyl, Voltchkov - Ponomarev - Shitkovsky; Schurko - A. Volkov - Shariton
Mikhail Zakharov (Yunost coach): Score board was 3:0 in our favor - it means the strongest won. I would like to thank the Mogilev ateendance. Fans here really love hockey and support their team to the last. The atmosphere at the match was great for hockey.
Sergei Usanov (head coach Khimvolokno): Perhaps the correct thing to say that this game was going until a goal is scored. Yunost defence, and particularly goalkeeper played very well. I haven't no claims to do for dedication to our players.
Well, life does not end. And again like to say a huge thanks to fans who are very good support team. We will have cause for joy

Keramin Minsk - Vitebsk 4-3so (0-0,2-1,1-2,0-0,1-0)
1-0 Irek Khafizov (Evgeny Baukin, Arthur Tereshko) 34:00
1-1 Alexei Vinokurov 35:09
2-1 Evgeny Baukin (Andrei Glebov, Irek Khafizov) 36:40
2-2 Konstantin Nemirko (Ivan Usenko, Artem Gnidenko)PP2 47:26
2-3 Artem Gnidenko (Vyacheslav Timchenko, Vasily Polonitsky)PP 48:03
3-3 Igor Andryuschenko 59:20
4-3 Igor Andryuschenko SO
PIM: 8x2 - 7x2 SOG: 34-32 Att: 450
3 stars: Igor Andryuschenko, Irek Khafizov, Alexei Vinokurov

Shinnik Bobruisk - Khimik SKA Novopolotsk 5-3 (2-1,1-2,2-0)
0-1 Dmitry Rudakov (Alexei Kuznetsov, Maxim Yakovlev)PP
1-1 Igor Voroshilov (Vladimir Mikhailov, Sergei Kolyubakin)
2-1 Sergei Kisliy (Paul Razvadovsky, Dmitry Korobov)
2-2 Maxim Yakovlev (Oleg Timchenko, Dmitri Rudak) 25:41
3-2 Sergei Drozd 28:20
3-3 Oleg Timchenko (Dmitry Rudakov, Maxim Yakovlev) 29:35
4-3 Sergei Kolyubakin (Vladimir Mikhailov) 48:02
5-3 Sergei Kolyubakin (Dmitry Khramchenko, Vladimir Mikhailov)PP 53:37
PIM: 3x2 - 6x2 SOG: 37-24 Att: 1.300

Neman Grodno - Gomel 2-3 (1-1,1-0,0-2)
0-1 Andrei Pchelyakov 00:48
1-1 Viktor Goman (Vyacheslav Lisichkin) 17:02
2-1 Viktor Goman SH 27:43
2-2 Pavel Musienko (Mikhail Horomando, Andriy Pchelyakov) 53:05
2-3 Andrei Pchelyakov (Andrei Filichkin) 54:30
PIM: 7x2 - 7x2
3 stars: Musienko,Pchelyakov,Goman

Brest - Metallurg Zhlobin 1-3 (0-2,0-0,1-1)
0:1 Saulietis (Savilov, Krutikov, 9.46)PP
0:2 Saulietis (Krutikov, 12.43)
1:2 Gorbunov (N. Gavrilenok, Violenty, 44.19)
1:3 Krutikov (Yurik)EN 59.45
PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 19-21 Att: 500
3 stars: Saulietis,Buiko,Gorbunov

Liepājas Metalurgs – HK Rīga 2000 6:3 (2:2, 2:1, 2:0)
04:27 Grāvītis (Mamonovs, Ozols)PP 1:0
09:53 Meija (Želubovskis, Straupe) 1:1
14:12 Brancis (Daniličs) 1:2
18:52 Gorškovs (Brahmanis, Mihailovs) 2:2
22:13 Cinks (Cipruss, J.Ozoliņš.) 2:3
23:17 Ozols (Mamonovs, Bihanovs) 3:3
25:36 Mamonovs (Ozols, Feldmanis)PP 4:3
44:25 Smirnovs (Pliskausks, Koreškovs) 5:3
49:11 Zembergs (Skvorcovs) 6:3
PIM: 8x2 - 6x2 SOG: 31-23 Att: 680
3 stars: Sergejs Gubins, Juris Ozols, Elvis Želubovskis

ASK Ogre - Latgale 4-2 (1-2,2-0,1-0)
1-0 Renars Undelis 01:25
1-1 Pavel Borisenko (Donatas Kumeliauskas, Dmitry Beresnevs) 3:40
1-2 Lukas Pek (Egidijus Bauba, Alexander Teryukhin) 13:01
2-2 Vyacheslav Fandul (Yuri Klyuevsky, Michael Koklin) 26:16
3-2 Vyacheslav Fandul (Alexander Kerc, Andrei Ignatovics) 28:58
4-2 Vyacheslav Fandul (Yuri Klyuevsky, Michael Koklin) 54:58
PIM: 4x2 - 9x2 SOG: 33-24 Att: 213
3 stars: Fandul,Pelsh,Terjohins

Davide
21-10-2008, 14:45
Keramin Minsk - Khimik-SKA Novopolotsk 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
0:1 Klishin (Rudak, Oleg Timchenko, 13.44)PP
1:1 Glebov (Plotnikov, 24.34)PP
1:2 Yakovlev (Rudaki, Oleg Timchenko, 38.46)
1:3 Rudak (Yakovlev, Oleg Timchenko, 59.51)
PIM: 4x2 - 7x2 SOG: 38-16 Att: 660
3 stars: Klishin,Yakovlev,Glebov
Keramin: Pronin (59.27-59.32); Chernook - Shvedov, Kulakov - Kovyrshin - I. Andryuschenko (k); Paklin - Plotnikov, Suursoo - Permyakov - Igoshin; Glebov - Kuzmenkov, Khafizov - Baukin - Tereshko; N. Mikhailov - Shulga -- Lobashev.
Khimik: Trus, Kuznetsov - Klishin, Rudak - Yakovlev - Oleg Timchenko; Pereverzev - Glinkin, Krikunenko - Prygunov (k) - Tydnyuk; Sokol - R. Tsvetkov, R. Gorbokon - Karkotsky - Kovalenya; Skripelev, Zalevsky, Pilnov

Neman Grodno - Metallurg Zhoblin 1:2 (0:0,1:1,0:1)
1:0 Klochkov (Lawson, Politsinsky 26.11)PP
1:1 Fedorov (N. Osipov, Kovshik 37.32)
1:2 - Savilov (Kalachev, Yurik, 41.37).
PIM: 8x2 - 9x2+1x25(Volchek) SOG: 41-18 Att: 1.400
3 stars: Hovan,Fedorov,Klochkov
Neman: Aleinikovas (56.37-58.10, 58.33-60.00); Medvedev - Syrey, Myadel - Lawson - Klochkov; Baranov (k) - Korshunov, Homko - Malashkevich - Goman; Sayapin - Zelenko, Lupandin - Politsinsky - Pantsyrev; Yanovsky - Pavlovich -- Yegorov.
Metallurg: Hovan; Durnov - Krivomaz, Tsurikov - Krutikov (k) - Saulietis; Valentin - governors, Kovshik - N. Osipov - Efimenko; Novitsky - Kaminsky, P. Volchek - Kalachev - Savilov; Fedorov, Yurik

Brest - Gomel 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
0:1 Erkovich (Valuy, Klimin, 1.02)PP
1:1 Zuev (Kalmychkov, Violenty, 31.26)PP
1:2 Suslo (E. Filin, 50.22)
1:3 - Kopat (T. Filin, 59.41)EN
PIM: 4x2 - 4x2 SOG: 32-33 Att: 500
3 stars: Milchakov,Pchelyakov,Zuev
Brest: Abramov (59.27-59.41); N. Gavrilenok - Kozachek, Violenty - Gorbunov - Al.Fedorov; Zuev - Kalmychkov, Miheenok - Dvurechensky - Zavalov; Savko - Kruchinin, Ivanenko (k) - Zenkov - Smolin; Rashtchinski - Burmistronok -- P.V.Tolstik
Gomel: Milchakov; Kopat - Dryndin, Musienko - Oletsky - Makrov; Erkovich (k) - Maslenikov, Eliseenko - Klimin - Bryzgalov; Horomando - B. Magdeev, An.Andrievsky - Pchelyakov - Valuy; E. Filin - Suslo - T. Filin

Shinnik - Vitebsk 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
0:1 Bozhko (I. Usenko, A. Bondarev, 1.30)
0:2 V. Timchenko (Gnidenko, Polonitsky, 13.18)
1:2 Eronov (Kambovich, Hramchenko 30.54)PP
1:3 A. Usenko (I. Bondarev, 44.10)EN
PIM: 4x2+1x10(Kolyubakhin) - 8x2+2x10(Timchenko,Polonitsky) SOG: 18-30 Att: 1.100
3 stars: Malyutin,Gnidenko,Belinski
Shinnik: Belinsky (58.29); D. Korobov - Goroshko, Voroshilov - V. Mikhailov - Kolyubakin; Hramchenko - Eronov, Drozd - Razvadovsky (k) - Kambovich; Lyaskovsky - Shinkevich, V. Andryuschenko - Dashkov - Verameychik; Goncharov; Kuveko, S. Kisliy
Vitebsk: Malyutin; Polonitsky (k) - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko - Vinokurov, Pulver - I. Usenko, A. Usenko - A. Bondarev - Bozhko; P.V.Tolstik - Svito, Kashtanov - Gerlovsky - Abakunchik; Yermolov, E. Stepanov, R. Beliy

ASK/Ogre - HK Rīga 2000 4:6 (2:4, 2:1, 0:1)
00:07 Daniličs (Brancis) 0:1
01:10 Straupe (Meija, Želubovskis) 0:2
04:47 Daniličs (Brancis, Hartmanis)PP 0:3
08:37 Fanduļs (Ignatovičs, Kerčs)PP 1:3
13:39 Daniličs (Brancis, Hartmanis)PP 1:4
14:30 Kļujevskis (Undelis, Šiškovičs) 2:4
26:47 Bluks (Kerčs, Ignatovičs)PP 3:4
33:43 Kokļins (Fanduļs, Kļujevskis) 4:4
38:25 Bondarevs (J.Ozoliņš)PP 4:5
54:50 Želubovskis (Demidovs, Daniličs)PP 4:6
PIM: 10x2 - 11x2 SOG: 26-41 Att: 315
3 stars: Mihails Kokļins, Raimonds Daniličs, Igors Bondarevs
ASK Ogre: Raitums; Adamovics - Bluks (k), AJ Kercs - Eniks - Ignatovics, A. Osipov - Kolpakov, Undelis - K. Ugarov - Sibirtsev; Kalliuste - Pizans, Koklin - Fandul - Klyuevsky; K. Jass , Siskovics, Brentsans.
Riga 2000: Mustukovs; Valters - M. Shirokov, Hartmanis - Danilics - Brantsis; Demidov - N. Bondarev, Zhelubovskis (k) - Straupe - Mejía; Kauss - Saviels, J. Ozolins - Cipruss - Tsinks; Apelis, Volodazhsky, Gritsinsis

Liepājas Metalurgs- Latgale 4:3 (1:2, 2:1, 1:0)
1:0 Jass (Smirnovs 01:43)
1:1 Peks (Bauba, Vasiļjevs 10:49)
1:2 Borisenko (Korņilovs, Kumeļauskas 13:51)
2:2 Jass (Grāvītis, Mamonovs 22:35)PP
3:2 Pliskauskas (Kniksts, Bihanovs 30:21)SH
3:3 Borisenko (Terjohins 34:14)PP
4:3 Smirnovs (Brahmanis, Teluškins 50:33)PP
PIM: 7x2 - 6x2 SOG: 35-37 Att: 530
3 stars: Jass,Legzda,Bikhanov
Metalurgs: Legzda; Feldmanis - Telushkin, Gravitis - Ozols - Mamonov (k); Kniksts - Bihanov, Gorshkov - K. Mikhailov - Brahmanis; Maris Jass - Olhovtsev, Smirnov - Pliskauskas - Koreshkov; Skvortsov - Al.Abolins - Zembergs.
Latgale: Lyakh (Shibanov, 40.01);Terjohins - Aig.Berzins, Pek - Bauba (k) - Vasiliev; Staltmanis - Lavrenov, Kumeliauskas - P. Borisenko - Kornilov; An.Fedorov - Beresnev, Pelsh - Pavlov - B. Vabiscevics; Fadeyev - Lobachev - Petruk.

Davide
21-10-2008, 15:23
Gomel - Vitebsk 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
0:1 Gnidenko (V. Timchenko, 5.27)PP
1:1 Eliseenko (Pchelyakov, Klimin, 15.45)PP
2:1 An.Andrievsky (Dryndin, Filichkin, 26.33)PP
PIM: 8x2+1x10(Kopat) - 9x2 SOG: 17-23 Att: 2.400
3 stars: Erkovich,Eliseenko,Gnidenko
Gomel: I. Brikun; Filichkin - B. Magdeev, Musienko - Pchelyakov - Valuy; Erkovich (k) - Maslenikov, Eliseenko - Klimin - Bryzgalov; Kopat - Dryndin, E. Filin - Oletsky - T. Filin; An.Andrievsky - Suslo - Solomonov.
Vitebsk: Malyutin (59.41); Polonitsky (k) - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko - Vinokurov, Pulver - I. Usenko, A. Usenko - A. Bondarev - Bozhko; Parahonko - Svito, Kashtanov - Gerlovsky - Abakunchik; P. V.Tolstik, R.Belyi, E. Stepanov

Metallurg Zhoblin - Khimik SKA Novopolotsk 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)
1:0 Savilov (Weissmann, Kalachev, 5.51)PP
2:0 Krivomaz (Krutikov, 14.47)
2:1 R. Gorbokon (Sokol, Kovalenya, 36.14)PP
2:2 Karkotsky (Kovalenya, 38.55)SH
3:2 Saulietis (Krutikov, Tsurikov, 40.17)PP
PIM: 7x2 - 8x2 SOG: 34-34 Att: 1.700
3 stars: Krivomaz,Saulietis,Trus
Metallurg: A. Buyko; Durnov - Krivomaz, Tsurikov - Krutikov (k) - Saulietis; Governors - Valentin, Kovshik - Yurik - Efimenko; Kulenok - Novitsky, Savilov - Kalachev - Weissmann; Fedorov, P. Volchek, A. Obukhovskii .
Khimik: Trus, Kuznetsov - Klishin, Rudak - Yakovlev - Oleg Timchenko; Pereverzev - Glinkin, Krikunenko - Prygunov (k) - Tydnyuk; Sokol - R. Tsvetkov, R. Gorbokon - Karkotsky - Kovalenya; Skripelev; Zalevsky, Pilnov

Latgale - Brest 2:4 (0:0, 2:1, 0:3)
0:1 Klimenko (Smolin, Kruchinin, 21.56)
1:1 P. Borisenko (Kumeliauskas, 33.16)PP
2:1 Kumeliauskas (Fadeev, Lavrenov, 38.24)PP
2:2 Burmistronok (Gorbunov, Kozachek, 46.46)
2:3 Klimenko (Miheenok, Dvurechensky, 51.46)PP
2:4 Klimenko (Dvurechensky, 58.55)EN
PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 42-49 Att: 650
3 stars: Gorbunov,Abramov,Borisenko
Latgale: Shibanov (58.10-58.55); Terjohins - Aig.Berzinsh, Pek - Bauba (k) - Vasiliev; Lavrenov - Fadeyev, Kumelyauskas - P. Borisenko - Kornilov; Staltmanis - Beresnev, Bayaruns - Pavlov - B. Vabiscevics; Feoktistov -- Lobachev - Petruk.
Brest: Abramov; Savko - Kozachek, Al.Fedorov - Gorbunov - P.V.Tolstik; Zuev - Kalmychkov, Miheenok - Dvurechensky - Klimenkov; Markovsky - Kruchinin, Ivanenko (k) - Zenkov - Rashinski; Smolin, Burmistronok

ASK Ogre - Khimvolokno Mogilev 3:4ot (0:2, 1:1, 2:0, 0:1)
0:1 Borozenko (Kutsevich, R. Magdeev, 12.52)
0:2 Romadanovsky (Samokhvalov, 15.13)
0:3 Tsaregorodtsev (A. Tsyplakov, Bloch, 22.35)PP
1:3 Fandul (Bluks, Siskovics, 32.07)PP
2:3 A. Osipov (K. Ugarov, Undelis, 56.22)PP
3:3 Klyuevsky (57.31)
3:4 Romadanovsky (Sakharov, M. Tsvetkov, 62.00)PP
PIM: 4x2 - 6x2 SOG: 22-36 Att: 195
3 stars: Terentjev,Borozenko,Romadanovsky

Riga 2000 - Neman Grodno 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
0:1 Myadel (Kirilenko, Syrey, 34.00)PP
0:2 Politsinsky (50.58).
PIM: 6x2 - 11x2 SOG: 29-38 Att: 293
3 stars: Politsinsky, Medvedev, Mejia
Riga2000: Lusins; M. Shirokov - Valters, Brantsis - Danilics - Hartmanis; I. Bondarev - Apelis, Zhelubovskis (k) - Straupe - Mejía; Kauss - Demidov, Tsinks - Vodolazsky - J. Ozolins; Gritsinskis - Skuska - Zeltins .
Neman: Aleinikovas; Baranov (k) - Korshunov, Homko - Lawson - Klochkov, Medvedev - Syrey, Kirilenko - Myadel - Pantsyrev; Lupandin - Zelenko, Politsinsky - Malashkevich - Pavlovic; Prokopchik, Sayapin, Orlyuk

Liepajas Metalurgs - Yunost Minsk 3:4 (2:2, 1:2, 0:0)
0:1 Ponomarev (Materukhin, A. Stepanov, 5.19)
1:1 Feldmanis (Ozols, Mamonovs, 12.27)
2:1 Brahmanis (Pliskauskas, 17.47)
2:2 Yakimovich (A. Stepanov, Senkevich, 19.43)PP
2:3 Senkevich (Romanenko, Ryadinsky, 20.28)PP
2:4 Voltchkov (Shitkovsky, 23.02)
3:4 Mamonovs (Ozols, Gravitis, 32.52)PP
PIM: 5x2 - 5x2SOG: 28-23 Att: 907
3 stars: Materukhin,Yakimovich,Jass
Metalurgs: Zhabotinsky (58.52), Ivanov (k) - Feldmanis, Mamonovs - Ozols - Gravitis; Olhovtsev - Maris Jass, Brahmanis - K. Mikhailov - Gorshkov; Leushkin - Kniksts, Zembergs - Al.Abolins - Skvortsov; Chirkov, Smirnov, Pliskauskas .
Yunost: Goryachevskih; Yakimovich - Ryadinsky, Zakharov - Senkevich - Romanenko; Leontiev (k) - Karev, Materukhin - Ponomarev - A. Stepanov; Khmyl - Tishkin, Shitkovsky - Kitarov - Volchkov; Shariton - A. Volkov - Shagov

Shinnik - Keramin Minsk 3:4 (3:2, 0:1, 0:1) 20.10
1:0 Razvadovsky (Kambovich, Drozd 1.17)
1:1 Baukin (Glebov, 5.35)
2:1 Dashkov (Verameychik, Lastovetsky, 10.33)
3:1 Razvadovsky (S.Kisly, 16.33)
3:2 Chernook (I. Andryuschenko, 19.36)
3:3 Shulga (I. Andryuschenko, Sushko, 33.04)
3:4 Khafizov (Glebov, Igoshin, 53.33)PP
PIM: 4x2+1x10(Mikhailov)+1x20(Mikhailov) - 5x2 SOG: 27-35 Att: 1.500
3 stars: Khafizov,Andryuschenko,Razvadovsky
Shinnik: Belinsky; D. Korobov - Goroshko, Voroshilov - V. Mikhailov - Kolyubakin; Eronov - Hramchenko, Kambovich - Razvadovsky (k) - Drozd; Shinkevich - Lyaskovsky, Lastovetsky - Verameychik - Dashkov; Marchenko. S.Kisliy, Kuveko.
Keramin: Karpikov; Shvedov - Chernook, I. Andryuschenko (k) - Kovyrshin - Suursoo; Plotnikov - Glebov, Khafizov - Permyakov - Igoshin; Shumsky - Sushko, Lobashov - Shulga - N. Mikhailov; Kuzmenkov, Tereshko, Baukin.

Davide
23-10-2008, 16:41
Metallurg Zhlobin - Vitebsk 2:0 (1:0,0:0,1:0)
1:0 Saulietis (Krutikov, Krivomaz, 3.06)PP
2:0 Kalachev (Savilov, Gubernatorov, 47.33)SH
PIM: 10x2+1x10(Saulietis) - 6x2+1x10(Kashtanov) SOG: 34-31 Att: 1.550
3 stars: Buyko,Kalachev,Vinokurov
Metallurg: A.Buyko; Durnov - Krivomaz, Tsurikov - Krutikov (k) - Saulietis; Gubernatorov - Valentin, Kovshik - Yurik - Efimenko; Kulenok - Novitsky, Savilov- Kalachev - Veyssmann; Fedorov, P. Volchek, A. Obukhovskii .
Vitebsk: Zarudny (59.57); Polonitsky (k) - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko - Vinokurov, Pulver - I. Usenko, A. Usenko - A. Bondarev - Bozhko; Parahonko - Svito, Kashtanov - Gerlovsky - Abakunchik; P. V.Tolstik, R.Belyi, E. Stepanov

Gomel - Khimik SKA Novopolotsk 5:0 (2:0,2:0,1:0)
1:0 Bryzgalov (Klimin, 10.30)
2:0 Klimin (Valuy, Pchelyakov, 17.25)PP
3:0 T. Filin (Kopat, Dryndin, 26.50)PP
4:0 Klimin (Bryzganov, 29.09)SH
5:0 Erkovich (Makrov, 51.12).
PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 33-30 Att: 1.600
3 stars: Klimin,Milchakov,Tsvetkov
Gomel: Milchakov; B. Magdeev - Filichkin, Musienko - Pchelyakov - Macro; Erkovich (k) - Maslenikov, An.Andrievsky - Suslo - Solomonov; Dryndin - Kopat, Bryzgalov - Klimin - Solomonov; Horomando, E. Filin, T. Filin .
Khimik: Trus (Filipchik, 29.09); Kuznetsov - Klishin, Rudak - Yakovlev - Oleg Timchenko, Sokol - R. Tsvetkov, R. Gorbokon - Karkotsky - Kovalenya; Pereverzev - Glinkin, Krikunenko - Prygunov (k) - Tydnyuk; Skripelev, Pilnov, Zalevsky

HK Riga 2000 - Brest 3:4 (0:1, 2:2, 1:1)
0:1 12:04 Miheenok (Dvurechensky, Klimenkov)
1:1 20:42 Bondarevs (Demidovs, Meija)PP
2:1 24:08 M.Širokovs (Brancis, Cipruss)PP
2-2 31:32 Burmistronok (Gorbunov, Kozachek)
2:3 33:50 Klimenkov (Dvurechensky, Miheenok)
3:3 38:09 Valters (M.Širokovs, Meija)PP
3:4 57:11 Dvurechensky (Klimenkov, Miheenok) 3:4.
PIM: 4x2 - 7x2+1x10(Dvurechensky) SOG: 34-40 Att: 150
3 stars: Dvurechensky,Klimenkov,Bondarevs
Riga 2000: Mustukovs (59.29); M. Shirokov - Valters, Cipruss - Danilics - Brantsis; I. Bondarev - Apelis, Zhelubovskis (k) - Straupe - Mejía; Kauss - Demidov, Tsinks - Vodolazsky - J. Ozolins; Vilkoits -- Skuska - Zeltins.
Brest: Abramov; Savko - Kozachek, Al.Fedorov - Gorbunov - P.V.Tolstik; Zuev - Kalmychkov (k), Miheenok - Dvurechensky - Klimenkov; Markovsky - Kruchinin, Burmistronok - Zenkov - Smolin; Rashtchinski

ASK Ogre - Yunost Minsk 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
0:1 Senkevich (Romanenko, K. Zakharov, 8.19)PP
0:2 Ponomarev (Materukhin, Leontiev, 27.32)PP
1:2 Ignatovics (AJ Kercs, Bluks, 32.39)PP
1:3 Romanenko (K. Zakharov, 34.46)PP
1:4 Kitarov (Shitkovsky, 43.05)
PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 40-41 Att: 233
3 stars: Zakharov,Goryachevskikh,Ignatovics
ASK Ogre: Terentjev; Bluks (k) - Adamovics, Koklin - Fandul - Klyuevsky; Pizans - Kalliuste, A. J. Kercs - Brentsans - Ignatovics, A. Osipov - Kolpakov, Undelis - K. Ugarov - Sibirtsev; Siskovics, Kardass , Eniks.
Yunost: Goryachevskikh; Yakimovich - Ryadinsky, Romanenko - Senkevich - K. Zakharov; Leontiev (k) - Karev, A. Stepanov - Ponomarev - Materukhin; Tishkin - Khmyl, Voltchkov - Kitarov - Shitkovsky; Shagov - A. Volkov - Shariton

Latgale - Neman Grodno 5:4so (1:2, 3:0, 0:2, 0:0, 1:0)
1:0 Bauba (Pek, Terjohins, 3.20)PP
1:1 Lupandin (Zelenko, Malashkevich, 4.36)
1:2 Klochkov (5.09)
2:2 Pek (Bauba, Vasiliev, 20.33)
3:2 Pek (Bauba, Terjohins 23.03)
4:2 Bayaruns (Staltmanis, Petruk, 24.29)
4:3 Politsinsky (Prokopchik, 46.02)SH
4:4 Lawson (Orlyuk, Malashkevich, 46.45)
5:4 Kumeliauskas 65.00 SO
PIM: 6x2 - 9x2 SOG: 30-46 Att: 470
3 stars: Terjohins,Shibanov,Shlykov
Latgale: Shibanov; Terjohins - Aig.Berzins, Peck - Bauba (k) - Vasiliev, R. Borisenko - Lavrenov, Kumeliauskas - P. Borisenko - Pelshs; Staltmanis - Beresnev, Bayaruns - Pavlov - B. Vabiscevics; Feoktistov - Lobachev - Petruk .
Neman: Aleinikovas (Shlykov, 24.29); Baranov (k) - Korshunov, Homko - Lawson - Klochkov, Medvedev - Syrey, Kirilenko - Myadel - Pantsyrev; Lupandin - Zelenko, Politsinsky - Malashkevich - Yanovsky; Prokopchik, Sayapin, Orlyuk

Liepājas Metalurgs - Khimvolokno Mogilev 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
0:1 Sakharov (Salnikov, Romadanovsky, 8.17)PP
1:1 Mamonovs (Maris Jass, Ozols, 27.18)PP
1:2 R. Magdeev (Malevich, Gorbachev, 30.55)
1:3 Sakharov (Samokhvalov, Romadanovsky, 46.14)
2:3 Brahmanis (Kniksts, Pliskauskas, 57.43)PP
2:4 Sakharov (Samokhvalov, 59.54)EN
PIM: 4x2 - 4x2 SOG: 29-24 Att: 1.060
3 stars: Sakharov,Gorbachev,Mamonovs
Metalurgs: Legzda (58.03-58.42, 59.04-59.54); Maris Jass - Feldmanis, Mamonovs (k) - Ozols - Gravitis; Leushkin - Kniksts, Brahmanis - K. Mikhailov - Gorshkov; Olhovtsev - Telushkin, Smirnov - Pliskauskas - Skvortsov; Zembergs - Al.Abolins - Koreshkov.
Khimvolokno: Grishukevich; Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - R. Magdeev; M. Tsvetkov - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Sakharov, A. Tsyplakov - P. Mikulchik, Tsaregorodtsev - Yuri Ilyin - Kiselev; Bloch, Zaykovsky

Davide
28-10-2008, 12:52
Keramin Minsk - ASK Ogre 7-4 (2-1,3-2,2-1)
1-0 Toivo Suursoo (Igor Andryuschenko Pavel Chernook)PP 02:30
1-1 Alexander Kercs (Toms Bluks, Edgars Adamovics)PP 05:27
2-1 Toivo Suursoo (Pavel Chernook, Igor Andryuschenko) 14:47
3-1 Andrei Glebov (Alexei Permyakov, Irek Khafizov) 21:43
4-1 Evgeny Baukin (Dmitry Shulga, Andrei Glebov)PP 32:16
5-1 Nikolai Mihaylov (Denis Lobashov) 33:03
5-2 Mikhail Koklin (Vyacheslav Fandul, Yuri Klyuevsky)PP 33:50
5-3 Mikhail Koklin (Vyacheslav Fandul, Yuri Klyuevsky)PP 39:13
6-3 Dmitry Igoshin (Irek Khafizov, Alexei Permyakov) 49:00
7-3 Evgeny Baukin (Artur Tereshko, Dmitry Shulga) 49:16
7-4 Andrei Kardass (Koba Yass) 59:38
PIM: 7x2 - 9x2 SOG: 47-22 Att: 680
3 stars: Suursoo,Baukin,Koklin

Neman Grodno - Yunost Minsk 2-3 (1-0,0-1,1-2)
1-0 Egor Egorov (Lucas Lawson, Vladislav Klochkov) 14:54
1-1 Artem Senkevich (Konstantin Zakharov,Roman Romanenko) 15:35
1-2 Oleg Leontiev (Alexander Materukhin, Andrei Stepanov)PP 31:26
1-3 Alexander Kitarov (Alexander Schurko) 52:05
2-3 Alexey Baranov (Andrei Orlyuk, Egor Egorov) 59:59
PIM: 5x2 - 5x2 SOG: 23-26
3 stars: Brish,Kitarov,Senkevich

Gomel - Metallurg Zhlobin 2-0 (0-0,1-0,1-0)
1-0 Egor Filin (Timofei Filin, Vladimir Kopat) 34:10
2-0 Andrei Makrov (Pavel Musienko) 45:19
PIM: 11x2 - 9x2+1x10(Krivomaz) SOG: 33-23 Att: 2.750
3 stars: Buiko,Suslo,Brikun

Khimik SKA Novopolotsk - Latgale 5-1 (2-0,2-0,1-1)
1-0 Artem Karkotsky (Roman Tsvetkov, Igor Kovalenya) 4:17
2-0 Alexander Prygunov (Denis Tydnyuk, Oleg Krikunenko) 15:38
3-0 Artem Karkotsky (Roman Gorbokon Igor Kovalenya) 24:33
4-0 Roman Tsvetkov (Vyacheslav Sokol, Igor Kovalenya) 31:41
4-1 Mikhail Vasiliev (Lucas Pek, Egidijus Bauba) 49:05
5-1 Igor Kovalenya (Roman Gorbokon, Artem Karkotsky) 55:42
PIM: 5x2+1x10(Yakovlev) - 6x2 SOG: 34-23 Att: 1.250
3 stars: Karkotsky,Trus,Vasilev

Shinnik - Liepājas Metalurgs 3-1 (1-0,2-0,0-1)
1-0 Oleg Goroshko (Igor Voroshilov, Sergei Drozd)PP 14:34
2-0 Dmitry Verameychik (Yuri Lyaskovsky Pavel Dashkov) 22:05
3-0 Ilya Kambovich (Alexander Eronov)PP 39:54
3-1 Maris Jass (Konstantin Mikhailov, Edis Brahmanis) 51:37
PIM: 3x2 - 6x2 SOG: 32-32 Att: 1.700
3 stars: Kambovich,Verameychik,Mamonovs

Brest - Khimvolokno Mogilev 2-3so (0-0,0-1,2-1,0-0,0-1)
0-1 Sergei Kiselev (Roman Salnikov, Andrey Samokhvalov) 01:07
1-1 Andrei Raschinski (Paul Tolstik) 56:19
1-2 Ivan Sakharov (Andrew Romadanovsky, Andrey Samokhvalov) 57:51
2-2 Andrei Raschinski (Vitaly Savko, Yegor Smolin) 58:17
2-3 Andrey Samokhvalov SO
PIM: 5x2 - 7x2 SOG: 11-25 Att: 600
3 stars: Samokhvalov,Abramov,Raschinski

HK Vitebsk - Riga 2000 1-2so (0-1,1-0,0-0,0-0,0-1)
0-1 Elvis Zhelubovskis (Igor Bondarev, Gints Meija) 14:20
1-1 Alexander Usenko (Alexei Vinokurov) 30:46
1-2 Edgars Brancis so
PIM: 8x2 - 12x2+1x10(Bondarevs) SOG: 51-20 Att: 1.556
3 stars: Lusins,Brancis,Usenko

Davide
28-10-2008, 13:17
Keramin Minsk - Liepājas Metalurgs 5-3 (3-0,1-1,1-2)
1-0 Sergei Levitsky (Andrei Glebov, Nikolay Mihaylov) 13:49
2-0 Alexei Permyakov (Dmitry Igoshin)PP 15:36
3-0 Nikolay Mihaylov (Sergei Levitsky) 16:30
3-1 Aldis Abolins (Sergei Olhovtsev)SH 26:07
4-1 Alexander Semochkin (Nikolay Mihaylov) 39:38
5-1 Igor Andryuschenko (Andrei Glebov, Evgeni Kovyrshin) 48:07
5-2 Gunars Skvortsov (Sergei Telushkin, Edis Brahmanis) 50:33
5-3 Georgi Chirkov (Konstantin Mikhailov, Edis Brahmanis)PP 59:30
PIM: 8x2 - 8x2 SOG: 26-26 Att: 700
3 stars: Levitsky,Mikhailov,Skortsov

Neman Grodno - Khimvolokno Mogilev 6-1 (2-1,4-0,0-0)
1-0 Lucas Lawson (Alexander Medvedev, Vladislav Klochkov)PP 03:15
1-1 Andrei Romadanovsky (Andrey Samokhvalov, Ivan Sakharov) 11:27
2-1 Vladislav Klochkov (Egor Egorov) 16:22
3-1 Sergei Homko (Alexei Baranov) 20:40
4-1 Egor Egorov (Vladislav Klochkov, Lucas Lawson) 24:05
5-1 Oleg Malashkevich (Andrei Orlyuk, Alexey Baranov)PP 27:14
6-1 Sergei Yanovsky (Oleg Malashkevich, Andrei Orlyuk) 34:40
PIM: 3x2 - 2x2 SOG: 39-23
3 stars: Samikhvalov,Lawson,Medvedev

Vitebsk - Latgale 4-3 (1-1,1-1,2-1)
0-1 Lauris Baiaruns (Vadim Vabiscevics) 01:34
1-1 Anton Pulver (Artem Bondarev, Ivan Usenko)PP 05:56
2-1 Vasily Polonitsky (Artem Gnidenko)SH 27:13
2-2 Mikhail Vasilyev (Egidijus Bauba, Ruslan Borisenko)PP 27:53
3-2 Alexei Vinokurov (Artem Bozhko, Artem Bondarev) 47:35
3-3 Dmitry Kornilov (Donatas Kumeliauskas, Pavel Borisenko)PP 50:10
4-3 Alexei Vinokurov (Anton Pulver, Artem Bozhko)PP 53:18
PIM: 13x2 - 12x2 SOG: 36-17 Att: 1.353
3 stars: Vinokurov,Gnidenko,Borisenko

Shinnik - ASK Ogre 3-1 (3-0,0-1,0-0)
1-0 Sergei Drozd (Sergei Kolyubakin, Igor Voroshilov)PP 5:32
2-0 Sergei Drozd (Igor Voroshilov, Dmitry Khramchenko)PP 12:59
3-0 Kirill Brikun (Andrei Kolosov) 15:37
3-1 Vyacheslav Fandul (Toms Bluks, Edgars Adamovics)PP 22:38
PIM: 3x2 - 5x2 SOG: 34-36 Att: 1.500
3 stars: Belinski,Drozd,Kercs

Brest - Yunost Minsk 0-3 (0-1,0-1,0-1)
0-1 Alexander Materukhin (Andrei Stepanov)PP 15:52
0-2 Victor Shariton (Artem Volkov) 25:22
0-3 Roman Romanenko (Artem Senkevich) 57:47
PIM: 8x2 - 8x2+1x25(Zakharov) SOG: 26-38 Att: 500
3 stars: Abramov,Materukhin,Goryachevskikh

Khimik SKA Novopolotsk - Riga 2000 6-4 (1-1,3-0,2-3)
0-1 Janis Ozolins (Edgars Brancis, Maxim Sirokovs) 00:41
1-1 Alexander Prygunov (Alexei Kuznetsov, Oleg Timchenko)PP 06:00
2-1 Vadim Karaga (Denis Tydnyuk Alexander Prygunov) 21:39
3-1 Oleg Timchenko (Maxim Yakovlev, Vitali Trus)PP 33:04
4-1 Maxim Yakovlev (Dmitry Rudakov, Oleg Timchenko)PP 37:28
4-2 Toms Zeltins (Igor Bondarev, Elvis Zhelubovskis)PP 40:58
4-3 Igor Bondarevs (Aigars Cipruss, Gints Meija)SH 42:18
5-3 Igor Kovalenya (Roman Gorbokon, Artem Karkotsky)PP 43:01
6-3 Alexander Prygunov (Vadim Karaga)PP 54:48
6-4 Igor Bondarevs (Gints Mejía, Aigars Cipruss) 55:39
PIM: 10x2 - 13x2+1x10(Sirokovs) SOG: 42-37 Att: 1.200
3 stars: Prigunov,Karaga,Ozolins

Davide
28-10-2008, 13:42
||GP|W|OTW|OTL|L|GF:GA|Pts
1.|Yunost Minsk|18|14|2|1|1|68:36|46
2.|HK Gomel|18|13|3|2|0|56:40|41
3.|Metallurg Zhoblin|18|10|2|2|3|58:35|39
4.|Khimvolokno Mogilev|18|7|1|1|3|59:48|35
5.|HK Vitebsk|19|8|0|2|5|47:38|32
6.|Liepajas Metalurgs|18|10|0|0|7|59:49|31
7.|Keramin Minsk|18|9|0|0|7|56:49|30
8.|Khimik-SKA Novopolotsk|19|8|1|0|8|65:63|28
9.|Neman Grodno|19|6|0|1|8|53:48|24
10.|Shinnik Bobruisk|16|6|0|1|8|41:47|21
11.|HK Riga 2000|19|4|1|0|11|57:70|19
12.|ASK Ogre|18|4|0|1|13|46:69|13
13.|DHK Latgale|19|3|0|0|13|40:76|13
14.|HC Brest|19|3|0|0|14|31:68|12

Davide
30-10-2008, 22:48
Gomel - Shinnik Bobruisk 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
1:0 Oletsky (Musienko, 23.47)
2:0 Klimin (Valuy, 31.39)
3:0 Eliseenko (Makrov, Suslo, 54.35)
PIM: 4x2 - 3x2 SOG: 33-26 Att: 2.400
3 stars: Milchakov,Eliseenko,Belinski
Gomel: Milchakov; Filichkin - B. Magdeev, Musienko - Pchelyakov (k) - Valuy; Kopat - Dryndin, Eliseenko - Klimin - Solomonov; Horomando - Maslenikov, An.Andrievsky - Oletsky - Makrov; E. Filin - Suslo - T. Filin .
Shinnik: Belinsky (59.40); D. Korobov - Goroshko, Drozd - V. Mikhailov - Kolyubakin; Eronov - Khramchenko, Lastovetsky - Razvadovsky (k) - Kambovich; Shinkevich - Lyaskovsky, Kuveko - Verameychik - Dashkov; Marchenko, Kolosov, K. Brikun.

Davide
30-10-2008, 23:33
Metallurg Zhlobin - Shinnik Bobruisk 5:3 (1:2, 3:0, 1:1) 29.10
0:1 Razvadovsky (Kolosov, 11.43)
1:1 Efimenko (Yurik, Dubinin, 14.58)
1:2 V. Mikhailov (Drozd, D. Korobov, 15.31)
2:2 Saulietis (Krutikov, 20.28)
3:2 Krutikov (Valentin, Weissmann, 28.39)PP
4:2 Kovshik (Yurik, 34.03)
5:2 Krutikov (Tsurikov, 44.51)
5:3 Razvadovsky (Lastovetsky, D. Korobov, 48.28)PP
PIM: 8x2 - 8x2 SOG: 32-26 Att: 1.850
3 stars: Buiko,Saulietis,Razvadovsky
Metallurg: A. Buiko; Durnov - Krivomaz, Tsurikov - Krutikov (k) - Saulietis; Gubernatorov - Valentin, Efimenko - Yurik - Kovshik; Kaminsky - Novitsky, Savilov - Kalachev - Weissmann; Kaznadey, P. Volchek, Dubinin.
Shinnik: Belinsky; D. Korobov - Goroshko, K. Brikun - V. Mikhailov - Drozd; Panov - Goncharov, Lastovetsky - Razvadovsky (k) - V. Andryuschenko; Shinkevich - Lyaskovsky, Kuveko - Verameychik - Dashkov; Marchenko, Kolosov , S. Kislyi

Gomel - Keramin Minsk 2-1 (1-0,0-1,1-0)
1-0 Yuri Eliseenko (Vladimir Kopat, Vladislav Bryzgalov) 19:28
1-1 Toivo Suursoo (Eugene Kovyrshin) 38:17
2-1 Andrei Pchelyakov (Andrew Makrov) 40:19
PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 19-26 Att: 2.700
3 stars: Kovyrshin,Brikun,Pchelyakov

ASK Ogre - Khimik-SKA Novopolotsk 2-4 (0-2,0-1,2-1)
0-1 Denis Tydnyuk (Vladimir Pereverzev)PP 5:17
0-2 Oleg Timchenko (Maxim Yakovlev, Dmitry Rudak) 19:52
0-3 Maxim Yakovlev (Dmitry Rudakov, Alexei Kuznetsov)PP 31:42
1-3 Alexander Kercs (Andrei Ignatovics, Rayvis Brentsans) 44:01
2-3 Alexander Siskovics (Vyacheslav Fandul, Michael Koklin)PP 52:09
2-4 Oleg Timchenko (Dmitry Rudakov, Alexei Kuznetsov)PP 54:43
PIM: 7x2 - 8x2 SOG: 36-29 Att: 177
3 stars: Timchenko,Trus,Kercs

Yunost Minsk - HK Rīga 2000 7:1 (3:0, 1:1, 3:0)
1-0 Roman Romanenko (Tishkin Maxim, Maxim Slysh) 4:25
2-0 Alexander Kitarov (Sergei Yakimovich, Alexander Materukhin) 7:18
3-0 Artem Senkevich (Roman Romanenko)SH 8:41
4-0 Artem Senkevich (Oleg Leontiev, Maxim Slysh)PP 24:08
4-1 Gints Mejía (Raymonds Danilich, Maxim Shirokov)PP 38:31
5-1 Alexander Kitarov (Oleg Leontiev, Andrei Stepanov)PP 43:04
6-1 Maxim Slysh (Artem Senkevich, Roman Romanenko) 54:10
7-1 Artem Volkov (Victor Shariton) 58:20
PIM: 12x2+2x10(Zakharov,Vlokov) - 12x2+1x10(Zelubovskis) SOG: 53-17 Att: 560
3 stars:Slysh,Kitarov,Meija

Liepājas Metalurgs - Vitebsk 1-2 (1-0,0-2,0-0)
1-0 Vladimir Mamonovs (Konstantin Mikhailov, Edis Brahmanis) 12:03
1-1 Artem Bondarev (Alexander Usenko, Vasily Polonitsky)PP2 27:03
1-2 Artem Gnidenko (Vasily Polonitsky)PP 39:28
PIM: 10x2 - 7x2 SOG: 29-22 Att: 480
3 stars: Zhabotinsky,Zarudny,Gnidenko

Neman Grodno - Brest 7-0 (1-0,5-0,1-0)
1-0 Alexandr Pavlovich (Victor Goman) 6:07
2-0 Dmitri Kirilenko (Dmitry Pantsyrev) 22:14
3-0 Victor Goman (Sergei Khomko) 25:06
4-0 Dmitry Sayapin (Dmitri Kirilenko, Viktor Goman) 32:29
5-0 Oleg Malashkevich (Andrei Orlyuk, Sergei Yanovsky) 34:03
6-0 Lucas Lawson (Vladislav Klochkov) 38:22
7-0 Lucas Lawson (Ilya Politsinsky, Vladislav Klochkov) 55:59
PIM: 2x2 - 4x2 SOG: 35-15
3 stars: Goman,Shlykov,Korshunov

Khimvolokno Mogilev - Latgale 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
1-0 Andrei Samokhvalov (Ivan Sakharov) 7:03
2-0 Maxim Tsvetkov (Roman Salnikov, Andrei Romadanovsky)PP 48:41
2-1 Lauris Bayaruns (Valentin Feoktistov, Vadim Vabiscevics) 54:19
PIM: 4x2 - 6x2 SOG: 24-27 Att: 2.650
3 stars:Romadanovsky,Grishukevich,Bayaruns
Khimvolokno: Grishukevich; Salnikov - Tsvetkov, Sakharov - Romadanovsky - Samokhvalov; Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Magdeev; Mikulchik - Letov, Kiselev - Bloch - Tsaregorodtsev.
Latgale: Shibanov (59:40-60:00), R. Borisenko - An.Fedorov, Pek - Bauba (k) - Vasiliev; Pavlov - Fadeyev, Kumeliauskas - P. Borisenko - Lobachev; Staltmanis - Beresnev, Bayaruns - Feoktistov -- B. Vabiscevics; Petruk - Martyushev - Pelshs.

Davide
03-11-2008, 15:48
Khimvolokno Mogilev - HK Rīga 2000 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
1-0 Sergey Kiselev (Evgeny Letov) 9:58
1-1 Vladislav Vodolazsky (Igor Bondarevs, Aigars Cipruss)PP 23:04
2-1 Pavel Mikulchik (Roman Bloch) 31:30
PIM: 10x2 - 10x2 SOG: 40-11 Att: 2.100
3 stars: Bloch,Grishukevich,Lusins
Khimvolokno: Grishukevich; Malevich (k) - Tsvetkov, Sakharov - Romadanovsky - Samokhvalov; Mikulchik - Letov, Kiselev - Bloch - Tsaregorodtsev; Bratanov - Goranin, Borozenko - Kutsevich - Magdeev; Kutsevich, Zaykovsky.
Riga 2000: Lusins (59:02-60:00), M. Shirokov - Valters, J. Ozolins - Danilics - Brantsis; Kauss - Saviels, Zelubovskis (k) - Cipruss - Mejía; I. Bondarev - Apelis, Hartmanis -- Vodolazsky - Zeltins; Demidov, Skuska

ASK Ogre - Vitebsk 3-2so (0-0,1-2,1-0,0-0,1-0)
1-0 Helmut Eniks (Andrei Ignatovics, Alexander Kercs) 02:58
1-1 Konstantin Nemirko (Alexander Usenko, Artem Gnidenko)PP 08:58
1-2 Konstantin Nemirko (Artem Bondarev, Alexei Vinokurov) 13:59
2-2 Andrei Ignatovics (Vyacheslav Fandul) 59:37
3-2 Yuri Klyuevsky SO
PIM: 8x2 - 7x2 SOG: 31-37 Att: 157
3 stars: Raitums,Klyuevsky,Nemirko

Metallurg Zhlobin - Keramin Minsk 3-4 (1-1,2-2,0-1)
1-0 Gennady Savilov (Dmitri Kalachev, Eric Weissmann) 7:39
1-1 Evgeny Kovyrshin
1-2 Nikolay Mihaylov (Denis Lobashov) 23:00
1-3 Arthur Tereshko (Oleg Blagoy, Eugene Baukin) 25:42
2-3 Lucas Yurik (Alexander Kovshik Pavel Volchek) 34:56
3-3 Eric Weissmann (Kaspars Saulietis, Alexander Valentin)PP2 39:43
3-4 Evgeny Baukin (Andrei Stas, Arthur Tereshko) 49:48
PIM: 7x2 - 10x2 SOG: 37-22 Att: 1.600
3 stars: Andryushenko,Pronin,Krivomaz

Liepājas Metalurgs - Khimik SKA Novopolotsk 3-4 (0-2,2-0,1-2)
0-1 Artem Karkotsky (Roman Gorbokon)SH 17:02
0-2 Alexander Prygunov (Vladimir Pereverzev, Artem Glinkin) 18:11
1-2 Konstantin Mikhailov (Vents Feldmanis, Vladimir Mamonov) 25:19
2-2 Oleg Koreshkov (Darius Pliskauskas, Andrei Smirnov)PP 32:35
2-3 Denis Tydnyuk (Alexander Prygunov, Vladimir Pereverzev)PP 41:50
3-3 Martsis Zembergs (Gunars Skvortsov) 55:21
3-4 Artem Karkotsky (Igor Kovalenya) 59:28
PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 32-25 Att: 320
3 stars: Zhabotinsky,Trus,Tsvetkov

Yunost Minsk - Latgale 4-2 (3-0,0-0,1-2)
1-0 Sergei Yakimovich (Artem Senkevich, Alexander Ryadinsky)PP 8:15
2-0 Andrei Stepanov (Alexander Materukhin, Oleg Leontiev) 9:04
3-0 Artem Senkevich (Roman Romanenko, Maxim Slysh) 16:29
3-1 Lucas Pek PP 40:33
3-2 Lucas Pek (Andrei Fedorov)SH 42:51
4-2 Roman Romanenko (Artem Senkevich, Maxim Slysh)PP 46:08
PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 31-22 Att: 350
3 stars: Slysh,Senkevich,Pek

Davide
13-11-2008, 11:03
Yunost Minsk - Gomel 4-1 (1-0,2-1,1-0)
1-0 Artem Senkevich (Konstantin Zakharov) 13:26
2-0 Alexander Volchkov 27:02
2-1 Mikhail Klimin (Yuri Eliseenko)PP 39:00
3-1 Roman Romanenko (Artem Senkevich, Konstantin Zakharov) 39:34
4-1 Alexander Materukhin 47:09
PIM: 4x2 - 7x2 SOG: 35-19 Att: 700
3 stars: Zakharov,Senkevich,Musienko

Neman Grodno - Liepājas Metalurgs 1-2 (1-0,0-1,0-1)
1-0 Vladislav Klochkov (Alexei Baranov) 00:20
1-1 Rayvis Kurnigin (Aldis Abolins, Edmunds Kniksts) 30:12
1-2 Ediys Brahmanis (Vents Feldmanis, Alexander Gorshkov) 51:45
PIM: 5x2 - 8x2 SOG: 45-27
3 stars: Malashkevich,Zabotinskis,Gubin

HK Riga 2000 - Keramin Minsk 0-6 (0-3,0-2,0-1)
0-1 Igor Andryuschenko (Toivo Suursoo) 03:00
0-2 Nikolai Mikhailov (Andrei Stas) 07:52
0-3 Dmitry Shulga (Arthur Tereshko, Evgeny Baukin) 13:35
0-4 Artur Tereshko 22:12
0-5 Alexander Semochkin (Andrei Stas, Matus Kostur) 29:14
0-6 Andrei Glebov (Vadim Sushko, Dmitry Igoshin)PP 47:33
PIM: 8x2+1x10(Brancis) - 8x2 SOG: 23-43 Att: 291
3 stars: Kostur,Tereshko,Cipruss

Khimvolokno Mogilev - Metallurg Zhlobin 4-3 (0-0,2-1,2-2)
0-1 Alexei Titovets (Vadim Novitsky)PP2 34:44
1-1 Roman Magdeev (Vitaly Tomilin, Alexander Borozenko) 38:45
2-1 Andrei Tsaregorodtsev (Sergei Kiselev, Roman Bloch) 39:04
3-1 Ivan Sakharov 42:40
4-1 Roman Bloch (Sergei Kiselev, Andrei Tsaregorodtsev) 42:50
4-2 Alexander Valentin (Sergei Gubernatorov, Paul Volchek)PP 46:01
4-3 Alexander Valentin (Eric Weissmann)PP 50:55
PIM: 14x2+1x25(Tomilin) - 11x2 SOG: 27-25 Att: 2.900
3 stars: Blokh,Magdeev,Savilov

Brest - ASK Ogre 3-4ot (1-1,1-1,1-1,0-1)
1-0 Andrei Raschinski (Egor Smolin) 4:45
1-1 Andrei Ignatovics (Toms Bluks Alexander Kercs)PP 9:34
1-2 Alexander Kercs (Martins Raitums, Helmut Eniks) 24:17
2-2 Dmitri Gorbunov (Paul Tolstik, Alexander Fedorov)SH 30:18
2-3 Vyacheslav Fandul (Toms Bluks Alexander Shishkovics)PP 52:59
3-3 Vitaly Klimenko (Dmitry Gorbunov)PP 58:51
3-4 Kirill Ugarov (Andrei Kardass) 62:12
PIM: 4x2 - 4x2 SOG: 26-20 Att: 400
3 stars: Gorbunov,Bluks,Raitums

Vitebsk - Khimik SKA Novopolotsk 1-2ot (0-0,1-1,0-0,0-1) 13.11
0-1 Igor Kovalenya (Alexander Prygunov, Vyacheslav Sokolov) 33:46
1-1 Evgeny Kashtanov (Konstantin Nemirko, Ivan Usenko)PP 35:11
1-2 Roman Tsvetkov (Alexander Prygunov, Oleg Timchenko)PP 62:08
PIM: 5x2 - 9x2+1x10(Yakovlev) SOG: 48-24 Att: 1.565
3 stars: Trus,Klishin,Gnidenko

Davide
16-11-2008, 16:59
Yunost Minsk - Metallurg Zhlobin 3-1 (0-0,1-0,2-1)
1-0 Stepan Ponomarev (Konstantin Zakharov, Oleg Khmyl)PP 38:55
1-1 Alexander Valentin (Alexei Krutikov, Paul Volchek)PP 43:09
2-1 Oleg Leontiev (Konstantin Zakharov, Artem Senkevich)PP 51:12
3-1 Artem Senkevich (Konstantin Zakharov)EN 59:52
PIM: 12x2+1x25(Materukhin) - 13x2+1x10(Kovshik) SOG: 38-21 Att: 700
3 stars: Goryachevskikh;Senkevich;Krivomaz

Neman Grodno - ASK Ogre 4-1 (0-1,3-0,1-0)
0-1 Raivis Brentsans (Toms Bluks, Andrei Ignatovics)PP 07:14
1-1 Vladislav Klochkov (Andrey Korshunov, Lucas Lawson)PP 24:50
2-1 Egor Egorov (Lucas Lousan, Andriy Korshounov) 27:57
3-1 Vladislav Klochkov (Lucas Lawson, Egor Egorov) 31:02
4-1 Dmitri Kirilenko (Ivan Myadel, Victor Goman) 50:00
PIM: 9x2 - 10x2+1x10(Gaisins) SOG: 47-17
3 stars: Terentjev,Klochkov,Egorov

Latgale - Keramin Minsk 0-6 (0-3,0-1,0-2)
0-1 Toivo Suursoo (Andrei Glebov, Evgeny Kovyrshin) 3:35
0-2 Alexei Permyakov (Andrei Glebov, Irek Khafizov)PP 6:22
0-3 Andrei Glebov (Igor Andryuschenko, Evgeny Kovyrshin) 11:09
0-4 Andrei Glebov (Nikolai Mikhailov, Andrei Stas)PP 23:22
0-5 Toivo Suursoo (Pavel Chernook, Evgeny Kovyrshin)PP2 46:07
0-6 Toivo Suursoo (Igor Shvedov, Evgeny Kovyrshin)PP 58:30
PIM: 12x2+1x10(Terjohins)+1x25(Terjohins) - 10x2+1x10(Khafizov) SOG: 24-46 Att: 700
3 stars: Glebov,Kovyrishin,Borisenko

Khimvolokno Mogilev - Gomel 2-1SO (0-0,1-1,0-0,0-0,1-0)
0-1 Nikolai Suslo (Pavel Musienko) 29:16
1-1 Sergei Kiselev (Pavel Kutsevich, Evgeny Letov)SH 39:50
2-1 Sergei Kiselev SO
PIM: 7x2 - 9x2+1x10(Erkovich) SOG: 16-24 Att: 2.950
3 stars: Kiselev,Grishukevich,Suslo

Brest - Liepājas Metalurgs 2-4 (1-1,0-1,1-2)
1-0 Vitaly Savko (Kirill Dvurechensky, Alexei Gavrilenok)PP 4:31
1-1 Andrei Smirnovs (Maris Jass, Sergei Danilovs) 4:49
1-2 Maris Gravitis (Juris Ozols, Vents Feldmanis)PP 38:13
1-3 Konstantin Mikhailov (Alexei Bihanov, Sergey Gubin)PP 40:53
1-4 Andrei Smirnovs (Gunars Skvortsov, Sergei Olhovtsev) 48:18
2-4 Dmitry Gorbunov (Alexander Fedorov) 58:59
PIM: 7x2 - 8x2 SOG: 26-27 Att: 400
3 stars: Savko,Smirnovs,Zhabotinskis

Davide
18-11-2008, 15:04
16.11
Gomel - ASK Ogre 5-3 (0-1,3-1,2-1)
0-1 Andrei Ignatovics (Alexander Kercs) 6:10
1-1 Pavel Musienko (Timofei Filin, Andrei Filichkin) 20:20
1-2 Vyacheslav Fandul (Mikhail Koklin, Andrew Kardass) 26:18
2-2 Andrei Filichkin 28:43
3-2 Mikhail Klimin (Yuri Eliseenko)PP 31:13
3-3 Andrei Ignatovics (Alexander Kercs)PP 51:34
4-3 Vitaly Dryndin (Mikhail Klimin, Yuri Eliseenko)PP 57:38
5-3 Pavel Musienko EN 59:54
PIM: 8x2 - 12x2 SOG: 46-22 Att: 2.200
3 stars: Ignatovics,Eliseenko,Pchelyakov

Metallurg Zhlobin - Liepājas Metalurgs 4-3ot (1-2,2-1,0-0,1-0)
1-0 Alexei Krutikov (Pavel Volchek, Eric Weissmann) 0:49
1-1 Edis Brahmanis (Sergey Gubin, Konstantin Mikhailov) 9:55
1-2 Vladimir Mamonov (Maris Jass, Maris Gravitis)SH 14:27
2-2 Konstantin Durnov (Nikita Osipov) 29:03
3-2 Alexei Emelyanchik (Gennadi Savilov, Lucas Yurik) 30:14
3-3 Edis Brahmanis (Sergey Gubin, Alexander Gorshkov)SH 30:45
4-3 Lucas Yurik (Gennady Savilov, Konstantin Durnov) 61:56
PIM: 3x2 - 11x2 SOG: 39-25 Att: 1.700
3 stars: Savilov,Weissmann,Brahmanis

17.11
Keramin Minsk - Yunost Minsk 2-3ot (2-0,0-2,0-0,0-1)
1-0 Nikolay Mihaylov (Andrei Stas, Alexei Plotnikov) 9:37
2-0 Alexander Semochkin (Andrei Stas) 16:18
2-1 Sergei Yakimovich (Viktor Shariton, Andrei Stepanov) 32:03
2-2 Alexander Volchkov (Sergei Yakimovich) 34:49
2-3 Stepan Ponomarev (Oleg Khmyl Alexander Materukhin) 61:21
PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 25-25 Att: 1.200
3 stars: Stas,Yakimovich,Ponomarev

Vitebsk - Neman Grodno 3-1 (0-0,1-0,2-1)
1-0 Konstantin Nemirko 26:05
1-1 Oleg Malashkevich (Dmitry Sayapin, Dmitri Kirilenko)PP 50:05
2-1 Artem Bondarev (Alexander Abakunchik, Vasily Polonitsky) 50:49
3-1 Artem Bozhko (Alexander Usenko, Alexei Vinokurov) 57:07
PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 33-28 Att: 1.410
3 stars: Zarudny,Bondarev,Malshkevich

Shinnik Bobruisk - Khimvolokno Mogilev 4-2 (0-1,4-1,0-0)
0-1 Andrey Samokhvalov (Ivan Sakharov, Andrei Romadanovsky) 02:55
1-1 Igor Voroshilov (Dmitry Korobov)PP 21:14
2-1 Alexei Kuveko (Pavel Dashkov) 26:22
3-1 Kirill Brikun (Sergei Drozd, Konstantin Lastovetsky) 31:07
4-1 Kirill Brikun SH 35:09
4-2 Ivan Sakharov (Andrei Romadanovsky)PP 35:38
PIM: 7x2 - 8x2 SOG: 19-38 Att: 1.400
3 stars: Brikun,Belinski,Sakharov

Khimik SKA Novopolotsk - Brest 6-2 (1-1,3-1,2-0)
0-1 Alexander Burmistronok (Egor Smolin, Andrew Rashinski) 2:12
1-1 Vadim Karaga (Denis Tydnyuk Alexander Prygunov)SH 6:30
2-1 Andrei Moroz (Denis Tydnyuk, Roman Tsvetkov) 22:42
2-2 Pavel Tolstik (Yuri Bulgakov) 23:54
3-2 Oleg Timchenko (Vadim Karaga, Oleg Krikunenko) 24:36
4-2 Andrei Zalevsky (Artem Karkotsky, Nikita Komarov) 26:48
5-2 Denis Tydnyuk (Alexander Prygunov) 41:16
6-2 Artem Karkotsky (Igor Kovalenya)PP 55:39
PIM: 4x2 - 6x2 SOG: 30-42 Att: 1.250
3 stars: Trus,Tydnyuk,Burmistronok

Davide
25-11-2008, 11:44
18.11
Metallurg Zhlobin - ASK Ogre 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
1:0 Kovshik (N. Osipov, 01.01)
2:0 Krivomaz (Saliyi, Weissmann, 07.51)PP
2:1 Ignatovics (Bluks, Fandul, 12.17)PP
3:1 P. Volchek (Tsurikov, Kaznadey, 34.34)
4:1 Efimenko (N. Osipov, Kaznadey, 54.21).
PIM: 7x2 - 7x2+1x25(Klyuevski) SOG: 43-18 Att: 1.600
3 stars: Buiko,Krivomaz,Kercs
Metallurg: A. Buyko; Valentin - Krivomaz, Saliyi - Krutikov (k) - Weissmann; Durnov - Novitsky, Kovshik - N. Osipov - Efimenko; Kaznadey - Gubernatorov, Emelyanchik - Yurik - Savilov, P. Volchek - Tsurikov - A. Volchek .
ASK: Raitums; Adamovich - Bluks (k), Ignatovich - Brentsans - Kercs; Siskovics - Gaysins, Koklin - Fandul - Klyuevsky; A. Osipov - Brakshs, Undelis - K. Ugarov - Kardass, Kolpakov, Eniks , K. Yass

Riga 2000 - Latgale 4-1 (0:0, 3:0, 1:1)
25:40 Pečura (J.Ozoliņš) 1:0
33:01 Pečura (Vodolažskis, Kauss) 2:0
33:57 Meija (Straupe, Želubovskis) 3:0
46:16 Koreshkovs (Vasiļjevs, Lavrenovs)PP 3:1
57:13 J.Ozoliņš (Pečura, Vodolažskis) 4:1.
PIM: 8x2+1x10(Brancis) - 7x2 SOG: 45-51 Att: 177
3 stars: Borisenko,Pecura,Meija
Riga 2000: Lusins; M. Shirokov (k) - Demiters, Brantsis - Danilics - Gritsinskis; I. Bondarev - Valters, Mejía - Staupe - Zhelubovskis; Kauss - Saviels, Pechura - Vodolazhsky - J. Ozolins; Vilkoyts.
Latgale: Shibanov; Teryokhin - Apelis, Kumeliauskas - Bauba (k) - Pek, R. Borisenko - Lavrenov, Vasilev - P. Borisenko - Koreshkov; Beresnev - Staltmanis, V. Vabischevich - Pavlov - Bayaruns; Lobachev - Feoktistov - Petruk

19.11
Shinnik Bobruisk - Yunost Minsk 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
1:0 Lastovetsky (Kolyubakin, V. Mikhailov, 12.59)
2:0 S. Kislyi (Verameychik, Lyaskovsky, 16.52)PP
2:1 Slysh (Karev, Voltchkov, 35.27)
3:1 Kolyubakin (Khramchenko, 37.25)SH
PIM: 9x2 - 6x2+1x10(Zakharov) SOG: 18-48 Att: 2.600
3 stars: Belinsky, Kolyubakin, Slysh
Shinnik: Belinsky; Goncharov - D. Korobov, Lastovetsky - V. Mikhailov (k) - Kolyubakin; Khramchenko - Eronov, K. Brikun - Dashkov - Kambovich; Lyaskovsky - Panov, Kuveko - Verameychik - B. Andryuschenko; Marchenko, S. Kisli , Kolosov.
Yunost: Abramov (Goryachevskih, 37.25, 39.40-40.00, 58.30-60.00); Tishkin - Ryadinsky (k), K. Zakharov - Senkevich - Romanenko; Schurko - Yakimovich, hear - Kitarov - Volchkov; Shagov - Karev, Shitkovsky - Ponomarev -- Materukhin; Pichukha - Shipilo - Korotkevich

Khimik SKA Novopolotsk - Neman Grodno 4:5so (1:0, 1:1, 2:3, 0:0, 0:1)
1:0 Oleg Timchenko (Trus, 11.37)PP
1:1 Baranov (Lisichkin, Syrey, 24.17)SH
2:1 Prygunov (R. Tsvetkov, Glinkin, 28.28)
3:1 Karkotsky (Karaga, 42.37)PP
3:2 Malashkevich (Lisichkin, Shevelev, 45.51)PP
4:2 Yakovlev (Rudak, Oleg Timchenko, 46.57)
4:3 Shevelev (Medvedev, 52.31)
4:4 Kirilenko (Lawson, 58.43)
4:5 Lawson SO
PIM: 9x2 - 12x2 SOG: 31-36 Att: 1.250 (sold out)
3 stars: Baranov, Kirilenko, Oleg Timchenko
Khimik: Trus, Kuznetsov - Klishin, Rudak - Yakovlev - Oleg Timchenko; Tripuk - Sokol, Karaga - Karkotsky - Kovalenya; R. Tsvetkov - Glinkin, Moroz - Prygunov (k) - Tydnyuk; Magerov, Zalevsky, Komarov.
Neman: Aleynikovas (58.05-58.43, Brish - for SO); Baranov (k) - Syrey, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Korshunov - Sayapin, Yegorov - Lawson - Klochkov, Medvedev - Prokopchik, Kirilenko - Myadel - Goman; Yanovsky - Politsinsky - Pantsyrev

HK Vitebsk - Brest 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
1:0 Vinokurov (A. Usenko, 39.54)SH
2:0 Nemirko (Svito, Zarudny, 52.44).
PIM: 7x2 - 9x2+1x10(Dvurechensky) SOG: 33-20 Att: 1.362
3 stars: Zarudny, Vinokurov, Vaskov
Vitebsk: Zarudny; Polonitsky (k) - I. Usenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Pulver - Svito, Bozhko - A. Usenko - Vinokurov; Parakhonko - P.V.Tolstik, Abakunchik - A. Bondarev - Gerlovsky; E. Stepanov - Yermolov - R. Belyi
Brest: Vaskov; Kazachek - A. Gavrilenok, Gorbunov - Al.Fedorov - Violenty; Zuev - Kalmychkov, Klimenko - Dvurechensky (k) - Dubinin; Savko - Kruchinin, Rashtchinski - Burmistronok - Korogoda; Markovsky, Miheenok, Smolin.

Davide
25-11-2008, 12:00
Yunost Minsk - Khimik SKA Novopolotsk 2-3ot (1-1,0-0,1-1,0-1)
0-1 Oleg Timchenko (Maxim Yakovlev, Alexei Kuznetsov) 4:47
1-1 Andrei Stepanov (Stepan Ponomarev) 16:08
2-1 Roman Romanenko (Alexander Ryadinsky, Maxim Slysh)PP2 43:28
2-2 Oleg Timchenko (Maxim Yakovlev, Denis Tydnyuk)PP 59:27
2-3 Denis Tydnyuk (Andrei Moroz) 64:15
PIM: 9x2 - 9x2 SOG: 45-24 Att: 600
3 stars: Stepanov,Tsvetkov,Tydnyuk

HK Riga 2000 - Metallurg Zhlobin 1:2ot (0:0, 0:0, 1:1, 0:1)
1-0 37:41 Meija (Želubovskis, Straupe)PP
1-1 Eric Weissmann (Alexei Krutikov, Garip Salji) 53:45
1-2 Yegor Tsurikov (Pavel Volchek, Vadim Novitsky)SH 64:11
PIM: 5x2 - 8x2 SOG: 30-30 Att: 160
3 stars: Agris Saviels, Jan Khovan,Eric Weissmann

Khimvolokno Mogilev - HK Vitebsk 2-3 (1-0,1-0,0-3)
1-0 Roman Salnikov (Ivan Sakharov, Andrei Romadanovsky)PP 18:41
2-0 Roman Bloch (Sergei Kiselev, Evgeny Letov) 36:17
2-1 Alexei Vinokurov (Artem Bozhko) 46:12
2-2 Ivan Usenko (Konstantin Nemirko, Artem Gnidenko)PP 56:54
2-3 Alexei Gerlovsky (Vasily Polonitsky, Artem Bondarev)SH 58:02
PIM: 9x2+1x10(Romadanovsky) - 11x2+1x10(Usenko) SOG: 21-29 Att: 2.750
3 stars: Zarudny,Svito,Tsaregorodtsev

Latgale - Gomel 0-3 (0-1,0-1,0-1)
0-1 Timofei Filin (Pavel Musienko, Andrei Pchelyakov) 10:03
0-2 Andrei Makrov (Vladimir Kopat, Andriy Pchelyakov)PP 39:29
0-3 Andrei Andrievsky (Mikhail Klimin, Yuri Eliseenko)PP 47:46
PIM: 12x2+1x10(Korilov) - 11x2+1x10(Kopat) SOG: 28-35 Att: 750
3 stars: Pchelyakov,Andrievski,Borisenko

Davide
25-11-2008, 12:18
Yunost Minsk - HK Vitebsk 4-2 (0-1,3-1,1-0)
0-1 Konstantin Nemirko (Vasily Polonitsky) 2:56
1-1 Maxim Slysh (Alexander Kitarov, Yan Golubovsky)PP 27:57
2-1 Alexander Volchkov (Sergei Yakimovich) 31:15
3-1 Konstantin Zakharov (Nikolai Stasenko, Roman Romanenko)PP 38:19
4-1 Alexander Usenko (Pavel Tolstik, Alexei Vinokurov)PP 39:37
4-2 Sergei Yakimovich (Roman Romanenko)PP 50:07
PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 27-28 Att: 480
3 stars: Slysh,Golubovsky,Usenko

HK Rīga 2000 - HK Gomel 3:5 (2:3; 0:0; 1:2)
02:24 Valuy (Klimin, Eliseenko) 0:1
09:15 Valuy (Klimin, Eliseenko) 0:2
10:24 Vodolažskis (Pečura)PP 1:2
13:11 Magdeev (Pchelyakov, Musienko) 1:3
16:16 Meija (Želubovskis) 2:3
29:53 Makrov (Pchelyakov, Oletsky)PP 2:4
45:07 Želubovskis (Straupe, Bodarevs) 3:4
59:59 Makrov 3:5 EN
PIM: 5x2 - 5x2 SOG: 24-42 Att: 153
3 stars: Gints Meija, Andrei Makrov,Andrei Pchelyakov

Khimvolokno Mogilev - Khimik SKA Novopolotsk 4-2 (1-1,1-1,2-0)
1-0 Sergei Kiselev (Vitaly Tomilin, Andrei Tsaregorodtsev) 9:22
1-1 Oleg Krikunenko (Igor Kovalenya, Vadim Karaga) 13:30
2-1 Alexander Tsyplakov (Maxim Tsvetkov, Andrey Samokhvalov) 28:11
2-2 Alexander Prygunov (Andrei Moroz, Sergei Magerov) 31:09
3-2 Andrei Tsaregorodtsev (Sergei Kiselev) 47:50
4-2 Pavel Kutsevich (Alexander Borozenko, Eugene Goranin)PP 51:54
PIM: 7x2 - 6x2+1x10(Karkotski) SOG: 27-32 Att: 2.400
3 stars: Tsaregorodtsev,Kiselev,Trus

Latgale - Metallurg Zhlobin 2-4 (0-3,1-0,1-1)
0-1 Aleksei Volchek (Pavel Volchek, Vadim Kaminsky) 1:19
0-2 Yegor Tsurikov (Pavel Volchek, Alex Volchek)PP 7:08
0-3 Alexei Efimenko (Alexander Kovshik, Vadim Novitsky)SH 11:46
1-3 Mikhail Vasilyev (Alexander Terjohins, Egidijus Bauba)PP 23:07
1-4 Yegor Tsurikov (Pavel Volchek, Aleksei Volchek) 53:23
2-4 Vadim Vabiscevics (Lauris Bayaruns, Vitaly Pavlov)PP 59:09
PIM: 8x2 - 10x2 SOG: 36-33 Att: 500
3 stars: Pelsh,Tsurikov,Svetlakov

Neman Grodno - Shinnik Bobriusk 2-0 (0-0,0-0,2-0) 24.11
1-0 Alexei Baranov (Victor Goman, Vyacheslav Lisichkin) 40:44
2-0 Vladislav Klochkov (Lucas Lawson, Alexander Medvedev)EN 59:09
PIM: 2x2+1x10(Goman) - 3x2 SOG: 48-16
3 stars: Belinski,Politsinski,Baranov

Davide
25-11-2008, 12:32
||GP|W|OTW|SOW|OTL|SOL|L|GF:GA|Pts
1.|Yunost Minsk|26|19|2|1|1|0|3|96:51|64
2.|HK Gomel|25|18|0|0|0|3|4|76:53|57
3.|Metallurg Zhoblin|26|13|4|2|0|1|6|84:56|52
4.|Khimvolokno Mogilev|25|11|1|6|1|1|5|77:63|49
5.|HK Vitebsk|26|12|0|2|3|3|6|62:51|46
6.|Khimik-SKA Novopolotsk|26|11|3|0|0|3|9|90:82|42
7.|Keramin Minsk|23|12|0|1|1|1|8|75:57|40
8.|Liepajas Metalurgs|23|12|0|0|1|1|9|72:62|38
9.|Neman Grodno|25|9|0|2|1|3|10|73:58|35
10.|Shinnik Bobruisk|21|8|0|1|1|0|11|51:60|27
11.|HK Riga 2000|25|5|1|2|1|1|15|67:93|23
12.|ASK Ogre|24|4|1|1|1|0|17|60:91|17
13.|DHK Latgale|25|3|0|1|0|2|19|46:99|13
14.|HC Brest|24|3|0|1|1|1|18|38:91|13

Davide
28-11-2008, 12:24
Neman Grodno - HK Riga 2000 6-1 (1-1,1-0,4-0)
0-1 Elvis Zelubovskis (Janis Straupe, Guido Kauss) 7:06
1-1 Oleg Malashkevich (Andrei Korshunov, Andrei Shevelev)PP 13:45
2-1 Alexey Baranov (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Malashkevich)PP2 20:46
3-1 Vladislav Klochkov (Alexander Medvedev, Dmitry Sayapin)PP 45:50
4-1 Lucas Lawson (Vladislav Klochkov, Alexander Syrey) 57:27
5-1 Dmitry Pantsyrev (Andrei Orlyuk, Alexander Medvedev) 57:40
6-1 Sergei Khomko (Dmitry Pantsyrev) 58:59
PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 47-28 Att: 2.500
3 stars: Zelubovskis,Korshunov,Khomko

HK Vitebsk - Gomel 1-2 (0-1,1-1,0-0)
0-1 Mikhail Klimin (Vitaly Valuy, Vladimir Magdeev)PP 6:26
0-2 Andrei Makrov (Andrei Pchelyakov, Vladimir Kopat)PP 27:51
1-2 Ivan Usenko (Artem Gnidenko) 29:20
PIM: 5x2 - 8x2 SOG: 27-26 Att: 1.460
3 stars: Usenko,Brikun,Eliseenko

Liepājas Metalurgs - Yunost Minsk 0-3 (0-1,0-0,0-2)
0-1 Roman Romanenko (Konstantin Zakharov) 5:23
0-2 Oleg Khmyl (Maxim Slysh) 44:42
0-3 Alexander Materukhin (Alexei Shagov Alexander Kitarov) 58:58
PIM: 2x2 - 3x2 SOG: 16-32 Att: 485
3 stars: Legdza,Zakharov,Goryachevskikh

Brest - Latgale 1-0 (0-0,0-0,1-0)
1-0 Dmitry Violenty (Alexander Burmistronok, Yegor Smolin) 54:54
PIM: 6x2 - 4x2 SOG: 26-33 Att: 600
3 stars: Baskov,Violenty,Shibanov

Khimik SKA Novopolotsk - Metallurg Zhoblin 2-5 (2-2,0-1,0-2)
1-0 Andrei Skripelev (Oleg Krikunenko, Andrei Zalevsky) 4:55
2-0 Oleg Timchenko (Maxim Yakovlev, Alexei Kuznetsov)PP 11:14
2-1 Alexei Efimenko (Alexander Kovshik, Nikita Osipov) 15:55
2-2 Eric Weissmann (Nikita Osipov) 19:55
2-3 Alexander Valentin (Alexei Krutikov, Eugene Krivomaz)PP 28:49
2-4 Dmitri Kalachev (Alex Volchek, Pavel Volchek) 45:40
2-5 Alexander Valentin (Alexei Krutikov)SH2 EN 58:25
PIM: 5x2 - 9x2+1x10(P.Volchek) SOG: 40-25 Att: 1.250
3 stars: Khovan,Efimenko,Timchenko

ASK Ogre - Khimvolokno Mogilev 2-0 (0-0,0-0,2-0)
1-0 Mihails Koklins (Vyacheslav Fandul) 42:44
2-0 Toms Bluks (Andrejs Ignatovics, Edgars Adamovics)PP 51:32
PIM: 5x2 - 6x2+1x10(Kiselev) SOG: 43-40 Att: 123
3 stars: Terentjev,Ignatovics

Keramin Minsk - Shinnik Bobruisk 4-1 (1-0,3-1,0-0) 28.11
1-0 Andrei Glebov (Alexei Permyakov, Oleg Blagoy)PP2 15:04
2-0 Andrei Glebov (Toivo Suursoo, Oleg Blagoy) 30:47
3-0 Artur Tereshko (Evgeny Baukin) 36:45
3-1 Pavel Razvadovsky (Sergei Kolyubakin) 38:04
4-1Toivo Suursoo (Evgeny Kovyrshin) 38:45
PIM: 8x2 - 7x2 SOG: 32-28 Att: 750
3 stars: Zbert,Karpikov,Razvadovsky

windsor CC
29-11-2008, 21:15
Just looking for some background info. What is the situation regarding the Belarus league, as far as its comparability to the other leagues in Europe. Thanks in advance.

Coss
30-11-2008, 07:29
Just looking for some background info. What is the situation regarding the Belarus league, as far as its comparability to the other leagues in Europe. Thanks in advance.

BLR league is "the best of the rest".. in other words, just behind big seven (KHL, FIN, SUI, SWE, CZE; GER, SVK).

Davide
30-11-2008, 14:00
BLR league is "the best of the rest".. in other words, just behind big seven (KHL, FIN, SUI, SWE, CZE; GER, SVK).

uhm...probably is also behind EBEL....

Davide
30-11-2008, 17:03
Neman Grodno - Latgale 3-0 (2-0,0-0,1-0)
1-0 Andrei Shevelev (Alexey Baranov) 00:18
2-0 Lucas Lawson (Vladislav Klochkov, Alexander Medvedev) 09:30
3-0 Andrei Shevelev (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Malashkevich) 15:44
PIM: 16x2+1x10(Orlyuk) - 18x2 SOG: 39-18 Att: 2.000
3 stars: Shibanov,Shevelev,Medvedev

HK Vitebsk - Metallurg Zhoblin 2-0 (0-0,0-0,2-0)
1-0 Alexander Usenko (Artem Gnidenko, Konstantin Nemirko) 40:34
2-0 Ivan Usenko (Ruslan Belyi)EN 59:39
PIM: 7x2+1x10(I.Usenko) - 10x2 SOG: 40-21 Att: 1.347
3 stars: Zarudny,A.Usenko,Khovan

Liepājas Metalurgs - Khimvolokno Mogilev 4-2 (1-0,2-2,1-0)
1-0 Aldis Abolins (Vents Feldmanis) 8:37
1-1 Roman Bloch (Vitaly Tomilin) 30:14
2-1 Andrei Smirnovs (Vents Feldmanis, Juris Ozols) 36:20
2-2 Sergei Kiselev (Roman Bloch, Pavel Mikulchik) 36:32
3-2 Vents Feldmanis (Janis Purins)PP 38:57
4-2 Maris Gravitis (Vents Feldmanis, Eduard Ivanov)PP 44:31
PIM: 7x2 - 9x2 SOG: 34-27 Att: 420
3 stars: Bloch,Abolins,Zabotinski

Brest - HK Riga2000 3-5 (0-1,3-1,0-3)
0-1 Sergei Pecura (Maxim Shirokov, Victor Blinovs)PP 10:37
1-1 Andrei Kozachek 20:28
2-1 Alexander Burmistronok (Andrei Rashinski) 31:30
3-1 Alexander Miheenok (Vitaly Klimenko, Sergei Zuyev) 32:51
3-2 Janis Ozolins (Janis Straupe, Elvis Zhelubovskis) 33:43
3-3 Sergei Pecura (Raymonds Danilics, Victor Blinovs) 52:41
3-4 Elvis Zhelubovskis (Igor Bondarev) 55:02
3-5 Sergei Pecura (Ronalds Tsinks, Victor Blinovs) 58:47
PIM: 7x2 - 6x2 SOG: 32-28 Att: 600
3 stars: Kozachek,Zhelubovskis,Pecura

Khimik SKA Novopolotsk - Gomel 1-6 (0-2,0-2,1-2)
0-1Yuri Eliseenko (Vitaly Valuy, Mikhail Klimin)PP 8:44
0-2 Vitaly Valuy (Mikhail Klimin)PP 12:10
0-3 Nikolai Suslo (Vitaly Dryndin, Timothy Filin)SH 32:06
0-4 Andrei Makrov (Vladimir Kopat, Valentin Oletsky)PP2 37:14
0-5 Timofei Filin 43:16
0-6 Vladimir Magdeev (Dmitry Khozov, Yuri Eliseenko)PP2 53:10
1-6 Alexander Prygunov (Andrei Moroz) 56:11
PIM: 8x2 - 3x2 SOG: 30 - 36 Att: 1.200
3 stars: Valuy,Eliseenko,Tsvetkov

ASK Ogre - Yunost Minsk 1-4 (1-0,0-2,0-2)
1-0 Andrejs Kardass (Kirill Ugarov, Janis Brakss) 13:49
1-1 Roman Romanenko 29:01
1-2 Sergei Yakimovich (Roman Romanenko, Artem Senkevich)PP 37:08
1-3 Alexander Kitarov (Alexander Materukhin, Alexander Volchkov) 55:48
1-4 Andrei Stepanov (Maxim Slysh Oleg Khmyl)PP 58:49
PIM: 10x2 - 12x2 SOG: 42-45 Att: 187
3 stars: Romanenko,Yakimovich,Terentjev

windsor CC
01-12-2008, 05:10
BLR league is "the best of the rest".. in other words, just behind big seven (KHL, FIN, SUI, SWE, CZE; GER, SVK).

Oh, I see, I didn't realize that the hockey was that good. Thanks for the information. Can anyone possibly tell me how many imports are allowed per team, or any other information. Thanks again...

Aldair
01-12-2008, 21:10
uhm...probably is also behind EBEL....

Very doubtful sentence, imo. As I remember when Salzburg played in Minsk with Yunost two years ago in CC, they showed a tipical simple canadian style (in a worst meaning of the word) and didn't impress belarus hockey society at all.

I would say that russian Vyshaya Liga top teams probabaly better that the BOL leaders.

Also, in IIHF club rankings, BOL ranked higher - on the 9th place, when EBEL is on 11th only.

Davide
03-12-2008, 10:54
Keramin Minsk - HK Vitebsk 5-3 (1-1,1-0,3-2)
0-1 Artem Gnidenko (Konstantin Nemirko Alexander Usenko) 11:34
1-1 Andrei Stas (Valentin Ebert, Vadim Sushko) 17:13
2-1 Evgeny Baukin (Artur Tereshko) 39:41
2-2 Alexander Zarudny (Ivan Usenko)PP2 41:52
3-2 Irek Khafizov (Andrei Glebov, Dmitry Shulga) 44:04
4-2 Irek Khafizov (Alexei Permyakov Andrei Stas)PP 46:12
5-2 Toivo Suursoo (Evgeny Kovyrshin, Igor Andryuschenko)PP 49:38
5-3 Alexei Vinokurov (Ivan Usenko)PP 53:29
PIM: 6x2 - 4x2 SOG: 15-24 Att: 750
3 stars: Khafizov,Baukin,A.Usenko

Shinnik Bobriusk - Khimik SKA Novopolotsk 5-1 (2-0,1-0,2-1)
1-0 Pavel Razvadovsky (Kirill Brikun) 3:26
2-0 Konstantin Lastovetsky (Pavel Razvadovsky)SH 17:37
3-0 Sergei Kisliy (Vladimir Mikhailov, Konstantin Lastovetsky)PP 32:56
4-0 Sergei Kolyubakin (Oleg Goroshko, Sergei Drozd)PP 41:42
4-1 Nikita Komarov (Oleg Krikunenko)PP 58:33
5-1 Ilya Kambovich 59:36
PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 23-41 Att: 1.500
3 stars: Belinski,Lastovetsky,Komarov

Gomel - Neman Grodno 1-0 (1-0,0-0,0-0)
1-0 Andrei Makrov (Andrei Pchelyakov, Pavel Musienko)PP 1:43
PIM: 12x2 - 10x2 SOG: 28-34 Att: 2.400
3 stars: Brish,Brikun,Pchelyakov

HK Riga 2000 - Liepājas Metalurgs 1-2 (1-0,0-1,0-1)
10:12 Štāls (Bļinovs, Pečura)PP 1:0
25:58 Gubins (Gorškovs) 1:1
44:00 Zembergs (Pliskauskas, Kniksts) 1:2
PIM: 10x2 - 7x2 SOG: 25-46 Att: 315
3 stars: Vodolažskis,Žabotinskis,Gubins

Latgale - ASK Ogre 3-2 (1-0,2-2,0-0)
1-0 Dmitry Kornilovs (Pavel Borisenko, Alexander Teryukhin) 17:09
2-0 Vadim Vabiscevics (majority) (Oleg Staltmanis, Vitaly Pavlov)PP 24:01
3-0 Donatas Kumeliauskas (Valentin Feoktistov) 25:12
3-1 Yuri Klyuevsky (MiKhail Koklin) 29:55
3-2 Andrei Ignatovics PS 35:35
PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 43-37 Att: 550
3 stars: Pavlovs,Bayaruns,Ignatovics

Metallurg Zhoblin - Brest 3-1 (0-0,3-1,0-0)
1-0 Alexei Efimenko (Nikita Osipov, Konstantin Durnov)PP 25:18
1-1 Vitaly Klimenko (Kirill Kalmychkov, Kirill Dvurechensky) 29:45
2-1 Nikita Osipov (Konstantin Durnov Alexander Kovshik) 33:28
3-1 Sergei Gubernatorov (Eric Weissmann, Alexei Krutikov) 37:12
PIM: 2x2 - 5x2 SOG: 30-18 Att: 1.600
3 stars: Efimenko,Osipov,Mikheenok

Yunost Minsk - Khimvolokno Mogilev 6-3 (1-1,2-1,3-1) 03.12
1-0 Konstantin Zakharov (Maxim Tishkin, Roman Romanenko) 8:25
1-1 Andrei Tsaregorodtsev (Andrei Samokhvalov, Andrei Romadanovsky) 9:41
2-1 Artem Senkevich (Konstantin Zakharov,Roman Romanenko) 24:58
3-1 Viktor Shariton (Nikolay Stasenko, Artem Volkov) 30:13
3-2 Alexander Borozenko PP 34:14
4-2 Maxim Slysh (Andrei Stepanov, Alexander Ryadinsky)PP 45:16
4-3 Alexander Borozenko (Evgeny Letov, Vitaly Gorbachev)PP 50:46
5-3 Stepan Ponomariov (Sergey Yakimovich, Andrei Stepanov) 53:52
6-3 Artem Senkevich (Nikolai Stasenko)SH EN 58:35
PIM: 6x2 - 8x2 SOG: 42-22 Att: 650
3 stars: Zakharov,Senkevich,Grishukevich

Latgale fired coach Igor Smirnovs and replace him with russian Aleksandr Krisanov

Davide
05-12-2008, 13:36
Keramin Minsk - Khimik SKA Novopolotsk 3-2 (1-1,1-0,1-1)
1-0 Evgeny Baukin (Vadim Sushko, Artur Tereshko) 1:27
1-1 Denis Tydnyuk (Andrei Moroz, Alexander Prygunov)PP 19:57
2-1 Pavel Chernook (Yuri Kuzmenkov) 24:04
2-2 Maxim Yakovlev (Dmitry Rudakov, Roman Gorbokon) 52:31
3-2 Andrei Glebov (Igor Andryuschenko, Evgeny Kovyrshin)PP2 55:12
PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 30-26 Att: 720
3 stars: Kostur,Chernook,Tydnyuk

Shinnik Bobriusk - HK Vitebsk 2-4 (0-2,0-2,2-0)
0-1 Artem Bozhko (Anton Pulver, Vyacheslav Timchenko)PP 4:16
0-2 Ivan Usenko (Artem Gnidenko)PP 10:12
0-3 Anton Pulver (Artem Bozhko, Alexander Usenko)PP 33:38
0-4 Ivan Usenko (Alexander Abakunchik) 34:06
1-4 Igor Voroshilov (Nikolai Goncharov)SH 42:57
2-4 Igor Voroshilov (Vladimir Mikhailov) 52:16
PIM: 10x2 - 10x2+1x10(Gnidenko) SOG: 23-36 Att: 2.000
3 stars: Voroshilov,Ivan Usenko,Bozhko

Gomel - Brest 4-5 (0-3,3-0,1-2)
0-1 Kirill Dvurechensky (Dmitry Gorbunov) 8:00
0-2 Alexander Miheenok (Kirill Dvurechensky, Dmitry Gorbunov)PP 13:14
0-3 Dmitry Violenty PP 15:48
1-3 Nikolai Suslo (Vladimir Kopat)PP 28:09
2-3 Andrei Pchelyakov (Evgeny Esaulov, Vladimir Kopat)PP 37:51
3-3 Valentin Oletsky (Evgeny Solomonov, Egor Filin) 38:37
3-4 Dmitry Gorbunov (Vitaly Klimenko, Alexander Burmistronok)PP 40:47
3-5 Vitaly Klimenko (Alexander Fedorov, Dmitry Violenty) 44:41
4-5 Evgeny Solomonov (Timofei Filin, Valentin Oletsky) 50:27
PIM: 5x2 - 7x2 SOG: 49-22 Att: 2.200
3 stars: Pchelyakov,Khodin,Gorbunov

Metallurg Zhoblin - Neman Grodno 5-4so (1-1,1-1,2-2,0-0,1-0)
0-1 Egor Egorov (Vladislav Klochkov, Lucas Lawson) 7:59
1-1 Vadim Novitsky (Dmitri Kalachev, Alex Volchek) 14:33
1-2 Ivan Myadel 24:48
2-2 Pavel Volchek (Valentin Kulenok, Eric Weissmann) 37:37
3-2 Alexander Kovshik (Alexei Efimenko, Nikita Osipov) 41:51
3-3 Andrei Orlyuk 53:49
3-4 Ilya Politsinsky (Viktor Goman) 56:16
4-4 Yegor Tsurikov (Evgeny Krivomaz Pavel Volchek) 57:04
5-4 Alexei Efimenko SO
PIM: 4x2 - 6x2+1x10(Shevelev) SOG: 33-44 Att: 1.650
3 stars: Osipov,Kovshik,Orlyuk

HK Rīga 2000 - HK ASK Ogre 6:5 (2:1, 3:3, 1:1)
03:48 Ignatovičs (Kerčs, Ugarovs) 0:1
04:56 Bļinovs (Štāls) 1:1
19:37 Želubovskis (Saviels) 2:1
24:11 Pečura 3:1
29:46 Fanduļs (Bluks, Kerčs)PP2 3:2
31:44 Kerčs (Ignatovičs, Brakšs) 3:3
33:29 Demiters (M.Širokovs, Brancis)PP 4:3
35:28 Bluks (Ignatovičs, Kerčs)PP 4:4
38:41 Daniličs (Brancis, Hartmanis)PP 5:4
44:41 Bļinovs (Pečura, Štāls) 6:4
47:32 Kļujevskis (Fanduļs, Kokļins) 6:5.
PIM: 7x2 - 5x2 SOG: 31-31 Att: 315
3 stars: Viktors Bļinovs, Renārs Valters, Aleksandrs Kerčs

Latgale - Liepājas Metalurgs 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
0-1 Toms Zeltins (Janis Purins) 6:47
0-2 Martsis Zembergs (Janis Purins) 35:03
0-3 Sergei Danilovs 37:16
1-3 Lukas Pek (Alexander Teryokhin) 40:57
1-4 Ediys Brahmanis (Maris Jass, Maris Gravitis) 57:32
1-5 Ediys Brahmanis 59:41
PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 35-28 Att: 400
3 stars: Bauba,Zabotinskis,Zembergs

Davide
11-12-2008, 10:35
HK Riga 2000 - HK Vitebsk 3:5 (2:3, 1:0, 0:2)
1:0 Zelubovskis (J. Ozolins, 5.25)
1:1 V. Timchenko (Vinokurov, A. Usenko, 10.28)PP
1:2 Bozhko (A. Usenko, Pulver, 13.15)PP
2:2 Danilics (Brantsis, Hartmanis, 17.28)PP
2:3 I. Usenko (Kashtanov, Gnidenko, 19.36)PP
3:3 Hartmanis (Brantsis, 35.07)
3:4 I. Usenko (Polonitsky, Kashtanov, 42.31)SH
3:5 A. Bondarev (R. Belyi, 48.47).
PIM: 4x2+1x10(Zelubovskis) - 5x2 SOG: 21-46 Att: 215
3 stars: Zarudny,Bondarev,Hartmanis
Riga 2000: Mustukovs (Lusins, 20.01); M. Shirokov (k) - Demiters, Pecura - Stals - Blinov, I. Bondarev - Valters, Brantsis - Danilics - Hartmanis, A. Ozolins - Kauss, Gritsinskis - Straupe - Zhelubovskis; Grundmanis, J. Ozolins, Vodolazky.
Vitebsk: Zarudny; Polonitsky (k) - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko - A. Usenko; Pulver - I. Usenko, Vinokurov - A. Bondarev - Kashtanov; P.V.Tolstik - Svito; Orlov, Abakunchik, Bozhko, Erashov, E. Stepanov

Neman Grodno - Yunost Minsk 3:4so (1:1, 2:1, 0:1, 0:0, 0:1)
0:1 Voltchkov (Shariton, 6.19)
1:1 Yanovsky (11.47)
2:1 Lawson (Klochkov, Medvedev, 25.53)PP
2:2 Slysh (Romanenko, Yakimovich, 28.33)PP
3:2 Lisichkin (Malashkevich, 39.13)
3:3 Shariton (A. Volkov, 53.15)
3:4 Stasenko (65.00) SO
PIM: 8x2 - 6x2 SOG: 26-35 Att: 2.000
3 stars: Stasenko,Materukhin,Lawson
Neman: Brish (Shlykov for SO); Baranov (k) - Syrey, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Korshunov - Sayapin, Yegorov - Lawson - Klochkov, Medvedev - Zelenko, Myadel - Politsinsky - Goma; Orlyuk, Pantsyrev.
Yunost: Goryachevskih; Tishkin - Khmyl, Slysh - Ponomarev - A. Stepanov; Yakimovich - Ryadinsky, K. Zakharov - Senkevich - Romanenko; Shagov - Stasenko, Materukhin - Schurko - Shitkovsky; Voltchkov - A. Volkov - Shariton

Brest - Khimvolokno Mogilev 1:4 (1:3, 0:1, 0:0)
0:1 Kiselev (Kutsevich, Borozenko, 00.38)
1:1 Zuev (Kalmychkov, Gorbunov, 05.34)PP
1:2 Tsaregorodtsev (Romadanovsky, 15.39)
1:3 Borozenko (Kiselev, Kutsevich, 16.09)
1:4 Tomilin (26.40)
PIM: 5x2 - 9x2+1x25(Samokhvalov) SOG: 19-26 Att: 500
3 stars: Borozenko,Kotov,Vaskov
Brest: Khodin (Vaskov, 16.09); Zuev - Kalmychkov, Miheenok - Dvurechensky (k) - Gorbunov, E. Smirnov - Kozachek, Rashtchinski - Burmistronok - Smolin; Savko - A. Gavrilenok, Bulgakov - Al.Fedorov - Tolstik Jr.; Violenty - Klimenkov - Kapuza.
Khimvolokno: Kotov, Letov - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Kiselev; M. Tsvetkov - Salnikov, Bloch - Bratanov - R. Magdeev; Goranin - A. Tsyplakov, Samokhvalov - Romadanovsky - Tsaregorodtsev; Tomilin, Morschenok

Latgale - Khimik SKA Novopolotsk 4:6 (1:1, 1:3, 2:2)
1:0 Vasiliev (Bauba, Apelis, 12.38)PP
1:1 Prygunov (Moroz, 16.45)SH
2:1 Bauba (Pek, 20.13)
2:2 Zalevsky (Komarov, Yakovlev, 21.38)
2:3 Yakovlev (Tydnyuk, Moroz, 22.55)
2:4 Yakovlev (Kuznetsov, Rudakov, 25.04)PP
3:4 Pek (Vasiliev, Terekhin, 40.21)PP
3:5 Tydnyuk (Prygunov, Moroz, 43.02)PP
4:5 Kumeliauskas (Feoktistov, 54.21)
4:6 Tydnyuk (Moroz, 57.55)
PIM: 10x2 - 6x2+3x10(Timchenko,Krikunenko,Klishin) SOG: 35-45 Att: 550
3 stars: Kumeliauskas,Yakovlev,Moroz
Latgale: Shibanov; Terekhin - Apelis, Pek - Bauba (k) - Vasiliev; Beresnev - Staltmanis, Pavlov - Bayaruns - B. Vabiscevics; R. Borisenko - Lavrenov, Kornilov - Kumeliauskas - Feoktistov; Pelshs - Koreshkov - Lobachev.
Khimik SKA Novopolotsk: Trus; Skripelev - R. Tsvetkov, Moroz - Prygunov (k) - Tydnyuk; Kuznetsov - Klishin, Oleg Timchenko - Yakovlev - Rudak; Glinkin - Sokol, Kovalenya - Krikunenko - R. Gorbokon; Zalevsky - Filipchik - Komarov

Liepājas Metalurgs - Keramin Minsk 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
1:0 Brahmanis (Gravitis, Ozols, 11.25)
2:0 Gravitis (Brahmanis, Feldmanis, 17.45)
3:0 Al.Abolins (Telushkin, Maris Jass, 31.25)PP
PIM: 5x2 - 4x2 SOG: 34-27 Att: 420
3 stars: Zabotinskis,Abolins,Kostur
Metalurgs: Zabotinskis; Feldmanis - Ivanov (k), Gravitis - Ozols - Brahmanis; Kniksts - Gubin, Al.Abolins - Danilov - Gorshkov; Telushkin - Maris Jass, A. Smirnov - Pliskauskas - Skvortsov; Purins - Zeltins - Zembergs.
Keramin: Kostur; Chernook - Paklin, Suursoo - Kovyrshin - I. Andryuschenko (k); Glebov - O. Blagoy, A. Stas - Permyakov - Khafizov; Zbert - Sushko, Shulga - Baukin - Tereshko; Kuzmenkov, Semochkin, N. Mikhailov

Metallurg Zhoblin - Gomel 3:2 (0:1, 3:1, 0:0) 08.12
0:1 Bryzgalov (Oletsky, 13.02)
1:1 P. Volchek (N. Osipov, Kovshik, 30.13)
2:1 Weissmann (Durnov, Fedorov, 35.59)
3:1 Savilov (Valentin, N. Osipov, 36.51)
3:2 T. Filin (Y. Eliseenko, Klimin, 37.05)
PIM: 8x2 - 6x2 SOG: 26-37 Att: 1.950
3 stars: Weissmann,Savilov,Filin
Metallurg: A. Buyko; Kaznadey - Krivomaz, Tsurikov - Krutikov (k) - Savilov; Durnov - Fedorov, Efimenko - N. Osipov - Kovshik; Kulenok - Valentin, Veyssmann - Tvrdon - P. Volchek; Saliyi - Kalachev - A . Volchek.
Gomel: I. Brikun (58.34); R. Magdeev - Khozov, Esaulov - Pchelyakov (k) - Musienko; Maslenikov - Dryndin, Y. Eliseenko - Klimin - Valuy; Erkovich - Khoromando, Bryzgalov - Oletsky - Makrov; Kachan - T. Filin - Solomonov

Davide
11-12-2008, 11:18
Neman Grodno - Khimvolokno Mogilev 4-2 (2-2,0-0,2-0)
0-1 Roman Bloch SH 06:36
0-2 Andrei Tsaregorodtsev (Evgeny Letov, Andrey Samokhvalov) 10:10
1-2 Andrei Shevelev (Alexey Baranov) 10:58
2-2 Andrei Shevelev (Alexey Baranov, Vyacheslav Lisichkin)SH 19:23
3-2 Vyacheslav Lisichkin (Alexander Syrey, Oleg Malashkevich) 40:21
4-2 Lucas Lawson (Vladislav Klochkov, Egor Egorov) 55:32
PIM: 4x2 - 6x2

Brest - Yunost Minsk 1-3 (0-0,0-1,1-2)
0-1 Roman Romanenko (Alexander Schurko, Nikolai Stasenko)PP 35:20
0-2 Roman Romanenko (Oleg Khmyl, Maxim Slysh) 40:54
1-2 Alexei Gavrilenok (Andrei Rashinski)SH 41:42
1-3 Maxim Slysh (Roman Romanenko) 46:24
PIM: 6x2 - 4x2 SOG: 22-32 Att: 500
3 stars: Roman Romanenko,Khmyl,Rashinski

HK Riga 2000 - Khimik SKA Novopolotsk 4-3 (2-1,2-2,0-0)
0-1 Roman Gorbokon (Oleg Krikunenko, Igor Kovalenya) 15:07
1-1 Juris Stals (Sergei Pecura, Guido Kauss) 17:02
2-1 Juris Stals (Victor Blinovs, Sergei Pecura) 17:29
3-1 Juris Stals (Victor Blinovs, Sergei Pecura) 21:17
4-1 Edgars Brantsis (Raymonds Danilich) 23:39
4-2 Oleg Krikunenko (Roman Gorbokon, Artem Glinkin)PP 13:05
4-3 Nikita Komarov (Andrei Zalevsky) 33:48
PIM: 3x2 - 3x2 SOG: 35-34 Att: 183
3 stars: Juris Štāls, Viktors Blinovs, Maksim Yakovlev

Latgale - Vitebsk 1-2 (1-0,0-2,0-0)
1-0 Vadim Vabiscevics (Lauris Bayarunc, Valentin Feoktistov) 5:13
1-1 Vasily Polonitsky (Artem Gnidenko) 34:30
1-2 Pavel Tolstik 35:46
PIM: 4x2+1x10(Pavlovs) - 5x2 SOG: 20-23 Att: 450
3 stars: Polonitsky,Belyi,Vabiscevics

ASK Ogre - Keramin Minsk 5-1 (2-0,1-0,2-1)
1-0 Andrejs Ignatovics (Alexander Kercs) 8:49
2-0 Andrejs Kardass (Renars Undelis, Kirill Kolpakov) 19:20
3-0 Vyacheslav Fandul (Alexander Siskovics)PP 31:39
3-1 Irek Khafizov (Alexei Permyakov) 40:41
4-1 Alexander Kercs (Andrejs Ignatovics) 49:21
5-1 Alexander Kercs (Andrejs Andrejs Ignatovics, Edgars Adamovics)SH 58:49
PIM: 8x2 - 9x2 SOG: 39-38 Att: 227
3 stars: Raitums,Ignatovics,Karpikov

Davide
11-12-2008, 11:19
||GP|W|OTW|SOW|OTL|SOL|L|GF:GA|Pts
1.|Yunost Minsk|31|23|2|2|1|0|3|116:59|78
2.|HK Gomel|30|21|0|0|0|3|6|91:63|66
3.|Metallurg Zhoblin|31|16|4|3|0|1|7|100:67|63
4.|HK Vitebsk|32|16|0|2|3|3|8|79:64|58
5.|Khimvolokno Mogilev|30|12|1|6|1|1|9|88:80|52
6.|Liepajas Metalurgs|28|16|0|0|1|1|10|86:69|50
7.|Keramin Minsk|28|15|0|1|1|1|10|88:71|49
8.|Neman Grodno|31|12|0|2|1|5|11|93:71|46
9.|Khimik-SKA Novopolotsk|32|12|3|0|0|3|14|105:109|45
10.|HK Riga 2000|31|8|1|2|1|1|18|87:117|32
11.|Shinnik Bobruisk|24|9|0|1|1|0|13|59:69|30
12.|ASK Ogre |29|6|1|1|1|0|20|75:105|23
13.|HC Brest|30|5|0|1|1|1|22|50:110|19
14.|DHK Latgale|31|4|0|1|0|2|24|55:118|16

Davide
16-12-2008, 10:36
Yunost Minsk - HK Riga 2000 6-0 (1-0,4-0,1-0)
1-0 Artem Volkov (Alexander Volchkov, Sergey Yakimovich) 1:23
2-0 Andrei Pichukha (Sergei Shitkovsky Alexander Schurko) 22:19
3-0 Maxim Slysh (Roman Romanenko, Oleg Khmyl)PP 28:44
4-0 Aleksei Shagov (Alexander Materukhin, Andrei Stepanov) 37:56
5-0 Alexander Volchkov (Maxim Tishkin, Viktor Shariton) 39:58
6-0 Stepan Ponomarev (Maxim Slysh, Sergei Yakimovich) 58:05
PIM: 7x2 - 8x2 SOG: 53-20 Att: 350
3 stars: Goryachevskhikh,Volchkov,Hartmanis
Yunost: Goryachevskih, Tishkin - Khmyl, Slysh - Ponomarev - Romanenko, Stasenko - Shagov,Shariton - Volkov - Voltchkov, Yakimovich - Karev, Shitkovsky - Schurko - Pichukha, Materukhin - Senkevich - Stepanov.
Riga: Lusins, Shirokov - Demitars, Brantsis - Danilics - Hartmanis, Bondarev - Saviels, Ozolins, - Straupe - Zhelubovsky, Valters - Kauss, Pecura - Blinovs - Stals, Ozolins A., Gritsinskis, Vodolazsky

Keramin Minsk - Gomel 5-0 (3-0,1-0,1-0)
1-0 Evgeny Baukin (Artur Tereshko) 5:20
2-0 Vyacheslav Andryuschenko (Valentin Ebert, Igor Andryuschenko) 6:33
3-0 Igor Andryuschenko (majority) (Andrei Stas, Evgeny Kovyrshin) 12:32
4-0 Alexander Semochkin (Andrei Stas, Evgeny Kovyrshin) 20:28
5-0 Dmitry Shulga (Evgeny Baukin Artur Tereshko) 51:00
PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 33-21 Att: 570
3 stars: Kostur,Kovyrshin,Musienko
Keramin: Kostur; Shvedov - Chernook, Semochkin - Kovyrshin - A. Stas; Blagoy - Glebov, Hafizov - Permyakov - Suursoo; Sushko - Ebert, Tereshko - Baukin - Shulga; B. Andryuschenko - I. Andryuschenko - Mikhailov.
Gomel: Brikun; Erkovich, Bryzgalov, Makrov, Filichkin, Musienko, Grishanov, Esaulov, Oletsky, Klimin, Maslenikov, Kopat, Khoromando, T. Filin, Kachan, Magdeev, Khozov, Pchelyakov, Valuy

HK Vitebsk - Liepajas Metalurgs 6-3 (2-1,2-1,2-1)
1-0 Artem Gnidenko 04:09
1-1 Aldis Abolins (Alexander Gorshkov) 12:28
2-1 Ruslan Belyi (Pavel Tolstik) 16:54
3-1 Ruslan Belyi (Alexander Abakunchik Pavel Tolstik) 22:48
3-2 Sergei Gubin (Andrei Smirnov, Darius Pliskauskas)PP 37:01
4-2 Artem Bozhko (Alexander Usenko, Anton Pulver)PP 39:00
5-2 Alexander Usenko 43:00
5-3 Alexander Gorshkov (Maris Jass, Imants Legzda) 44:36
6-3 Pavel Tolstik (Artem Bondarev, Alexander Usenko) 56:46
PIM: 8x2+1x10(Abakunchik)+1x25(Gnidenko) - 11x2+1x10(Gorshkov,Brahmanis)+1x25(Brahmanis)SOG: 52-29 Att: 1.480
3 stars: Belyi,Usenko,Abolins

Brest - Neman Grodno 3-6 (0-3,2-3,1-0)
0-1 Vyacheslav Lisichkin (Andrew Shevelev, Alexey Baranov) 8:45
0-2 Sergei Khomko (Victor Goma, Sergei Yanovsky) 12:07
0-3 Egor Egorov (Vladislav Klochkov, Lucas Lawson) 17:53
1-3 Pavel Tolstik (Alexei Kapuza, Zhenya Smirnov) 21:01
1-4 Andrei Lupandin (Andrei Shevelev) 25:00
1-5 Oleg Malashkevich (Alexey Baranov, Andriy Korshounov)PP 27:23
2-5 Evgeny Zhilinski(Vitaly Klimenko, Kirill Petkevich) 28:11
2-6 Andrei Lupandin (Vyacheslav Lisichkin, Andrei Shevelev) 30:17
3-6 Zhenya Smirnov (Dmitry Violenty, Kirill Dvurechensky)PP2 59:18
PIM: 7x2+1x10(Dvurechensky) - 7x2 SOG: 23-37 Att: 500
3 stars: Kapuza,Lupandin,Malashkevich
Brest: Vaskov; Kalmychkov - Zuev, Miheenok - Dvurechensky - Gorbunov; Kruchinin - Smirnov, Zhilinski - Klimenkov - Petkevich; Kozachek - Markovsky, Bulgakov - Fedorov - Tolstik; Kapuza - Burmistronok - Violenty.
Neman: Brish (40.00 Shlykov); Baranov - Lupandin, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Korshunov - Sayapin, Yegorov - Lawson - Klochkov, Medvedev - Zelenko, Lastovetsky - Myadel - Goman; Yanovsky - Pavlovic - Khomko

Khimik SKA Novopolotsk - ASK Ogre 4-1 (1-0,2-1,1-0)
1-0 Sergei Klishin (Roman Gorbokon, Oleg Timchenko) 13:10
2-0 Dmitry Rudakov (Maxim Yakovlev, Oleg Timchenko) 26:44
2-1 Andrejs Ignatovics (Edgars Adamovics, Kirill Ugarov) 32:30
3-1 Maxim Yakovlev (Dmitry Rudakov, Oleg Timchenko)PP 38:14
4-1 Alexander Prygunov (Denis Tydnyuk, Andrei Moroz)PP 45:03
PIM: 7x2 - 6x2 SOG: 33-32 Att: 1.200
3 stars: Yakhovlev,Rudak,Raitums

Khimvolokno Mogilev - Latgale 5-0 (1-0,4-0,0-0)
1-0 Vladimir Malevich (Alexander Borozenko) 11:54
2-0 Maxim Tsvetkov (Andrei Romadanovsky Andrei Tsaregorodtsev)PP 21:30
3-0 Andrey Samokhvalov (Vladimir Malevich, Andrei Tsaregorodtsev) 24:23
4-0 Roman Bloch (Mikhail Bratanov, Sergei Kiselev) 24:42
5-0 Vladimir Malevich (Andrei Tsaregorodtsev, Pavel Kutsevich)PP 30:15
PIM: 10x2+1x25(Tomilin) - 10x2 SOG: 18-25 Att: 2.100
3 stars: Malevich,Kotov,Lavrenov
Khimvolokno: Kotov (53:02. Grishukevich); Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Kiselev; Salnikov - Tsvetkov, Tsaregorodtsev - Romadanovsky - Samokhvalov; Tsyplakov - Letov, Magdeev - Tomilin - Bloch; Bratanov, Morschenok, Zaykovsky
Latgale: Shibanov (24:42. Iskra); Lavrenov - Teryokhin, Pek - Fadeev - Vasiliev; Staltmanis - Beresnev, Kumeliauskas - O. Koreshkov - Pelsh; R. Borisenko - An.Fedorov, Lobachev - Martyushev - B. Vabiscevics; Kornilov

Davide
16-12-2008, 11:04
Yunost Minsk - Latgale 7-0 (2:0, 1:0, 4:0)
1-0 Artem Senkevich (Alexander Materuhin, Alexei Shagov)PP 2:59
2-0 Artem Senkevich (Alexander Materukhin, Andrei Stepanov) 12:47
3-0 Maxim Slysh (Nikolay Stasenko, Stepan Ponomarev) 30:52
4-0 Stepan Ponomarev (Roman Romanenko, Oleg Khmyl)PP 43:27
5-0 Viktor Shariton (Alexander Volchkov) 47:42
6-0 Aleksei Shagov (Alexander Volchkov, Oleg Khmyl) 50:20
7-0 Nikolai Stasenko (Maxim Slysh, Stepan Ponomarev) 56:49
PIM: 3x2+1x25(Volkov) - 7x2+1x10(Borisenko)+1x25(Kornilov) SOG: 35-16 Att: 500
3 stars: Senkevich,Goryachevskih,Lavrenov
Yunost: Goryachevskih, Tishkin - Khmyl, Slysh - Ponomarev - Romanenko, Stasenko - Shagov, Shariton - Volkov - Voltchkov, Yakimovich - Karev, Shitkovsky - Schurko - Pichukha, Materukhin - Senkevich - Stepanov
Latgale: Iskra (Lyah,47.56), Lavrenov - Teryokhin, Vasilev - Fadeev - Pek, Beresnev - Staltmanis, Kumelyauskas - Koreshkov - Vabiscevics, Fedorov - Borisenko, Kornilov - Matyushov - Pels, Lovachev - Petruk - Feoktistov

Khimvolokno Mogilev - HK Riga 2000 1:2so (0:1, 1:0, 0:0, 0:0, 0:1)
0-1 Janis Straupe (Elvis Zelubovskis, Renars Demiters)PP 13:37
1-1 Alexander Borozenko 31:20
1-2 Raimond Danilics SO
PIM: 14x2+1x10(Borozenko)+2x25(Romadanovsky,Malevich) - 17x2+2x25(Valters,Lusins) SOG:40-20 tt: 2.050
3 stars: Stals,Lusins,Grishukevich
Khimvolokno: Grishukevich; Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Magdeev; Salnikov - Tsvetkov, Tsaregorodtsev - Romadanovsky - Samokhvalov; Tsyplakov - Letov, Kiselev - Bratanov-Bloch; Matyukhin, Zaykovsky.
Riga 2000: Lusins (55:00. Mustukovs); M. Shirokov (k) - Demiters, Hartmanis - Danilics - Brantsis; I. Bondarev - Valters, J. Ozolins - Straupe - Zhelubovskis; Kauss - Saviels, Pecura - Blinov - Stals; Vodolazsky, Gritsinskis

HK Vitebsk - ASK Ogre 6-2 (1-1,2-0,3-1)
1-0 Vyacheslav Timchenko (Alexei Vinokurov) 3:16
1-1 Andrejs Ignatovics (Toms Bluks Alexander Kercs)PP 9:22
2-1 Artem Bondarev (Ruslan Belyi, Alexander Abakunchik) 21:32
3-1 Artem Bozhko PP 28:37
4-1 Evgeny Kashtanov (Konstantin Nemirko) 40:44
5-1 Artem Bozhko (Vyacheslav Timchenko, Alexei Vinokurov)PP 47:24
5-2 Alexander Osipov (Yuri Klyuevsky, Vyacheslav Fandul) 48:07
6-2 Evgeny Kashtanov (Artem Gnidenko) 49:17
PIM: 8x2 - 9x2 SOG: 37-18 Att: 1.470
3 stars: Kashtanov,Bozhko,Kercs

Khimik SKA Novopolotsk - Liepajas Metalurgs 8-5 (4-3,3-1,1-1)
0-1 Ediys Brahmanis (Sergei Telushkin)PP 2:28
1-1 Oleg Timchenko (Sergei Klishin, Dmitry Rudak)PP 5:04
2-1 Dmitry Rudakov (Oleg Timchenko, Sergei Klishin)PP 7:38
2-2 Vents Feldmanis (Eduard Ivanov, Ediys Brahmanis)PP2 10:02
3-2 Sergei Klishin (Alexei Kuznetsov, Dmitri Rudak)PP2 12:09
4-2 Artem Glinkin (Igor Kovalenya, Vyacheslav Sokolov)PP 14:02
4-3 Ediys Brahmanis (Valery Filimonov, Juris Ozols)PP 15:27
4-4 Ediys Brahmanis
5-4 Dmitry Rudakov (Alexei Kuznetsov, Maxim Yakovlev) 28:59
6-4 Alexander Prygunov (Denis Tydnyuk, Andrew Frost) 30:23
7-4 Andrei Moroz (Denis Tydnyuk Alexander Prygunov) 37:10
8-4 Nikita Komarov (Igor Kovalenya, Oleg Krikunenko)PP 47:40
8-5 Eduard Ivanov (Vents Feldmanis, Ediys Brahmanis) 57:02
PIM: 8x2 - 14x2+1x10(Ivanov) SOG: 40-25 Att: 1.200
3 stars: Rudak,Tydnyuk,Brahmanis

Davide
24-12-2008, 19:06
ASK Ogre- SK Liepājas Metalurgs 2:4 ( 1:1, 1:0, 0:3) 20.12
0:1 Smirnovs (Teluškins, Gubins 03:45)PP
1:1 Fanduļs ( Ignatovičs, Kerčs 08:02)PP
2:1 Fanduļs ( Bluks, Osipovs 25:23)PP
2:2 Brahmanis ( Gubins 40:52)PP
2:3 Grāvītis (Fiļimonovs 54:38)
2:4 Brahmanis ( Grāvītis 59:07)EN SH
PIM: 8x2 - 10x2 SOG: 32-37 Att: 222
3 stars: Fanduļs- Brahmanis, Legzda
ASK Ogre: Raitums (58.47-59.07); Adamovics - Bluks (k), AJ Kercs - K. Ugarov - Ignatovics; Siskovics - A. Osipovs, Undelis - Fandul - Klyuevsky; Mironovics - Kolpakov, Brentsans - Kardass -- Sibirtsev; AA Kercs - Eniks - Maslovsky.
Metalurgs: Legzda; Feldmanis - Ivanov (k), Gravitis - Ozols - Brahmanis; Kniksts - Leuskin, Kurnigin - Pliskauskas - A. Smirnovs; Teluskins - Gubin, Filimonov - Al.Abolins - Gorshkov; Zeltins - Purins - Danilov

Keramin Minsk - HK Rīga 2000 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
1-0 Dmitry Shulga (Evgeny Baukin)SH 09:31
2-0 Yuri Faykov (Oleg Blagoy, Irek Khafizov)PP 19:08
3-0 Vladimir Mikhailov (Nikolai Mikhailov, Oleg Blagoy) 29:56
4-0 Evgeny Kovyrshin (Igor Shvedov, Alexei Strakhov)PP 34:38
4-1 Sergei Pecura (Juris Stals)PP 38:49
5-1 Andrei Glebov (Irek Khafizov)PP 59:37
PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 40-17 Att: 550
3 stars: Sushko,Blagoy,Muštukovs

Shinnik Bobriusk - DHK Latgale 4-3so (1-1,0-2,2-0,0-0,1-0)
1-0 Andrei Pichukha 02:15
1-1 Vadim Vabiscevics (Donatas Kumelyauskas Alexander Fadeyev) 02:54
1-2 Vadim Vabiscevics (Oleg Koreshkov, Alexander Fadeyev) 33:01
1-3 Dmitry Kornilov (Vadim Vabiscevics, Oleg Koreshkov) 34:15
2-3 Dmitry Verameychik (Ilya Kambovich, Kirill Brikun) 58:49
3-3 Dmitry Verameychik (Ilya Kambovich) 59:42
4-3 Igor Voroshilov SO
PIM: 3x2+2x10(Panov,Pichukha) - 12x2+2x10(Staltmanis,Koreshkovs) SOG: 34-31 Att: 2.600
3 stars: Verameichik,Shibanov,Kolyubakin

Metallurg Zhoblin - Khimvolokno Mogilev 3-2ot (0-0,0-2,2-0,1-0)
0-1 Maxim Tsvetkov (Andrei Tsaregorodtsev, Andrey Samokhvalov) 24:18
0-2 Evgeny Letov (Roman Magdeev) 32:51
1-2 Roman Tvrdon (Eric Weissmann, Valentin Kulenok) 44:01
2-2 Alexander Valentin PP 52:08
3-2 Evgeny Krivomaz (Eric Weissmann, Alexander Valentin)PP 62:59
PIM: 4x2 - 8x2 SOG: 38-26 Att: 1.600
3 stars: Tvrdon,Kovshik,Grishukevich

SK Liepājas Metalurgs - Neman Grodno 2-4 (0-2,1-2,1-0)
0-1 Dmitry Pantsyrev (Sergei Khomko, Alexander Syrey) 4:27
0-2 Vladislav Klochkov (Aleksandr Pavlovich, Alexander Medvedev)PP 14:43
0-3 Lucas Lawson 21:16
0-4 Sergei Yanovsky (Andrey Korshunov) 31:25
1-4 Sergei Danilov (Sergey Gubin, Darius Pliskauskas) 37:30
2-4 Valery Filimonov (Juris Ozols, Vents Feldmanis)PP 57:42
PIM: 11x2+1x10(Ivanov - 7x2 SOG: 25-45 Att: 520
3 stars: Feldmanis, Yanovsky,Pantsyrev

Davide
14-01-2009, 13:34
Keramin Minsk - Latgale 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)
1:0 Razvadovsky (V. Mikhailov, 1.54)PP
1:1 Pek (Bauba, 2.32)
2:1 Strakhov (Chernook, Shvedov, 20.17)PP
3:1 Shvedov (V. Mikhailov, Chernook, 33.27)PP
4:1 Permyakov (Faykov, Khafizov, 34.16)
5:1 Shulga (D. Korobov, Tereshko, 42.36)PP
6:1 Razvadovsky (O. Blagoj, 47.42)PP
6:2 Pek (Bauba, Pelsh, 59.16)
PIM: 12x2 - 15x2 SOG: 39-17 Att: 550
3 stars: Razvadovsky,Korobov,Pelsh
Keramin: Karpik; Chernook - Shvedov, Strahov - Kovyrshin - I. Andryushenko (k); Glebov - O. Blagoy, Faykov - Permyakov - Khafizov; D. Korobov - Sushko, Shulga - Baukin - Tereshko; Semochkin - V. Mikhailov - Razvadovsky .
Latgale: Klimentev; Teryukhin - Staltmanis, Pek - Bauba (k) - Pelsh; Lavrenov - Barinov, V. Vabitcevics - Feoktistov - Kumeliauskas; R. Borisenko - Fadeyev, Kornilov - Koreshkov - Mishin

Gomel - Khimvolokno Mogilev 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
0:1 R. Magdeev (Kutsevich, Borozenko, 18.17)
0:2 Saharov (Romadanovsky, Samokhvalov, 37.45)PP
PIM: 5x2 - 8x2+1x10(Letov) SOG: 24-16 Att: 2.100
3 stars: Salnikov,Kotov,Suslo
Gomel: I. Brikun; Kopat - B. Magdeev, Musiyenko - Pchelyakov - T. Filin; Filichkin - Erkovich (k), Yu Eliseenkov - Klimin - Bryzgalov; Maslenikov - Dryndin, Esaulov - Suslo - Valuy; Solomonov - Oletsky - Kachan .
Khimvolokno: Kotov; Letov - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - R. Magdeev; M. Tsvetkov - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Saharov; P. Mikulchik - A. Tsyplakov (k), Kirilenko - Y. Il'in - Tsaregorodtsev; Zaikovsky, Bratanov

Metallurg Zhoblin - Yunost Minsk 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
1:0 Tvrdon (Weissmann, Kalachev, 8.18)
2:0 Weissmann (Valentin, Kalachev, 13.49)
2:1 Romanenko (K. Zakharov, 43.01).
PIM: 2x2 - 1x2 SOG: 26-40 Att: 1.900
3 stars:Khovan,Tverdon,Romanenko
Metallurg: Khovan; Valentin - Krivomaz, Savilov - Krutikov (k) - Tsurikov; Novitskiy - Durnov, Kovshik - N. Osipov - Emelyanchik; Titovets - Kulenok, Tvrdon - Kalachev - Weissmann; A. Volchek.
Yunost: Goryachevskih (59.29); Shagov - Stasenko, Slysh (k) - Ponomarev - A. Stepanov; Ryadinsky - Yakimovich, K. Zakharov - Senkevich - Romanenko; Karev - Golubovskaya, Shariton - Alexander Volkov - Volchkov; Shitkovsky - Shchurko - Materukhin

Shinnik Bobruisk - HK Rīga 2000 1:7 (0:3, 0:4, 1:0)
06:36 Bļinovs (Valters, Štāls) 0:1
10:35 Štāls (Bļinovs) 0:2
12:43 Hartmanis SH 0:3
21:59 Štāls (Bondarevs, Pečura) 0:4
24:12 Bļinovs (Štāls, Bondarevs)PP 0:5
34:45 Bļinovs (Bondarevs, Pečura)PP 0:6
37:16 Pečura (Štāls, Bļinovs) 0:7
53:45 Kambovic (Bojarskikh, Kubeko) 1:7
PIM: 7x2 - 6x2 SOG: 32-34 Att: 2.250
3 stars: Juris Štāls, Viktors Bļinovs,Kambovic
Shinnik: Belinsky (Zhuk, 26.24); Goroshko - Panov, Kolyubakin - Verameychik - Voroshilov; Hramchenko (k) - Eronov, Kambovich - Boyarskih - K. Brikun; Lyaskovsky - Shinkevich, V. Andryushenko - Dashkov - Lastovetsky; Marchenko, Kuveko, Pichuha.
Riga 2000: Mustukovs; M. Shirokov (k) - Demiters, Brantsis - Danilics - Hartmanis; I. Bondarev - Valters, Pecura - Blinov - Stals; Saviels - J. Ozolins; Gritsinskis - Vodolazhsky - Zhelubovskis; Vilkoits, Skushka

SK Liepājas Metalurgs - HK Brest 4:1 ( 1:1, 1:0, 2:0)
1:0 Puriņš (Feldmanis, Zembergs 08:27)
1:1 Ivaņenko (Burmistronok, Smoļin 15:22)PP
2:1 Puriņš (Zeltiņš 38:17)
3:1 Feldmanis (Fiļimonovs, Mamonovs 51:07)PP
4:1 Zembergs (57:39)EN
PIM: SOG: 33-26 Att: 480
3 stars: Feldmanis, Puriņš,Ivaņenko
Metalurgs: Zhabotinsky; Feldmanis - Gubin, Filimonov - Gravitis - Mamonov; Kniksts - Leushkin, Brahmanis - Al.Abolins - Gorshkov; Mariss Jass - Olhovtsev, Zembergs - Purins - Zeltins; Telushkin, Kurnigin, Danilov.
Brest: Khodin (Baskov, 57.39); N. Gavrilenok - Kozachek Ivanenko (k) - Burmistronok - Smolin; Zuyev - Kalmychkov, Miheenok - Klimenkov - Petkevich; Savko - A. Gavrilenok, Al.Fedorov - P.V.Tolstik - Bulgakov; Kruchinin - Babak, Violenty - Korogoda - Zhilinski

ASK Ogre - Neman Grodno 1:5 (1:2, 0:0, 0:3)
0:1 Shevelev (Lupandin, Lisichkin, 3.46)
0:2 Klochkov (Medvedev, 9.04)PP
1:2 A.Kercs (Ignatovics, 15.20)PP
1:3 Malashkevich (Baranov, 44.28)
1:4 Zelenko (Goman, Korshunov, 47.56)
1:5 Goman (Politsinsky, Zelenko, 59.36).
PIM: 9x2 - 12x2+1x15(Brysh) SOG: 42-41 Att: 156
3 stars: Malshkevich,Medvedev,Ignatovics
ASK Ogre: Raitums (59.54); Adamovics - Bluks (k), A. Kercs - K. Ugarov - Ignatovics; Siskovics - A. Osipov, Undelis - Fandul - Klyuevsky; Mironovich - Brakss, A. Kercs - Brentsans - Sibirtsev; Kolpakov, Kardass, Maslovsky.
Neman: Brish (Aleynikovas, 42.13); Lupandin - Baranov (k), Shevelev - Malashkevich - Lisichkin; Korshunov - Zelenko, P. - Lawson - Klochkov, Medvedev - Syrey, Khomko - Myadel - Goman; Pantsyrev - Politsinsky - Yanovskiy.

Davide
14-01-2009, 14:10
Gomel - Yunost Minsk 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
1:0 Bryzgalov (03.24)PP
2:0 Oletsky (Yu Eliseenko, 07.20)
2:1 Ryadinsky (Romanenko, Senkevich, 17.16)PP
2:2 Yakimovich (Senkevich, Slysh, 46.57)PP
3:2 Musienko (Oletsky, T. Filin, 54.11)
4:2 Klimin (Bryzgalov, Yu Eliseenko, 54.39).
PIM: 11x2+1x10(Magdeev)+1x25(Brikun) - 7x2+3x25(Stepanov,Goryachevskih x2) SOG: 35-36 Att: 2.500
3 stars: Brikun,Musienko,Romanenko
Gomel: I. Brikun (Milchakov, 59.52); Maslenikov - B. Magdeev, Musienko - Oletsky - T. Filin; Filichkin - Erkovich (k), Yu Eliseenkov - Klimin - Bryzgalov; Dryndin - Khoromando, Esaulov - Suslo - Solomonov; Bobkov - P. Grishanov - E. Filin.
Yunost: Goryachevskih (39.25-40.00, 46.25-46.57, Artynsky, 59.52); Golubovskaya - Stasenko, Slysh (k) - Ponomarev - A. Stepanov; Karev - Yakimovich, K. Zakharov - Senkevich - Romanenko; Tishkin - Ryadinsky, Materukhin -- Alexander Volkov - Volchkov; Shagov, Shhurko, Shariton

Shinnik Bobruisk - Metallurg Zhoblin 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
1:0 B. Andryushenko (Kolyubakin, 12.15)PP
2:0 Eronov (Lastovetsky, 21.49)PP
3:0 B. Andryushenko (Pichukha, 22.18)
3:1 Savilov (Tsurikov, Krutikov, 35.38)
4:1 Lastovetsky (Lyaskovsky, K. Brikun, 38.35)PP
5:1 Dashkov (Lyaskovsky, K. Brikun, 52.49).
PIM: 4x2 - 7x2 SOG: 23-38 Att: 2.250
3 stars: Eronov,Belinski,Kovshik
Shinnik: Belinsky; Goroshko - Panov, Kambovich - Verameychik - Voroshilov; Khramchenko (k) - Eronov, K. Brikun - Dashkov - Lastovetsky; Lyaskovsky - Shinkevich, V. Andryushenko - Kolyubakin - Pichukha; Goncharov, S. Kisliy, Kolosov .
Metallurg: A. Buyko (Aleynikovas, 53.17); Krivomaz - Kaznadey, Savilov - Krutikov (k) - Tsurikov; Durnov - Novitsky, A. Volchek - N. Osipov - Kovshik; Kulenok - I. Fedorov, Tvrdon - Kalachev - Weissmann; Titovets, Saliy, Yurik

Keramin Minsk - Khimvolokno Mogilev 3:2so (1:1, 0:0, 1:1, 0:0, 1:0)
1:0 Strakhov (Chernook, 07.11)
1:1 Y. Ilin (P. Mikulchik, Tsaregorodtsev, 14.15)
2:1 Shulga (Tereshko, 42.08)
2:2 R. Magdeev (Borozenko, Letov, 44.58)
3:2 Kovyrshin (65.00) SO
PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 20-23 Att: 400
3 stars: Kostur,Strakhov,R.Magdeev
Keramin: Kostur; Chernook - Shvedov, Strahov - Kovyrshin - I. Andryushenko (k); Glebov - O. Good, Faykov - Permyakov - Khafizov; Zbert - Sushko, Shulga - Baukin - Tereshko; N. Mikhailov - V. Mikhailov - Semochkin .
Khimvolokno: Kotov; Letov - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - R. Magdeev; M. Tsvetkov - Salnikov, Samokhvalov (k) - Romadanovsky - Saharov; P. Mikulchik - E. Goranin, Kirilenko - Y. Ilin - Tsaregorodtsev

ASK Ogre - Brest 5:4 (1:1, 1:3, 3:0)
0:1 Bulgakov (P.V.Tolstik, 10.51)
1:1 Adamovics (A.Kercs 11.24)
2:1 Ignatovics (A. Kercs, Mironovics, 23.46)PP
2:2 Al.Fedorov (26.57)SH
2:3 Al.Fedorov (A. Gavrilenok, 29.24)PP
2:4 Al.Fedorov (Savko, Ivanenko, 38.19)SH
3:4 A.Kercs (Mironovics, 49.16)SH
4:4 Sibirtsev (A.Kercs, Brentsans, 55.03)
5:4 Ignatovics (A. Kercs, K. Ugarov, 56.51)
PIM: 8x2 - 8x2 SOG: 34-57 Att: 124
3 stars: A.Kercs,Ignatovics,Al.Fedorov
ASK-Ogre: Raitums (Terent'ev, 31.26); Adamovich - Mironovics, A.Kercs - K. Ugarov - Ignatovics (k); Siskovics - A. Osipov, Undelis - Fandul - Klyuevsky; Gaysinsh - Braksh, A.Kercs - Brentsans - Sibirtsev; Kolpakov, Eniks, Maslovsky.
Brest: Hodin (59.57); N. Gavrilenok - Kozachek Ivanenko (k) - Burmistronok - Smolin; Zuyev - Kalmychkov, Miheenok - Dvurechenski - Klimenkov; Savko - A. Gavrilenok, Al.Fedorov - P.V.Tolstik. - Bulgakov; Violenty - Korogoda - Zhilinski

Keramin Minsk - Metallurg Zhoblin 4-1 (1-0,1-1,2-0) 29.12
1-0 Andrei Glebov (Yuri Faykov, Vladimir Mikhailov)PP2 3:53
1-1 Roman Tvrdon (Eric Weissmann, Vadim Novitsky) 22:53
2-1 Alexei Strakhov (Evgeny Kovyrshin, Igor Andryushenko)PP 26:52
3-1 Yuri Faykov (Andrei Glebov) 48:48
4-1 Artur Tereshko (Evgeny Kurilin, Vadim Sushko) 51:53
PIM: 7x2 -8x2 SOG: 41-32
3 stars: Kostur,Faikov,Tverdon

Shinnik Bobruisk - Gomel 3-4so (2-1,1-2,0-0,0-0,0-1) 29.12
1-0 Pavel Dashkov (Oleg Goroshko, Konstantin Lastovetsky) 4:29
2-0 Igor Voroshilov (Dmitry Khramchenko Pavel Dashkov) 11:03
2-1 Yuri Eliseenkov (Vladislav Bryzgalov, Sergei Erkovich)PP 19:54
2-2 Timofei Filin (Vitaly Dryndin) 25:30
3-2 Andrei Pichukha (Alexander Eronov, Dmitry Hramchenko)PP 29:18
3-3 Nikolai Suslo (Evgeny Solomonov, Vitaly Dryndin) 34:41
3-4 Mikhail Klimin SO
PIM: 7x2 - 8x2 SOG: 24-35
3 stars: Dryndin,Filin,Dashkov

Davide
14-01-2009, 16:20
ASK Ogre - Shinnik Bobruisk 2:4 (0:1, 1:1, 1:2) 03.01
0:1 Kolyubakin (Marchenko, S.Kislyi, 11.14)
1:1 Bluks (Sibirtsev, Eniks, 35.30)
1:2 Voroshilov (Lyaskovsky, 37.56)PP
1:3 Khramchenko (K. Brikun, Lastovetsky, 52.14)PP
1:4 Kolosov (Kolyubakin,S.Kislyi, 52.22)PP
2:4 Siskovics (Fandul, Ignatovics, 58.12)PP
PIM: 10x2 - 7x2 SOG: 35-44 Att: 146
3 stars: Belinsky,Khramchenko,Ugarovs
ASK-Ogre: Terent'ev; Adamovics - Mironovics, Ignatovics - K. Ugarov - Eniks; Siskovics - A. Osipov, Undelis - Fandul - Klyuevsky; Gaysins - Bluks (k), Sibirtsev - Brentsans - A. Kercs; Brakshs, Kardass .
Shinnik: Belinsky (Mitskevich, 58.20); Goroshko - Marchenko, V. Andryushenko - Verameychik - Voroshilov; Khramchenko (k) - Eronov, K. Brikun - Dashkov - Lastovetsky; Lyaskovsky - Shinkevich, S.Belyi - Kolyubakin - Kolosov; Goncharov, Kuveko, Boyarskikh

HK Rīga 2000 - Shinnik Bobruisk 0:2 (0:1, 0:1, 0:0) 05.01
0:1 Voroshilov (B. Andryushenko, Goncharov, 10.03)PP
0:2 Kolosov (S. Belyi, 30.37).
PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 26-26 Att: 350
3 stars: Štāls,Voroshilov,Marchenko
Riga: Mustukovs; Demiters - M. Shirokov (k), Hartmanis - Pecura - Stals; Valters - Igor Bondarev, Vilkoits - Indrasis - V. Borovkov, A. Ozolins - Balakun; Birzinsh, Popens, Rozkalns.
Shinnik: Belinsky (Zhuk, 58.50); Goroshko - Marchenko, V. Andryushenko - Verameychik - Voroshilov; Khramchenko (k) - Eronov, K. Brikun - Dashkov - Lastovetsky; Lyaskovsky - Shinkevich, S.Belyi - Kolyubakin - Kolosov; Goncharov, Boyarsky, Kuveko

Neman Grodno - Keramin Minsk 1:4 (1:2, 0:1, 0:1) 05.01
1:0 Khomko (Myadel, 1.57)
1:1 Suursoo (Permyakov, 5.20)
1:2 Drozd (7.23)
1:3 Kurilin (N. Mikhailov, 22.24)SH
1:4 Drozd (Glebov, 58.19)EN
PIM: 9x2 - 11x2 SOG: 32-24 Att: 2.000
3 stars: Sushko,Kurilin,Goman
Neman: Brish (57.39-58.19); Baranov (k) - Lupandin, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Korshunov - Sayapin, Yegorov - Lawson - Klochkov, Medvedev - Syrey, Khomko - Myadel - Goman; Yanovskiy - Orlyuk - Pantsyrev.
Keramin: Kostur; Chernook - Shvedov, Zhidkikh - Kovyrshin - Drozd; Glebov - O.Blagoy, Suursoo - Permyakov - Khafizov; Ebert - Sushko, Strakhov (k) - Baukin - Tereshko; N. Mikhailov - Kurilin - Semochkin

Gomel - Metalurgs Liepaja 4:2 (2:1, 0:0, 2:1) 06.01
1:0 An.Andrievsky (P. Grishanov, M. Kozlovich, 5.03)
1:1 Brahmanis (Feldmanis, Gorshkov, 8.02)
2:1 P. Grishanov (Erkovich, 10.28)
3:1 T. Filin (Eliseenko, Erkovich, 49.43)
3:2 Mamonov (Feldmanis, Gravitis, 50.19)
4:2 Klimin (Erkovich,Eliseenko, 51.28)PP
PIM: 4x2 - 6x2 SOG: 33-33 Att: 2.100
3 stars: Grishanov,Brikun,Telushkin
Gomel: I. Brikun; Maslenikov - B. Magdeev, Solomon - Oletsky - T. Filin; Erkovich (k) - Rabiza, Eliseenko - Klimin - Bryzgalov; Khoromando - Dryndin, Еsaulov - Suslo - Matsulevich; An.Andrievsky - P . Grishanov - M. Kozlovich.
Metalurgs: Zabotinskis (58.49); Feldmanis - Telushkin, Filimonov - Pliskauskas - Mamonov (k); Olhovtsev - Gubin, Brahmanis - Al.Abolins - Gorshkov; Kniksts - Chirkov, Zembergs - Purins - Zeltins; Kurnigin - Gravitis - Danilov.

Davide
14-01-2009, 16:52
Yunost Minsk - Shinnik 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
1:0 Senkevich (Romanenko, 00.17)
2:0 K. Zakharov (Stasenko, Senkevich, 47.04)PP
3:0 Karev (Slysh, 58.13)EN
PIM: 11x2+1x25(Tishkin) - 3x2+1x25(Brikun) SOG: 25-10 Att: 450
3 stars: Zakharov,Senkevich,Belinsky
Yunost: Abramov; Shipilo - Ryadinsky, K. Zakharov - Senkevich - Romanenko; Stasenko - Khmyl, Slysh (k) - Kitarov - A. Stepanov; Tishkin - Karev, Shariton - Alexander Volkov - Volchkov; Materuhin - Shchurko - Shagov.
Shinnik: Belinsky (57.46-58.13); Marchenko - Goroshko, V. Andryushenko - Verameychik - Voroshilov; Eronov - Hramchenko (k), Lastovetsky - Dashkov - K. Brikun; Shinkevich - Lyaskovsky, Kolosov - Kolyubakin - S.Belyi; Goncharov, Kambovich, Picuha

Neman Grodno - HK Vitebsk 4:3ot (3:2, 0:1, 0:0, 1:0)
0:1 Gnidenko (Nemirko, Kashtanov, 06.23)
1:1 Orlyuk (06.33)
2:1 Shevelev (Malashkevich, Baranov, 11.22)PP
2:2 R. Belyi (A. Bondarev, 12.59)
3:2 Orlyuk (Prokopchik, 13.36)
3:3 Nemirko (I. Usenko, Gnidenko, 39.16)
4:3 Baranov (Orlyuk, Medvedev, 64.00)PP
PIM: 5x2 - 8x2+1x25(Stepanov) SOG: 41-23Att: 1.450
3 stars: Baranov,Orlyuk,Belyi
Neman: Brish (62.38); Baranov (k) - Prokopchik, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Korshunov - Sayapin, Bobkin - Lawson - Klochkov, Medvedev - Syrey, Yegorov - Myadel - Goman; Pavlovic - Orlyuk - Pantsyrev.
Vitebsk: Zarudny (Malyutin, 13.36); Polonitsky (k) - I. Usenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Pulver - V. Timchenko, Vinokurov - A. Usenko - Bozhko; Svit - P.V.Tolstik, R . Belyi - A. Bondarev - Gerlovsky; Parakhonko, Abakunchik, E. Stepanov

Brest - Khimik SKA Novopolotsk 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)
0:1 Yakovlev (Karaga, 33.33)PP
1:1 Gorbunov (Dvurechensky, Violenty, 36.27)
2:1 Dvurechensky (Zuev, Violenty, 37.53)
2:2 Karaga (Kovalenya, 47.17)
2:3 Oleg Timchenko (Rudak, Yakovlev, 50.44)
PIM: 5x2 - 7x2 SOG: 32-36 Att: 700
3 stars: Karaga,Yakovlev,Dvurechensky
Brest: Baskov; Zuyev - Kalmychkov, Violenty - Dvurechensky - Gorbunov, E. Smirnov - A Gavrilenok, Petkevich - Klimenkov - Zhilinskii; Kruchinin - Kozachek, Rashtchinski - Ivanenko (k) - Smolin; Bulgakov - Al.Fedorov - Korogoda.
Khimik: Trus; Pereverzev - Glinkin, Moroz - Prygunov (k) - Tydnyuk; Kuznetsov - Klishin, Rudak - Yakovlev - Oleg Timchenko; Skripelev - R. Tsvetkov, R. Gorbokon - Karkotsky - Kovalenya; Karaga - Krikunenko - Zalevskiy

Khimvolokno Mogilev - Keramin Minsk 4:1 (2:0 2:0 0:1)
1:0 E. Goranin (P. Mikulchik, Kiselev, 12.40)PP
2:0 Borozenko (Kiselev, Y. Ilyin, 14.48)
3:0 Samokhvalov (Salnikov, Sakharov, 25.59)PP
4:0 Il'in (Kisselev, Tsaregorodtsev, 38.12)
4:1 Kurilin (Tereshko, Baukin, 46.35).
PIM: 8x2 - 7x2 SOG: 34-32 Att: 2.500
3 stars: Ilyn,Grishukevich,Kurilin
Khimvolokno: Grishukevich (Kotov, 57.40); Letov - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - R. Magdeev; M. Tsvetkov - Salnikov, Samokhvalov (k) - Romadanovsky - Saharov; P. Mikulchik - E. Goranin, Kiselev - Il'in - Tsaregorodtsev; Zaikovsky.
Keramin: Kostur (59.28), Chernook - Shvedov, Zhidkikh - Kovyrshin - Drozd; Glebov - O.Blagoy, Suursoo - Permyakov - Khafizov; Ebert - Sushko, Nikolai Mihailov - Baukin - Tereshko, Semochkin - Kurilin - I Andryushenko (k)

Metallurg Zhoblin - ASK Ogre 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
0:1 A Kercs (Brentsans, 19.46)
1:1 N. Osipov (Krivomaz, P. Volchek, 30.09)
2:1 Weissmann (32.51)
3:1 Lozhkin (Savilov, Kalachev, 53.24)
3:2 Ignatovics (A. Osipov, Siskovics, 58.48)PP
PIM: 10x2+1x10(Krivomaz)+1x25(Krivomaz) - 10x2+1x10(Ugarov) SOG: 38-36 Att: 1.700
3 stars: Aleinikovas,Weissmann,Raitums
Metallurg: Aleynikovas; Durnov - Krivomaz, Tvrdon - Krutikov (k) - Weissmann; Saviels - Novitski, Kovshik - N. Osipov - Efimenko; I. Fedorov - governors, Savilov- Kalachev - Lozhkin; Kaznadey, P. Volchek Tsurikov.
ASK-Ogre: Raitums (55.25-55.42, 57.28-58.48, 59.42-60.00); Siskovics - A. Osipov, Alexander Smirnov - Fandul - Klyuevsky; Adamovich - Mironovich, Ignatovics - K. Ugarov - Vodolazsky; Bluks (k) -- Gaysins, Sibirtsev - Brentsans - A. Kercs; Undelis - Eniks - Kardass

Gomel - Metalurgs Liepaja 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
0:1 Gorshkovs (Gravitis, Gubin, 33.29)PP
1:1 Erkovich (Esaulov, Pchelyakov, 37.18)PP
2:1 Klimin (Eliseenko, Erkovich, 47.15)PP
PIM: 5x2 - 10x2 SOG: 41-14 Att: 2.000
3 stars: Erkovich,Pchelyakov,Gorshkovs
Gomel: I. Brikun; Maslenikov - B. Magdeev, Solomonov - Oletsky - T. Filin; Erkovich - Rabiza,Eliseenko - Klimin - Bryzgalov; Khoromando - Filichkin, Еsaulov - Suslo - Makrov; An.Andrievsky - Pchelyakov - P. Grishanov.
Metalurgs: Legzda (59.19); Feldmanis - Telushkin, Brahmanis - Pliskauskas - Mamonov (k); Bihanov - Gubin, Filimonov - Gravitis - Gorshkov; Olhovtsev - Leuskin, Kurnigin - Al.Abolins - Danilov, Chirkov, Zembergs, Purins

DHK Latgale - HK Rīga 2000 1:2so (1:1, 0:0, 0:0, 0:0, 0:1)
1:0 12:00 Kumeļausks (Feoktistovs, Lavrenovs)PP
1:1 17:28 Cinks (Straupe, J.Ozoliņš)
2:1 65:00 Straupe SO
PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 36-31 Att:
3 stars: Straupe,Muštukovs,Klimentiev
Latgale: Klimentev; Teryokhin - R. Borisenko, Mishin - Bauba (k) - Pek; Fadeyev - Lavrenov, Kumelyauskas - Feoktistov - Vasil'ev; Beresnev - Barinov, Bayaruns - Pavlov - B. Vabitcevics; Pelss - Koreshkov - Kornilov.
Riga: Muštukovs; Demiters - M. Shirokov (k), Stals - Blinov - Pecura; Kauss - Grundmanis, J. Ozolins - Straupe - Tsinks; Valters - A. Ozolins, Hartmanis - Vilkoits - Indrasis; Rozkalns - Balakuns - In . Borovkov.

Davide
14-01-2009, 17:24
Yunost Minsk - Keramin Minsk 4:3 (0:2, 1:0, 3:1)
0:1 Permyakov (Suursoo, 01.10)
0:2 Zhidkikh (Permyakov, 16.06)PP
1:2 Alexander Stepanov (Slysh,Stasenko, 36.56)
2:2 Slysh (A. Stepanov, 48.22)
2:3 Drozd (Kovyrshin, I. Andryushenko, 53.08)PP
3:3 Stasenko (Golubovsky, Slysh, 54.10)PP
4:3 Materukhin (58.05)SH
PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 32-29 Att: 800
3 stars: Slysh,Stepanov,Permyakov
Yunost: Goryachevskih (19.47-20.00); Karev - Khmyl, Materukhin - Alexander Volkov - Volchkov; Ryadinsky - Yakimovich, K. Zakharov - Senkevich - Romanenko; Golubovskaya - Stasenko, Slysh (k) - Kitarov - A. Stepanov; Shariton - Shurko - Shagov. Keramin: Karpik; Chernook - Shvedov, Drozd - I Andryushenko (k) - Kovyrshin; Glebov - O. Blagoy, Zhidkikh- Permyakov - Suursoo; Plotnikov - Sushko, Kurilin - Baukin - Tereshko; N. Mikhailov - Semochkin - Khafizov

Gomel - ASK Ogre 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
1:0 Bryzgalov (Eliseenko, Rabiza, 01.21)
1:1 Vodolazsky (Ignatovics, 08.14)
2:1 Bryzgalov (Klimin, 10.28)PP
2:2 Ignatovics (Bluks, 30.49)PP
3:2 Makrov (Oletsky, Esaulov, 35.47)PP
4:2 Filichkin (Eliseenko, Klimin, 54.00)PP
5:2 T. Filin (Oletsky, 59.44)EN
PIM: 4x2 - 10x2 SOG: 36-20 Att: 2.100
3 stars: Bryzgalov,Eliseenko,Ignatovics
Gomel: I. Brikun; Maslenikov - B. Magdeev, An.Andrievsky - Pchelyakov (k) - Makrov; Erkovich - Rabiza, Yu Eliseenkov - Klimin - Bryzgalov; Kopat - Filichkin, Solomonov - Oletsky - T. Filin; Esaulov - Suslo - P. Grishanov.
ASK-Ogre: Raitums (58.45-59.44); Siskovics - A. Osipov, Alexander Smirnov - K. Ugarov - Klyuevsky; Adamovics - Mironovich, Ignatovics - Vodolazsky - Undelis; Gaysins - Bluks (k), A Kercs -- Brentsans - Sibirtsev; Braks, Eniks, Kardass

Metallurg Zhoblin – SK Liepājas Metalurgs 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
1:0 Tvrdon (Krutikov 40:32)PP
2:0 Weissmann (Tvrdon, Krutikov 47:07)
PIM: 5x2+1x10(Kalachev) - 9x2 SOG: 38-28 Att: 1.900
3 stars:Aleinikovas,Tvrdon,Žabotinskis
Metallurg: Aleynikovas; Durnov - Krivomaz, Tvrdon - Krutikov (k) - Weissmann; Saviels - Novitski, Kovshik - N. Osipov - Efimenko; I. Fedorov - Gubernatorov, Savilov - Kalachev - Lozhkin; Kaznadey, P. Volchek Tsurikov.
Metalurgs: Žabotinskis ( 00:00-58:34); Feldmanis- Teluškins, Fiļimonovs- Pliskauskas- Mamonovs; Bihanovs- Gubins, Brahmanis- Āboliņš- Gorškovs; Kniksts- Oļhovcevs, Daņilovs- Grāvītis- Kurņigins; Zembergs- Puriņš-Zeltiņš

Neman Grodno - Khimik SKA Novopolotsk 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
0:1 Yakovlev (Rudak, Oleg Timchenko, 12.37)PP
1:1 Prokopchik (Bobkin, Shevelev, 17.57)
2:1 Medvedev (Korshunov, Klochkov, 31.21)PP
3:1 Shevelev (Malashkevich, Baranov 49.17)
3:2 Glinkin (Kovalenya, Pereverzev, 51.05)PP
PIM: 8x2 - 8x2SOG: 39-17 Att: 2.390
3 stars: Korshunov,Medvedev,Tsvetkov
Neman: Shlykov; Baranov (k) - Prokopchik, Bobkin - Malashkevich - Shevelev; Korshunov - Sayapin, Yegorov - Lawson - Klochkov; Medvedev - Lupandin, Politsinsky - Pavlovic - Goman; Yanovskiy - Orlyuk - Pantsyrev.
Khimik: Trus; Pereverzev - Glinkin, Moroz - Prygunov (k) - Tydnyuk; Kuznetsov - Klishin, Rudak - Yakovlev - Oleg Timchenko; Skripelev - R. Tsvetkov, R. Gorbokon - Karkotsky - Kovalenya; Zalevskiy - Krikunenko - Karaga

Brest - Vitebsk 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)
1:0 Gorbunov (E. Smirnov, Kruchinin, 01.17)PP
2:0 A. Gavrilenok (Ivanenko, 15.04)PP
2:1 Bozhko (Vinokurov, Pulver, 21.27)PP
2:2 Gnidenko (Kashtanov, Alexander Bondarev, 29.28)
3:2 Violenty (Dvurechensky, 40.51)PP
PIM: 10x2 - 10x2+1x10(Bondarev) SOG: 25-40 Att: 750
3 stars: Gorbunov,Baskov,Gnidenko
Brest: Baskov; N. Gavrilenok - Kozachek, Violenty - Dvurechensky - Gorbunov, E. Smirnov - P.V.Tolstik, Rashtchinski - Ivanenko (k) - Smolin; Savko - A. Gavrilenok, Bulgakov - Al.Fedorov -- Korogoda; Kruchinin, Petkevich, Klimenkov.
Vitebsk: Malyutin (59.00); Polonitsky (k) - I. Usenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Pulver - V. Timchenko, Vinokurov - A. Usenko - Bozhko; Parakhonko - Svit, Belyi - A. Bondarev - Gerlovsky; P.V.Tolstik, E. Stepanov, Sergei Golubev

Khimvolokno Mogilev - Shinnik Bobriusk 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
1:0 P. Mikulchik (Kiselev, Tsaregorodtsev, 10.55)
1:1 Kambovich (Goncharov, Verameychik, 11.40)
2:1 Romadanovsky (Tsaregorodtsev, Salnikov, 29.28)
3:1 Borozenko (R. Magdeev, Letov, 33.16)PP
3:2 Eronov (Verameychik, Voroshilov, 35.18)
4:2 R. Magdeev (Kutsevich, Borozenko, 43.20)PP
PIM: 5x2 - 10x2 SOG: 28-21 Att: 2.600
3 stars:Borozenko,Tsaregorodtsev,Kambovich
Khimvolokno: Kotov; Letov - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - R. Magdeev, A. Tsyplakov (k) - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Kirilenko, P. Mikulchik - E. Goranin, Kiselev - Yu Il'in - Tsaregorodtsev; Bloch.
Shinnik: Belinsky; Khramchenko (k) - Eronov, Pichukha - Dashkov - Lastovetsky; Goroshko - Marchenko, Kambovich - Verameychik - Voroshilov; Lyaskovsky - Shinkevich, V. Andryushenko - Kolyubakin - Kolosov, Goncharov, Kuveko

HK Rīga 2000 - DHK Latgale 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)
1:0 32:51 Borovkovs (Indrašis, Vilkoits)
2:0 51:26 Štāls (Bļinovs, Hartmanis)
2:1 57:33 Fadejevs (Korņilovs)
3:1 18:04 Štāls (Bļinovs, M.Širokovs) 3:1
3:2 58:59 R.Borisenko (Bauba, Vasiļjevs)
4:2 59:59 Bļinovs EN
PIM: 9x2 - 12x2 SOG: 28-36 Att: 250
3 stars: Muštukovs,Vilkoits,Klimentev
Riga: Muštukovs; Valters - M. Shirokov (k), Shtals - Blinov - Hartmanis; Kauss - Grundmanis, J. Ozolins - Straupe - Tsinks; Birzins - A. Ozolins, V. Borovkov - Vilkoits - Indrasis; Balakuns.
Latgale: Klimentev (59.26-59.59); Teryokhin - R. Borisenko, Mishin - Bauba (k) - Pek; Fadeyev - Lavrenov, Kumeliauskas - Feoktistov - Vasil'ev; Beresnev - Barinov, Bayaruns - Pavlov - B. Vabitcevics; Pelss - Koreshkov - Kornilov

Davide
14-01-2009, 17:48
Keramin Minsk - Neman Grodno 4:3so (1:1, 0:1, 2:1, 0:0, 1:0) 12.01
1:0 Glebov (Kurilin, Faykov, 6.12)PP
1:1 Bobkin (Lawson, Klochkov, 16.57)
1:2 Bobkin (Baranov, Korshunov, 22.08)
1:3 Klochkov (Medvedev,Lawson, 45.13)PP
2:3 Zhidkikh (Drozd, 46.13)
3:3 Glebov (57.06)
4:3 Glebov SO
PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 38-34 Att: 380
3 stars: Glebov,Tereshko,Klochkov
Keramin: Kostur; Chernook - Shvedov, Zhidkikh - Semochkin - Drozd; Glebov - Plotnikov, Suursoo - Permyakov - Khafizov; Ebert - Sushko, Voroshilov - Baukin - Tereshko; Faykov - Kurilin - I Andryushenko (k).
Neman: Shlykov (Brish, SO); Baranov (k) - Prokopchik, Yegorov - Malashkevich - Shelelev; Korshunov - Sayapin, Bobkin - Lawson - Klochkov; Medvedev - Lupandin, P. - Orlyuk - Goman; Khomko - Myadel - Pantsyrev

Shinnik Bobriusk - Brest 4-1 (2-0,1-0,1-1)
1-0 Dmitry Khramchenko (Alexander Eronov)PP 7:55
2-0 Valery Boyarskih 18:29
3-0 Ilya Kambovich (Alexander Eronov, Dmitry Verameychik) 35:15
4-0 Konstantin Lastovetsky (Dmitry Verameychik, Dmitry Khramchenko)PP 42:36
4-1 Dmitry Gorbunov (Cyril Dvurechensky, Dmitry Violenty) 56:42
PIM: 4x2 - 6x2+1x10(Dvurechensky) SOG: 26-28
3 stars: Lastovetsky,Verameychik,Baskov

HK Vitebsk - Khimvolokno Mogilev 3-1 (0-0,2-1,1-0)
1-0 Artem Bondarev PS 25:07
2-0 Konstantin Nemirko (Vyacheslav Timchenko, Vasily Polonitsky)PP 36:28
2-1 Andrei Romadanovsky (Andrey Samokhvalov, Ivan Sakharov) 39:41
3-1 Artem Bondarev (Pavel Tolstik) 57:18
PIM: 6x2 - 5x2 SOG: 27-30
3 stars: Timchenko, Bondarev,Romadanovsky

Khimik SKA Novopolotsk - Yunost Minsk 1-4 (0-1,0-2,1-1)
0-1 Roman Romanenko (Artem Senkevich, Alexander Materukhin) 19:42
0-2 Nikolai Stasenko (Andrei Stepanov, Maxim Slysh)PP 32:15
0-3 Artem Senkevich (Roman Romanenko, Sergei Yakimovich)SH 35:27
1-3 Andrei Moroz (Alexander Prygunov, Igor Kovalenya) 47:58
1-4 Alexander Volchkov (Artem Volkov, Viktor Shariton) 51:30
PIM: 5x2 - 9x2+1x10(Golubovsky) SOG: 24-34
3 stars: Senkevich,Stasenko,Tsvetkov)

Metallurg Zhoblin – DHK Latgale 2-1so (0-1,1-0,0-0,0-0,1-0)
0-1 Oleg Koreshkov (Mikhail Vasilyev, Alexander Mishin) 18:50
1-1 Konstantin Durnov (Dmitri Kalachev, Alexei Lozhkin) 30:27
2-1 Alexei Efimenko SO
PIM: 3x2 - 10x2 SOG: 39-37
3 stars: Aleinikovas,Durnov,Klimentev

Gomel - HK Riga 2000 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
1-0 Valentin Oletsky (Vladimir Kopat)PP 23:22
2-0 Valentin Oletsky (Sergei Erkovich, Andrei Andrievsky) 27:55
3-0 Yuri Eliseenko (Sergei Erkovich) 55:06
3-1 Jānis Straupe (J.Ozoliņš, Cinks) 56:56
PIM: 9x2 - 9x2+1x10(Blinovs) SOG: 53-18
3 stars: Kopat,Brikun,Muštukovs

SK Liepājas Metalurgs - ASK Ogre 3-2 (0-1,2-0,1-1)
0-1 Aigars Mironovics (Alexander Kercs Andrei Ignatovics) 12:57
1-1 Darius Pliskauskas (Ediys Brahmanis, Sergei Olhovtsev) 29:06
1-2 Sergei Danilov (Aldis Abolins, Maris Gravitis) 32:45
2-2 Vladislav Vodolazsky 46:03
3-2 Ediys Brahmanis (Maris Jass, Sergei Telushkin) 59:25
PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 33-25
3 stars: Zabotinskis,Abolins,Vodolazsky

Standing:

1. Yunost Minsk 93
2. HK Gomel 83
3. Metallurg Zhoblin 76
4. Keramin Minsk 68
5. HK Vitebsk 68
6. Khimvolokno Mogilev 67
7. Neman Grodno 61
8. Liepajas Metalurgs 59
9. Khimik-SKA Novopolotsk 54
10. Shinnik Bobruisk 45
11. HK Riga 2000 42
12. ASK Ogre 26
13. HC Brest 22
14. DHK Latgale 19

Marc Brunengraber
15-01-2009, 06:43
Is the league concerned at the poor attendance figures drawn by Keramin, Yunost, ASK/Ogre, & Riga 2000?

The other teams seem to be drawing either very well or similar to their historical draws.

Davide
15-01-2009, 10:00
Is the league concerned at the poor attendance figures drawn by Keramin, Yunost, ASK/Ogre, & Riga 2000?

The other teams seem to be drawing either very well or similar to their historical draws.

Yes, ASK Ogre attendance is ridiculous, Riga 2000 I guess sufferes proximity with Dinamo games...

If you look at past tournament, Keramin and Yunost always had these numbers...probably 3 teams in Minsk are too much...

Alessandro Seren Rosso
18-01-2009, 14:54
I've had an interview with Gomel's perspective player Nikolai Suslo.
You can read it here: http://www.hockeysfuture.com/articles/10866/2009_prospects_nikolai_suslo/

Davide
20-01-2009, 16:42
Gomel - Latgale 2:5 (1:3, 1:0, 0:2)
0:1 Vasil'ev (Feoktistov, 00.50)
1:1 Musienko (01.54)SH
1:2 Kumelyauskas (Feoktistov, 02.18)PP
1:3 Pek (Bauba, Beresnev, 08.28)
2:3 Oletsky (Esaulov, Kopat, 35.08)PP
2:4 Vasil'ev (Makhalek, Lavrenov, 47.24)PP
2:5 Pavlov (59.17)EN
PIM: 9x2 - 11x2 SOG: 45-23 Att: 1.800
3 stars: Vasiliev, Kumeliauskas, Musienko.
Gomel: I. Brikun (Milchakov, 08.28, 58.33-59.17); Erkovich - Filichkin, Bryzgalov - Klimin - Eliseenko; Dryndin - B. Magdeev, Musienko - Oletsky - T. Filin; Khoromando - Kopat, An.Andrievsky - Pchelyakov (j) - P. Grishanov; Solomonov - Suslo - Esaulov
Latgale: Klimentev (Shibanov, 1.54; Klimentev, 2.18); Mahhalek - Lavrenov, Kumelyauskas - Feoktistov - Vasil'ev; Beresnev - Barinov, Bayaruns - Pavlov - B. Vabitscevics; Teryokhin - R. Borisenko, Pelss - Bauba (k) - Pek; Mishin - Koreshkov - Fadeyev

Metallurg Zhoblin – HK Riga 2000 3:2so (1:2, 0:0, 1:0, 0:0, 1:0)
0:1 V. Borovkovs (09.18)
1:1 Krivomaz (N. Osipov, Kovshik, 12.49)
1:2 Demiters (J. Ozolins, 14.02)
2:2 Saviels (Kovshik, N. Osipov, 56.53)PP
3:2 Kalachev SO
PIM: 3x2 - 6x2 SOG: 58-27 Att: 1.700
3 stars: Tvrdon, Kovshik, Mustukovs
Metallurg: Aleinikovas; Durnov - Krivomaz, Tvrdon - Krutikov (k) - Veyssmann; Saviels - Novitski, Kovshik - N. Osipov - Yefimenko; I. Fedorov - governors, Saville - Kalachev - Lozhkin; Kaznadey, Yurik, Emelyanchik.
Riga: Mustukovs; Grundmanis - Kauss, J. Ozolins - Straupe - Tsinks; M. Shirokov (k) - Valters, Shtals - Blinov - Pecura; A. Ozolins - Demiters, V. Borovkov - Vilkoits - Indrashis; Balakun, Rozhkalns

Vitebsk - Yunost Minsk 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
0:1 Ryadinsky (Romanenko, Kitarov, 04.58)PP
0:2 Alexander Stepanov (Slysh, 10.26)PP
1:2 Gerlovsky (Nemirko, Gnidenko, 25.51)
1:3 Golubovski (Kitarov, Alexander Stepanov, 39.42)
1:4 1:4 Materukhin (Yakimovich, Romanenko, 59.03).
PIM: 9x2 - 10x2 SOG: 32-26 Att: 1.549
3 stars: Golubovski, Ryadinsky, Pulver
Vitebsk: Zarudny; Polonitsky (k) - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Pulver - I. Usenko, Bozhko - E. Stepanov - Vinokurov; P.V.Tolstik - Svito, R. Belyi - A. Bondarev - Gulyaev; Parakhonko - Gerlovsky - S. Golubev.
Yunost: Goryachevskih; Yakimovich - Ryadinsky, Materukhin - Senkevich - Romanenko; Stasenko - Golubovski, Slysh (k) - Kitarov - A. Stepanov; Karev - Khmyl, Shariton - Alexander Volkov - Shurko

Khimik SKA Novopolotsk -Khimvolokno Mogilev 3:4 (0:1, 1:0, 2:3)
0:1 Sakharov (Letov, Gorbachev, 14.31)
1:1 R. Gorbokon (Krikunenko, 23.33)
1:2 M. Tsvetkov (Sakharov, Samokhvalov, 40.59)PP
1:3 Letov (Borozenko, Kutsevich, 42.20)
2:3 Kovalenya (Karkotsky, 47.02)SH
3:3 Oleg Timchenko (Klishin, Karaga, 52.22)PP
3:4 Romadanovsky (Salnikov, Samokhvalov, 57.32)PP
PIM: 6x2 12x2+1x10(Kirilenko) SOG: 38-25 Att: 1.200
3 stars: Kotov, Letov, Filipchik
Khimik: Filipchik (51.51-52.22, 59.07-60.00), Kuznetsov - Klishin, Tydnyuk - Yakovlev - Oleg Timchenko; Skripelev - R. Tsvetkov, Komarov - Karkotsky - Kovalenya; Pereverzev - Glinkina, Moroz - Prygunov (k) -- Krikunenko; R. Gorbokon - Zalevskiy - Karaga.
Khimvolokno: Kotov; Letov - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Tsaregorodtsev; M. Tsvetkov - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Sakharov; E. Goranin - A. Tsyplakov (k), Kirilenko - Tomilin - Magdeev, P. Mikulchik, Zaikovsky

Shinnik Bobruisk - Neman Grodno 5:8 (3:2, 0:3, 2:3)
1:0 Kambovich (Lastovetsky, 00.18)
2:0 Kolosov (Kolyubakin, V. Andryushenko, 03.46)
2:1 Malashkevich (Shevelev, Prokopchik, 14.29)PP
3:1 Verameychik (Lastovetsky, 16.35)
3:2 Yanovskiy (Orlyuk, Medvedev, 17.50)
3:3 Egorov (Korshunov, 21.41)
3:4 Myadel (Lupandin, Bobkin, 22.39)
3:5 Yanovskiy (31.57)
4:5 Kambovich (Eronov, Lastovetsky, 44.23)
5:5 Kolyubakin (50.40)PP
5:6 Yanovskiy (Pantsyrev, 51.51)
5:7 Lisichkin (Malashkevich, Shevelev, 54.48)
5:8 Baranov (Shevelev, Lisichkin, 57.12)
PIM: 3x2 - 6x2 SOG: 28-41 Att: 2.200
3 stars: Orlyuk, Yanovskiy, Verameychik.
Shinnik: Belinsky (58.40); Khramchenko (k) - Eronov, Kambovich - Verameychik - Lastovetsky; Lyaskovsky - Goncharov, V. Andryushenko - Kolyubakin - Kolosov; Marchenko - Levitsky, Kisliy - Boyarskih - Kuveko.
Neman: Brish; Baranov (k) - Prokopchik, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Korshunov - Sayapin, Yegorov - Lawson - Klochkov; Medvedev - Lupandin, Politsinsky - Myadel - Bobkin; Yanovskiy - Orlyuk - Pantsyrev

ASK Ogre - SK Liepājas Metalurgs 2:3so (1:1, 1:1, 0:0, 0:0, 0:1)
0:1 Feldmanis (Filimonov, Ozols, 00.52)
1:1 K. Ugarov (A.Kercs Adamovics, 15.18)PP
2:1 Ignatovics (Bluks, A.Kercs 28.57)PP
2:2 - Zembergs (Purins, Maris Jass, 35.24)
2:3 Al.Abolins SO
PIM: SOG: 43-33 Att: 125
3 stars: Legzda, Feldmanis, K. Ugarov.

Davide
20-01-2009, 17:10
Brest - Shinnik Bobriusk 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
1:0 Savko (Bulgakov, 08.45)PP
1:1 Boyarskih (Panov, 22.18)
1:2 Eronov (Belinsky, 23.54)PP
1:3 B. Andryushenko (S. Belyi, Khramchenko, 47.12)PP
1:4 B. Andryushenko (50.30)
PIM: 9x2 - 4x2 SOG: 17-25 Att: 600
3 stars: B. Andryushenko, Boyarsky, Savko
Brest: Baskov; N. Gavrilenok - Kozachek, Violenty - Burmistronok - Gorbunov; Zuyev - Kalmychkov, Rashtchinski - Ivanenko (k) - Smolin; Savko - A. Gavrilenok, Bulgakov - Al.Fedorov - P.V.Tolstik; Korogoda, Petkevich, Zhilinski.
Shinnik: Belinsky (Mickiewicz, 58.41); Khramchenko (k) - Eronov, Lastovetsky - Verameychik - Kambovich; Lyaskovsky - Goncharov, K. Brikun - Dashkov - Kolyubakin; Panov - Levitsky, Belyi - Boyarskih - B. Andryushenko; Marchenko -- Goroshko

- Gomel Metallurg Zhoblin and Yunost Minsk both expressed interest to join KHL next year. Belarus federation made a statement declaring only few club will be supported by same federation to enter in KHL

- A new 7700 places arena will be built in Minsk in this year to submit application for a future IHWC hosting. New arena should be finished in december

- Vitebsk, Keramin Minsk and Khimik SKA Novopolotsk have financial troubles.
Situation seems very worry in Novopolotsk were players didn't received salaries from time and give an ultimatum to board: if money will not come, they will not continue to serve club

Davide
27-01-2009, 10:48
Yunost Minsk - Khimik SKA Novopolotsk 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
1:0 Romanenko (Materukhin, Senkevich, 3.25)
2:0 Materukhin (Stasenko, Romanenko, 10.52)
2:1 Oleg Timchenko (25.28) PS
3:1 Materukhin (37.29)
4:1 Kitarov (A. Stepanov, 48.43)
5:1 Kitarov (Slysh, A.Stepanov, 57.36).
PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 29-18 Att: 550
3 stars: Stasenko, Materukhin, Oleg Timchenko
Yunost: Goryachevskih; Yakimovich - Ryadinsky, Materukhin - Senkevich - Romanenko; Golubovskaya - Stasenko, Slysh (k) - Kitarov - A. Stepanov; Karev - Khmyl, K. Zakharov - Shchurko - Valuy; Shariton - Alexander Volkov - Volchkov.
Khimik: Filipchik; Pereverzev - Glinkina, Frost - Prygunov (k) - Tydnyuk; Sokol - Klishin, Karaga - Yakovlev - Oleg Timchenko; Skripelev - R. Tsvetkov, R. Gorbokon - Karkotsky - Kovalenya; Komarov - Krikunenko - Zalevskiy

SK Liepājas Metalurgs - Gomel 5:4 (4:0, 1:3, 0:1)
1:0 Grāvītis (Ļouškins, Āboliņš 00:53)
2:0 Pliskauskas (Jass 01:49)
3:0 Daņilovs (Āboliņš, Kniksts 15:20)PP
4:0 Fiļimonovs (Mamonovs, Feldmanis 17:29)
4:1 An.Andrievsky (B. Magdeev, 22.53)
4:2 Klimin (Esaulov, Y. Elisenko, 26.10)
5:2 Fiļimonovs (Ozols, Mamonovs 31:24)PP
5:3 Solomonov (B. Magdeev 35:56)
5:4 Filin (Oletsky, Khoromondo 43:00).
PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 25-38 Att: 760
3 stars: Feldmanis, Āboliņš, Solomonov
Metalurgs: Žabotinskis; Feldmanis - Telushkin, Filimonov - Ozols - Mamonov (k); Kniksts - Leushkin, Danilov - Al.Abolins - Gravitis; Olhovtsev - Maris Jass, Skvortsov - Pliskauskas - Gorshkov; Zembergs - Purins - Zeltins.
Gomel: Milchakov (57.57-58.11, 58.28-59.15, 59.20); Maslenikov - B. Magdeev, Musiyenko - Oletsky - T. Filin; Rabiza - Erkovich, Solomonov - Klimin - Y. Elisenko; Kopat - Khoromando, An.Andrievsky - Pchelyakov - Makrov; Dryndin, Esaulov, Suslo

Latgale - Metallurg Zhoblin 6:2 (3:0, 1:2, 2:0)
1:0 Bauba (Pek, Pelss, 3.53)
2:0 Pek (Pelss, R. Borisenko, 5.44)PP
3:0 Pelss (Pek, R. Borisenko, 19.48)PP
3:1 Tvrdon (Durnov, Krivomaz, 23.51)
3:2 I. Fedorov (Savilov, 33.03)
4:2 B. Vabitcevics (Pavlov, Beresnev, 36.55)PP
5:2 Feoktistov (Vasil'ev, Kumelyauskas, 46.50)
6:2 B. Vabitcevics (58.59)SH EN
PIM: 9x2+1x10(Lavrenov)+1x25(Fadeyev) - 16x2+1x10(Novitski)+1x25(Efimenko) SOG: 51-32 Att: 500
3 stars: B. Vabitcevics, Pelss, Tvrdon.
Latgale: Khovan; Mahalek - Lavrenov, Kumelyauskas - Feoktistov - Vasil'ev; Teryokhin - R. Borisenko, Pelss - Bauba (k) - Pek; Beresnev - Barinov, Bayaruns - Pavlov - B. Vabitcevics; Fadeyev, Koreshkov, Mishin.
Metallurg: Aleynikovas (58.29-58.59); Durnov - Krivomaz, Tvrdon - Krutikov (k) - Weissmann; Saviels - Novitski, Kovshik - N. Osipov - Efimenko; I. Fedorov - Gubernatorov, Savilov - Kalachev - Lozhkin; Kaznadey, Zhelubovskis, Tsurikov

Khimvolokno Mogilev - Vitebsk 4:0 (2:0, 2:0,0:0)
1:0 Tomilin (Bloch, 12.58)
2:0 Tsaregorodtsev (Gorbachev, 19.52)PP
3:0 Romadanovsky (Sakharov, Samokhvalov, 26.52)
4:0 R. Magdeev (Letov, Tomilin, 33.29)
PIM: 10x2 - 6x2 SOG: 23-31 Att: 2.600
3 stars: Kotov, Sakharov, Malyutin
Khimvolokno: Kotov (Chizhevsky, 58.01); Letov - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Tsaregorodtsev; M. Tsvetkov - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Saharov; A. Tsyplakov (k) - Goranin, Bloch - Tomilin - Robert Magdeev, Y. Ilyin.
Vitebsk: Zarudny (Malyutin, 26.52); Polonitsky (k) - I. Usenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; P.V.Tolstik - Parokhonko, R.Belyi - A. Bondarev - Gulyaev; Pulver - Svito, Vinokurov - A. Usenko - Bozhko; Orlov, Gerlovsky, E. Stepanov

Brest - Shinnik 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
0:1 Kambovich (Goncharov, Lyaskovsky, 17.56)PP
1:1 Smolin (P.V.Tolstik, 21.16)
2:1 Miheenok (Dvurechensky, Gorbunov, 33.46)
3:1 Smolin (Ivanenko, Rashtchinski, 41.01)
4:1 Dvurechensky (Gorbunov, Miheenok, 46.52)
4:2 Lastovetsky (Verameychik, Goroshko, 56.33)
PIM: 6x2 - 3x2 SOG: 40-27 Att: 550
3 stars: Smolin, Miheenok, Kambovich
Brest: Khodin; N. Gavrilenok - Kozachek, Miheenok - Dvurechensky - Gorbunov, E. Smirnov - P.V.Tolstik, Rashtchinski - Ivanenko (k) - Smolin; Savko - A. Gavrilenok, Violenty - Al.Fedorov -- Korogoda; Petkevich - Klimenkov - Zhilinski.
Shinnik: Belinsky (57.58); Eronov - Khramchenko (k), Lastovetsky - Verameychik - Kambovich; Lyaskovsky - Goncharov, K. Brikun - Dashkov - Kolyubakin; Panov - Levitsky, Kislyi - Boyarskih - B. Andryushenko; Marchenko, Goroshko, Pichukha

Davide
27-01-2009, 11:24
Yunost Minsk - Vitebsk 3-0 (1-0,2-0,0-0)
1-0 Alexander Schurko (Vitaly Valuy, Konstantin Zakharov) 18:41
2-0 Alexander Kitarov (Andrei Stepanov, Maxim Slysh) 23:17
3-0 Maxim Slysh (Oleg Khmyl, Stepan Goryachevskikh) 27:39
PIM: 5x2 - 4x2 SOG: 28-19
3 stars: Slysh,Goryachevskikh,Gnidenko

Khimvolokno Mogilev - Khimik SKA Novopolotsk 4-3so (2-1,0-2,1-0,0-0,1-0)
1-0 Maxim Tsvetkov (Ivan Sakharov, Andrei Romadanovsky) 03:08
2-0 Maxim Tsvetkov (Andrei Romadanovsky, Ivan Sakharov)PP 10:13
2-1 Oleg Timchenko (Vadim Karaga, Andrei Skripelev) 13:50
2-2 Alexei Kuznetsov (Maxim Yakovlev, Vadim Karaga)PP 28:18
2-3 Denis Tydnyuk (Andrei Moroz, Alexander Prygunov) 31:27
3-3 Evgeny Letov (Vitaly Gorbachev)PP2 46:31
4-3 Roman Bloch SO
PIM: 9x2 - 9x2 SOG: 33-27
3 stars: Tsvetkov,Romadanovsky,Trus

HK Rīga 2000 - Metallurg Zhoblin 2:3 (0:1, 2:2, 0:0)
12:46 Kovshik (Novickis, Saviels)PP 0:1
22:07 Pečura (Bļinovs, Sorokins)PP 1:1
25:21 Krutikov 1:2
25:58 Weissmann (Krivomaz, Krutikov) 1:3
26:25 Straupe (Sorokins, Demiters) 2:3
PIM: 8x2+1x10(Ozolins) - 7x2 SOG: 15-51
3 stars: Muštukovs,Krutikov,Buiko

Neman Grodno - Shinnik Bobruisk 5-2 (1-1,1-1,3-0)
0-1 Ilya Kambovich (Dmitry Verameychik) 00:50
1-1 Andrei Orlyuk (Dmitry Pantsyrev, Sergei Yanovskiy) 12:58
1-2 Pavel Dashkov (Yuri Lyaskovsky, Sergei Levitsky)PP 21:46
2-2 Alexander Bobkin (Andrei Korshunov, Vladislav Klochkov)PP 24:11
3-2 Dmitry Pantsyrev (Sergei Yanovsky, Dmitri Sayapin) 47:10
4-2 Sergei Yanovsky (Dmitry Sayapin, Andrey Korshunov) 50:43
5-2 Oleg Malashkevich (Alexei Baranov, Andrei Prokopchik)PP2 52:06
PIM: 6x2 - 9x2
3 stars: Pantsyrev,Korshunov,Belinski

ASK Ogre - Gomel 3-1 (2-1,0-0,1-0)
0-1 Vitaly Dryndin (Andrei Pchelyakov, Sergei Erkovich)PP 4:33
1-1 Cyril Ugarov (Edgars Adamovics, Toms Bluks)PP 12:09
2-1 Toms Bluks (Alexander Kercs, Andrei Ignatovics)PP 12:52
3-1 Andrei Smirnov 56:30
PIM: 9x2 - 7x2+1x15(Pchelyakov) SOG: 28-46
3 stars: Kristaps,Bluks,Dryndin

Brest - Keramin Minsk 1-3 (0-3,0-0,1-0)
0-1 Andrei Glebov (Denis Lobashev, Nikolay Mihaylov) 6:33
0-2 Blagoi Oleg (Yuri Faykov, Irek Khafizov) 11:12
0-3 Alexei Permyakov (Alexei Strakhov, Oleg Blagoi) 13:26
1-3 Alexander Fedorov (Nikolai Gavrilenok) 49:51
PIM: 7x2+1x10(Gorbunov)+1x25(Gorbunov) - 7x2+1x10(Sushko)+1x25(Sushko) SOG: 36-38
3 stars: Fedorov,Kostur,Permyakov

SK Liepājas Metalurgs - Latgale 7:2 ( 2:1, 4:0, 1:1) 23.01
0:1 Pek (Bauba, Lavrenovs 04:18)PP
1:1 Ļouškins (Kniksts, Pliskauskas 09:39)PP
2:1 Feldmanis (Ozols, Ivanovs 10:55)PP
3:1 Pliskauskas (Lelenas, Gorškovs 22:12)
4:1 Grāvītis (Teluškins, Oļhovcevs 27:22)PP
5:1 Feldmanis (Mihailovs 32:26)PP
6:1 Fiļimonovs (Ozols, Pliskauskas 39:27)PP
6:2 Vasiļjevs (Kumeļauskas, Feoktistovs 40:22)
7:2 Feldmanis ( Ozols, Teluškins 48:17)
PIM: 13x2 - 15x2 SOG: 41-39 Att: 690
3 stars: Feldmanis, Grāvītis – Vasiļjevs

Davide
27-01-2009, 12:14
HK Rīga 2000 - Gomel 3:2so (0:0, 1:0, 1:2, 0:0, 1:0)
39:32 Štāls (M.Širokovs, Bļinovs) 1:0
44:00 Oletsky (Pchelyakov)PP 1:1
49:41 Hartmanis (Brancis, Daniličs) 2:1
56:14 Makrov (Maslenikov) 2:2
65:00 Straupe SO
PIM: 8x2+1x25(Pechura) - 7x2+1x10(Erkovich)+1x25(Dryndin) SOG: 35-38 Att:
3 stars: Oletsky,Mustukovs,Hartmanis

ASK Ogre - Metallurg Zhoblin 2-12 (1-3,0-3,1-6)
0-1 Vadim Novitsky (Nikita Osipov, Alexander Kovshik) 4:15
0-2 Alexei Lozhkin (Gennadi Savilov)SH 4:56
1-2 Andrei Ignatovics (Alexander Kercs) 11:40
1-3 Eric Weissmann (Roman Tvrdon, Alexei Krutikov) 15:41
1-4 Alexei Efimenko (Vadim Novitsky)PP 26:05
1-5 Vadim Novitsky (Alexei Lozhkin, Roman Tvrdon) 38:01
1-6 Eric Weissmann (Alexei Krutikov)PP 39:42
1-7 Alexander Kovshik (Agris Saviels)SH 41:26
1-8 Alexei Efimenko (Alexander Kovshik, Elvis Zhelubovskis) 45:29
1-9 Elvis Zelubovskis (Valentin Kulenok) 47:20
1-10 Elvis Zhelubovskis (Egor Tsurikov)PP 50:32
1-11 Alexei Efimenko (Alexander Kovshik) 52:15
2-11 Alexander Siskovics (Andrei Ignatovics) 53:17
2-12 Alexei Krutikov (Roman Tvrdon) 54:57
PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 39-38
3 stars: Novitsky,Efimenko,Kristaps

Davide
27-01-2009, 12:26
Keramin Minsk - Khimvolokno Mogilev 4-6 (1-1,2-3,1-2)
0-1 Roman Bloch (Roman Magdeev, Yuriy Ilin) 12:19
1-1 Irek Khafizov PP 18:44
2-1 Evgeny Baukin (Dmitry Shulga, Arthur Tereshko) 21:21
2-2 Alexander Borozenko (Vitaly Gorbachev, Pavel Kutsevich) 26:27
2-3 Andrei Romadanovsky (Ivan Sakharov) 27:00
2-4 Alexander Borozenko (Andrei Tsaregorodtsev, Pavel Kutsevich) 28:19
3-4 Evgeny Kurilin (Alexei Strakhov, Alexander Zhidkikh) 28:38
3-5 Pavel Kutsevich (Andrei Tsaregorodtsev, Alexander Borozenko)PP 43:33
4-5 Evgeny Baukin (Valentin Ebert, Alexei Plotnikov) 53:31
4-6 Roman Magdeev (Yuri Ilyin, Evgeny Goranin)EN 59:08
PIM: 4x2 - 6x2 SOG: 27-22
3 stars: Baukin,Tsaregorodtsev,Borozenko

Shinnik Bobriusk - Yunost Minsk 2-7 (1-1,1-3,0-3)
1-0 Artem Senkevich (Alexander Materukhin, Sergei Yakimovich)PP 1:43
1-1 Valery Boyarskih (Vyacheslav Andryushenko, Oleg Goroshko) 17:16
1-2 Andrei Stepanov (Nikolai Stasenko, Alexander Kitarov)PP 23:54
1-3 Stepan Ponomarev (Konstantin Zakharov) 24:14
2-3 Dmitry Khramchenko (Alexander Eronov, Kirill Brikun)PP2 28:21
2-4 Artem Senkevich (Alexander Materukhin, Roman Romanenko) 39:20
2-5 Konstantin Zakharov (Alexander Volchkov) 44:52
2-6 Victor Shariton (Maxim Tishkin) 54:02
2-7 Alexander Kitarov (Oleg Khmyl, Maxim Slysh) 57:59
PIM: 4x2 - 6x2 SOG: 23-30
3 stars: Materukhin,Senkevich,Khramchenko

Vitebsk - Neman Grodno 2-3 (1-0,0-1,1-2)
1-0 Alexei Gerlovsky (Egor Stepanov, Ruslan Belyi) 17:54
1-1 Andrei Shevelev (Oleg Malaskevich, Vyacheslav Lisichkin)PP 38:09
1-2 Ilya Politsinsky (Vladislav Klochkov, Alexander Medvedev) 47:01
1-3 Vyacheslav Lisichkin (Andrey Korshunov) 47:33
2-3 Evgeny Kashtanov (Vasily Polonitsky) 59:22
PIM: 5x2 - 8x2+1x10(Politsinski) SOG: 30-25
3 stars: Gerlovsky,Polonitsky,Lisichkin

Khimik SKA Novopolotsk - Brest 8-4 (1-1,5-1,2-2)
0-1 Andrei Rashinski (Egor Smolin) 14:16
1-1 Denis Tydnyuk 17:53
1-2 Andrei Rashinski (Kirill Kalmychkov, Alexander Ivanenko)PP 23:30
2-2 Artem Karkotsky (Roman Gorbokon, Vitaly Trus) 24:56
3-2 Alexander Prygunov (Denis Tydnyuk, Artem Glinkina) 29:26
4-2 Artem Karkotsky (Roman Tsvetkov, Sergei Klishin)PP 31:07
5-2 Alexander Prygunov (Denis Tydnyuk, Artem Glinkina) 33:21
6-2 Artem Glinkin (Andrei Moroz, Denis Tydnyuk) 37:50
7-2 Denis Tydnyuk (Sergei Klishin, Alexander Prygunov) 43:53
7-3 Artem Korogoda PS 50:11
8-3 Vyacheslav Sokol (Vadim Karaga, Oleg Timchenko)PP2 53:32
8-4 Dmitry Violenty (Artem Korogoda, Alexander Fedorov)PP 55:17
PIM: 8x2 - 8x2 SOG: 37-27
3 stars: Tydnyuk,Prigunov,Korogoda

Latgale - Gomel 2-3 (1-1,1-2,0-0) 26.01
0-1 Vladimir Magdeev (Yaroslav Maslenikov, Timofei Filin)PP2 2:11
1-1 Anton Ul'yanov (Egidijus Bauba, Lucas Yurek)PP 11:01
1-2 Yuri Eliseenko (Vladislav Bryzgalov, Michael Khoromando) 34:13
2-2 Egidijus Bauba (Lucas Pek, Alexander Teryokhin)PP 38:06
2-3 Dmitry Matsulevich (Yuri Eliseenko Nikolai Suslo) 39:48
PIM: 11x2 - 11x2 SOG: 24-38
3 stars: Bryzgalov,Brikun,Ulyanov

SK Liepājas Metalurgs - Metallurg Zhoblin 5-2 (1-1,2-0,2-1) 26.01
1-0 Valeri Filimonov (Konstantin Mikhailov, Eduard Ivanov)PP 10:44
1-1 Agris Saviels (Vadim Novitsky, Nikita Osipov) 14:08
2-1 Sergei Telushkin (Darius Pliskauskas, Maris Jass)PP2 24:38
3-1 Vents Feldmanis (Aldis Abolins, Maris Gravitis) 28:48
4-1 Sergei Danilov (Maris Gravitis, Aldis Abolins) 41:39
4-2 Yegor Tsurikov (Alexander Kovshik, Vadim Novitsky) 56:07
5-2 Darius Lelenas (Darius Pliskauskas, Juris Ozols) 59:08
PIM: 9x2 - 10x2 SOG: 29-36
3 stars: Zabotinski,Abolins,Saviels

Davide
30-01-2009, 10:45
27.01
Shinnik Bobriusk - Khimvolokno Mogilev 3:2ot (1:0, 0:1, 1:1, 1:0)
1:0 Khramchenko (Kambovich, Verameychik, 17.24)PP
1:1 R. Magdeev (E. Goranin, 28.01)
1:2 Y. Ilyin (R. Magdeev, 51.35)
2:2 Voroshilov (Pichukha, Goncharov, 57.56)
3-2 Kambovich (Lyaskovsky, Panov, 63.57).
PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 23-36 Att: 2.500
3 stars: Khramchenko, Voroshilov, R. Magdeev
Shinnik: Belinsky (Mickiewicz, 21.09; Belinsky, 22.04); Eronov - Khramchenko (k), Lastovetsky - Verameychik - Kambovich; Panov - Lyaskovsky, Voroshilov - Dashkov - K. Brikun; Levitsky - Goroshko, Pichukha - Boyarskih - B. Andryushenko; Goncharov, Kislyi, Kolosov.
Khimvolokno: Kotov; Letov - Gorbachev, Borozenko - Kutsevich - Tsaregorodtsev; M. Tsvetkov - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Saharov; E. Goranin - A. Tsyplakov (k), Bloch - Yu Il'in - Robert Magdeev; Kiselev, Zaikovsky

Vitebsk - Brest 5:4so (2:3, 0:1, 2:0, 0:0, 1:0)
0:1 Miheenok (Dvurechensky, Petkevich, 00.39)
0:2 Miheenok (Petkevich, N. Gavrilenok, 06.12)
0:3 Smolin (Ivanenko, Savko, 06.58)
1:3 A. Usenko (Bozhko 16.39)
2:3 Bozhko (Vinokurov, A. Usenko, 19.12)
2:4 Petkevich (Miheenok, 24.05)
3:4 Bozhko (Vinokurov, Svito 43.28)PP
4:4 Gnidenko (Bozhko, I. Usenko, 57.36)PP
5:4 Gnidenko (65.00) SO
PIM: 5x2+1x10(Polonitsky) - 7x2 SOG: 49-17 Att: 1.368
3 stars: Bozhko, A. Usenko, Baskov
Vitebsk: Zarudny (Malyutin, 6.58, 56.56-57.36, Zarudny - for SO); Polonitsky (k) - I. Usenko, A. Usenko - Gnidenko - Kashtanov; Pulver - Svito, Bozhko - Nemirko - Vinokurov; Parakhonko - P.V . Tolstik, Abakunchik - A. Bondarev - R. Belyi, E. Stepanov - Gerlovsky - Gulyaev.
Brest: Baskov; Kazachek - N. Gavrilenok, Miheenok - Dvurechensky - Petkevich; P.V.Tolstik - Kalmychkov, Rashchinski - Ivanenko (k) - Smolin; Savko - A. Gavrilenok, Violenty - Al.Fedorov - Korgoda; Klimenkov, Zhilinsky, Smirnov

Khimik SKA Novopolotsk - Neman Grodno 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)
1:0 R. Gorbokon (Karkotsky, Pereverzev, 06.48)
2:0 Tydnyuk (Prygunov, Moroz, 7.56)
3:0 Tydnyuk (Prygunov, Moroz, 21.29)PP
4:0 Karkotsky (48.54)SH
5:0 Kovalenya (Krikunenko, Kuznetsov, 54.35)PP
6:0 Skripelev (Klishin, Glinkin, 57.16 )PP
PIM: 8x2 - 12x2+1x10(Klochkov) SOG: 34-38 Att: 1.250 (sold out)
3 stars: Tydnyuk, Trus, Lupandin
Khimik : Trus; Pereverzev - Glinkin, Moroz - Prygunov (k) - Tydnyuk; Kuznetsov - Klishin, Karaga - Krikunenko - Oleg Timchenko, Sokol - R. Tsvetkov, R. Gorbokon - Karkotsky - Kovalenya; Komarov - Zalevskiy - Skripelev .
Neman: Brish (48.29-48.54); Baranov (k) - Prokopchik, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev, Medvedev - Lupandin, Politsinsky - Lawson - Klochkov; Korshunov - Sayapin, Yanovskiy - Orlyuk - Pantsyrev; Khomko - Myadel - Bobkin

Keramin Minsk - Yunost Minsk 1:4 (0:2, 0:1, 1:1) 28.01
0:1 Senkevich (Stasenko, Materukhin, 02.57)PP
0:2 Kitarov (A. Stepanov, Slysh, 11.43)
0:3 Kitarov (Stasenko, 32.37)
0:4 Ponomarev (Alexander Stepanov, Slysh, 46.39)
1:4 Glebov (Strakhov, Plotnikov, 57.40)PP
PIM: 4x2 - 7x2 SOG: 24-23 Att: 760
3 stars: Goryachevskih, Stasenko, Tereshko
Keramin: Kostur (Kudin, 32.37); Chernook - Sushko,Strakhov - Zhidkikh - Tereshko; Glebov - O. Blagoy, Faykov - Permyakov - Khafizov; Ebert - Plotnikov, Nikolai Mihailov - Semochkin - Lobashev, Shulga, Baukin, Shinkevich.
Yunost: Goryachevskih; Yakimovich - Ryadinsky, Materukhin - Senkevich - Romanenko; Stasenko - Golubovsky, A. Stepanov - Kitarov - Slysh (k); Khmyl - Karev, Volchkov - Ponomarev - K. Zakharov; Schurko - Alexander Volkov - Shariton.

Davide
31-01-2009, 01:22
Khimik SKA Novopolotsk - HK Vitebsk 2-3ot (0-1,2-0,0-1,0-1) 29.01
0-1 Sergei Golubev (Alex Vinokurov, Alexander Usenko) 13:44
1-1 Maxim Yakovlev (Vadim Karaga, Oleg Timchenko)PP 21:43
2-1 Andrei Moroz 34:11
2-2 Artem Gnidenko (Konstantin Nemirko Daniel Orlov) 54:49
2-3 Artem Gnidenko (Ivan Usenko)PP 60:22
PIM: 9x2+2x10(Yakovlev,Timchenko) - 6x2+1x10(Gnidenko) SOG: 20-47 Att:
3 stars: Orlov,Gnidenko,Trus

Yunost Minsk - Gomel 0-2 (0-0,0-1,0-1)
0-1 Dmitry Verameychik (Egor Filin, Andrei Makrov) 34:13
0-2 Evgeny Esaulov (Nikolai Suslov, Evgeny Solomonov) 48:02
PIM: 3x2 - 3x2
3 stars: Verameychik,Brikun

Khimvolokno Mogilev - Metallurg Zhoblin 2-4 (1-2,0-0,1-2)
0-1 Vadim Novitsky (Alexander Kovshik, Dmitri Kalachev) 3:48
1-1 Andrei Romadanovsky (Roman Salnikov, Ivan Sakharov) 8:17
1-2 Yegor Tsurikov (Agris Saviels, Ilya Kaznadey)PP 13:25
1-3 Gennady Savilov (Alexander Valentin, Victor Blinovc) PP 45:55
2-3 Alexander Borozenko (Vitaly Gorbachev, Eugene Letov)PP 56:29
2-4 Alexei Krutikov (Roman Tvrdon, Agris Saviels) 59:28
PIM: 10x2 - 9x2 SOG: 24-34
3 stars: Buiko,Loshkin,Romadanovsky

Neman Grodno - SK Liepājas Metalurgs 5-2 (1-0,3-1,1-1)
1-0 Andrei Prokopchik (Oleg Malashkevich) 00:29
1-1 Sergei Danilov (Vents Feldmanis, Aldis Abolins) 24:31
2-1 Vyacheslav Lisichkin (Dmitry Sayapin, Andrew Shevelev) 27:42
3-1 Viktor Goman (Andrei Lupandin, Vladislav Klochkov) 34:39
4-1 Andrei Shevelev SH36:29
5-1 Vyacheslav Lisichkin (Oleg Malashkevich, Andrew Shevelev) 57:27
5-2 Maris Jass (Valery Filimonov) 59:20
PIM: 4x2 - 7x2 SOG: 35-24
3 stars: Gravitis,Brish,Shevelev

HK Riga2000 - Shinnik Bobriusk 3-2 (0-1,0-0,3-1)
0-1 Ilya Kambovich 08:38
0-2 Nikita Remezov (Cyril Brikun, Alexander Burmistronok) 41:48
1-2 Ronalds Tsinks (Janis Straupe, Gints Mejía) 42:08
2-2 Raimonds Vilkoits (Renars Valters, Juris Stals) 47:27
3-2 Janis Straupe (Ronalds Tsinks, Gints Mejía) 50:19
PIM: 8x2 - 7x2 SOG: 28-41
3 stars: Tsinks,Enkuzens,Belinsky

Brest - ASK Ogre 3-4so (1-2,1-1,1-0,0-0,0-1)
0-1 Cyril Ugarov (Yuri Klyuevsky, Andrei Smirnov)PP 1:24
0-2 Koba Jass (Raivis Brentsans, Alexander Kercs) 6:15
1-2 Vitaly Savko (Dmitry Violenty, Alexander Fedorov) 14:44
2-2 Cyril Petkevich (Alexander Miheenok, Alexander Ivanenko) 29:00
2-3 Alexander Kercs (Vladislav Vodolazhsky, Andrei Ignatovics) 30:20
3-3 Dmitry Violenty (Dmitry Gorbunov, Alexander Fedorov)PP 50:27
3-4 Andrei Ignatovics SO
PIM: 7x2 - 8x2 SOG: 42-23
3 stars: Violenty,Kristaps,Smirnov

Latgale - Keramin Minsk 2-3 (1-1,0-1,1-1)
0-1 Yuri Faikov 09:40
1-1 Kristiāns Pelss (Dmitry Beresnev) 16:01
1-2 Dmitry Shulga (Evgeny Baukin) 32:22
1-3 Alexei Plotnikov (Dmitry Shulga, Arthur Tereshko) 41:45
2-3 Lukas Yurik (Vadim Vabitcevics) 55:41
PIM: 3x2+1x10(Ulyanov) - 3x2 SOG: 28-27
3 stars: Shulga,Kudin,Pelss

Davide
01-02-2009, 15:16
HK Vitebsk - Khimik SKA Novopolotsk 6-0 (2-0,2-0,2-0) 31.01
1-0 Ruslan Belyi (Artem Bondarev, Pavel Tolstikov)PP 10:54
2-0 Artem Gnidenko (Vladimir Svito, Evgeny Kashtanov) 11:46
3-0 Vladimir Svito (Anton Pulver, Evgeny Kashtanov)PP 28:50
4-0 Basil Polonitsky (Alexei Vinokurov) 32:37
5-0 Evgeny Kashtanov (Konstantin Nemirko) 55:40
6-0 Konstantin Nemirko (Evgeny Kashtanov) 58:46
PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 32-22
3 stars: Malyutin,Svito,Klishin

Yunost Minsk - Metallurg Zhoblin 3-1 (1-0,1-1,1-0)
1-0 Alexander Materukhin (Roman Romanenko) 18:31
1-1 Aleksei Volchek (Pavel Volchek Dmitri Kalachev) 34:37
2-1 Alexander Materukhin (Andrei Karev, Artem Senkevich) 35:21
3-1 Artem Senkevich (Alexander Ryadinsky, Roman Romanenko)PP 53:05
PIM: 4x2 - 3x2 SOG: 37-13
3 stars: Materukhin,Buiko

Khimvolokno Mogilev - Gomel 3-1 (1-1,2-0,0-0)
0-1 Timofei Filin (Andrei Makrov, Vitaly Dryndin) PP 06:00
1-1 Alexander Borozenko (Roman Magdeev)SH 08:24
2-1 Alexander Tsyplakov PP 31:36
3-1 Alexander Borozenko (Roman Magdeev, Vladimir Malevich) 31:48
PIM: 11x2 - 8x2 SOG: 18-31
3 stars: Borozenko,Magdeev,Dryndin

Brest - SK Liepājas Metalurgs 1-5 (0-2,0-2,1-1)
0-1 Darius Lelenas (Vents Feldmanis, Darius Pliskauskas) 5:54
0-2 Juris Ozols (Maris Jass) 10:29
0-3 Aldis Abolins (Sergei Danilov) 28:51
0-4 Aldis Abolins (Sergei Danilov, Maris Gravitis) 36:51
0-5 Maris Jass (Ediys Brahmanis, Juris Ozols) 53:44
1-5 Dmitry Gorbunov (Kiril Dvurechensky) 58:24
PIM: 2x2 - 6x2 SOG: 37-30
3 stars: Gorbunov,Zabotinskis,Jass

HK Riga2000 - Keramin Minsk 6-3 (2-0,3-0,1-3)
1-0 Gints Mejía (Toms Hartmanis) 6:58
2-0 Edgars Brancis (Toms Hartmanis, Raimonds Danilics) 18:46
3-0 Janis Straupe (Gints Mejía) 20:35
4-0 Janis Straupe (Ronalds Tsinks) 29:03
5-0 Gints Mejía (Janis Straupe, Kriss Grundmanis)PP 37:55
6-0 Janis Straupe (Gints Mejía, Juris Stals)PP2 45:31
6-1 Evgeny Baukin (Dmitry Shulga, Vadim Sushko)SH 46:29
6-2 Dmitry Dudik (Alexander Zhidkikh, Alexei Permyakov) 47:38
6-3 Artur Tereshko (Ilja Shimkevich, Valentin Ebert) 59:45
PIM: 5x2 - 8x2 SOG: 40-28
3 stars: Dudik,Straupe,Danilics

Neman Grodno - ASK Ogre 8-1 (2-0,2-1,4-0)
1-0 Sergei Yanovsky (Alexander Medvedev)PP 03:53
2-0 Vyacheslav Lisichkin (Andrey Korshunov) 10:36
3-0 Dmitry Pantsyrev (Andrei Orlyuk, Sergei Yanovsky) 26:33
4-0 Sergei Yanovsky (Andrey Korshunov, Dmitry Sayapin) 33:54
4-1 Kiril Ugarov (Andrei Smirnov)SH 35:19
5-1 Andrei Orlyuk 44:23
6-1 Igor Andryushenko (Alexey Baranov, Ilia Politsinsky) 46:35
7-1 Andrey Korshunov (Igor Andryushenko, Alexander Medvedev)PP 53:48
8-1 Sergei Yanovsky (Andrei Orlyuk) 55:54
PIM: 8x2 - 10x2 SOG: 30-16
3 stars: Ugarov,Sayapin,Medvedev

Latgale - Shinnik Bobriusk 6-3 (2-1,3-1,1-1)
1-0 Lucas Yurek (Ulianov Anton) 12:42
1-1 Andrei Pichukha (Alexander Burmistronok, Sergei Kisly) 13:49
2-1 Egidijus Bauba PP 16:36
3-1 Kristiāns Pels (Ulianov Anton) 21:11
4-1 Lucas Pek (Alexander Teryukhin)PP 23:50
5-1 Lucas Yurek (Oleg Koreshkov Alexander Teryukhin) 28:14
5-2 Andrei Pichukha (Sergey Kislov, Alexander Burmistronok)PP 35:45
5-3 Pavel Dashkov (Sergey Levitsky, Sergei Kisly) 58:35
6-3 Lucas Pek (Egidijus Bauba) 59:59
PIM: 6x2 - 5x2 SOG: 42-24
3 stars: Yurek,Bauba,Pichukha

Davide
08-02-2009, 00:45
03.02
Latgale - Shinnik Bobriusk 3-1 (0-0,1-0,2-1)
1-0 Anton Ulyanov (Lucas Pek, Egidijus Bauba) 38:36
1-1 Andrei Pichukha (Konstantin Lastovetsky)SH 41:04
2-1 Donatas Kumeliauskas (Mikhail Vasilyev, Anton Ulyanov) 51:59
3-1 Egidijus Bauba (Lucas Pek) 57:14
PIM: 5x2 - 3x2 SOG: 45-28 Att:450
3 stars: Khovan,Pelss,Belinski
Latgale: Khovan; Barinov - Ul'yanov, Pek - Bauba (k) - Pelss; Beresnev - Mahalek, V. Vabitcevics - Pavlov - Bayaruns; R. Borisenko - Teryokhin, Vasiliev - Feoktistov - Kumeliauskas; Undelis, Yurik, Koreshkov.
Shinnik: Belinsky (57.49); Panov - Khramchenko (k), Lastovetsky - P. Grishanov - Kambovich; Zuyev - Markovsky, Dashkov - Remezov - Boyarsky; Gontcharov - Levitsky, Pichukha - Burmistronok - C.Kislyi; Kuveko

05.02
ASK Ogre - Shinnik Bobriusk 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
1:0 Ignatovics (Bluks, A Kercs 7.27)PP
PIM: 5x2 - 4x2 SOG: 34-42 Att: 65
3 stars: Stigis, Ignatovich, Belinsky
ASK-Ogre: Stigis; Bluks - Chirkov, Ignatovics (k) - K. Ugarov; A. Osipov - Siskovics, A. Smirnov - Vodolazhsky - Maslovsky; Brakss - Mironovics, Koklin - Fandul - Klyuevsky; K . Jass - Ogorodnikov - A Kercs
Shinnik: Belinsky (58.57); Khramchenko (k) - Panov, Kambovich - Dashkov - Lastovetsky; Zuyev - Markovsky, Grishanov - Remezov - Pichukha; Gontcharov - Levitsky, Boyarsky - Burmistronok - C.Kislyi; Kuveko

07.02
SK Liepājas Metalurgs - Shinnik Bobriusk 9-1 (2-1,3-0,4-0)
0-1 Valery Boyarsky (Sergey Levitsky) 05:18
1-1 Valery Filimonov (Juris Ozols, Vents Feldmanis)PP2 07:51
2-1 Ediys Brahmanis (Konstantin Mikhailov, Kirill Pafifov) 12:21
3-1 Darius Lelenas 29:17
4-1 Darius Pliskauskas (Eduard Ivanov, Alexander Gorshkov) 29:55
5-1 Maris Gravitis (Sergei Danilov) 30:26
6-1 Ediys Brahmanis (Sergey Leushkin, Juris Ozols) 47:58
7-1 Vladimir Mamonovs (Konstantin Mikhailov, Sergei Olhovtsev) 49:17
8-1 Juris Ozols (Valery Filimonov, Ediys Brahmanis) 52:13
9-1 Juris Ozols (Ediys Brahmanis, Maris Iasi) 52:49
PIM: 6x2 - 4x2+1x10(Boyarsky) SOG: 39-16
3 stars: Brahmanis,Ozols,Dashkov

Neman Grodno - Keramin Minsk 2-0 (1-0,0-0,1-0)
1-0 Dmitry Pantsyrev (Igor Andryushenko, Andrew Prokopchik) 16:14
2-0 Oleg Malashkevich (Andrei Shevelev, Vyacheslav Lisichkin)PP 57:30
PIM: 5x2 - 6x2
3 stars: Sushko,Andryushenko,Malashkevich

Davide
11-02-2009, 15:25
Brest - Keramin Minsk 2-3 (0-0,2-2,0-1)
0:1 Permyakov (Sushko, Luchinkin, 24.08)
1:1 Miheenok (N. Gavrilenok, Dvurechensky, 27.12)PP
1:2 Shinkevich (Zhidkikh, 28.43)
2:2 Miheenok (Petkevich, 33.19)
2:3 Tereshko (Sushko, Shulga, 44.34).
PIM: 8x2 - 11x2 SOG: 26-37 Att:
3 stars: Mikhenook,Tereshko,Shinkevich
Brest: Baskov (59.06); N. Gavrilenok - Kozachek, Miheenok - Dvurechensky - Petkevich; P.V.Tolstik - Kalmychkov, Korogoda - Ivanenko (k) - Smolin; Savko - A. Gavrilenok, Violenty - Al.Fedorov - Gorbunov; Rashtchinski - Klimenkov - Zhilinsky.
Keramin: Kostur; Glebov - Sushko, Luchinkin - Permyakov - Dudik; Shinkevich - Kuzmenkov, Strakhov (k) - Zhidkikh - Voroshilov; Ebert - Plotnikov, Shulga - Baukin - Tereshko; Faykov, Khafizov, Semochkin.

Davide
17-02-2009, 14:09
Gomel - Keramin Minsk 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
0:1 Shulga (Baukin, Tereshko, 30.24)
0:2 Zhidkikh (Voroshilov, O. Blagoi, 34.53)PP
PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 32-26 Att: 2.700 (sold out)
3 stars: Sushko,Zhidkikh,Suslo
Gomel: I. Brikun; Kopat - I. Usenko, Musiyenko - A. Usenko - T. Filin; Erkovich - Filichkin, Y Eliseenko - Klimin - Bryzgalov; Khozov - B. Magdeev, Kolosov - Verameychik - Makrov; Solomonov -- Pchelyakov (k) - Suslo.
Keramin: Kostur; Glebov - Sushko, Luchinkin - Permyakov - Dudik; Chernook - O. Blagoi, Strakhov (k) - Zhidkikh - Voroshilov; Ebert - Plotnikov, Shulga - Baukin - Tereshko; Shinkevich, Faykov, Semochkin

Metallurg Zhoblin - Shinnik Bobriusk 4:3ot (1:3, 0:0, 2:0, 1:0)
0:1 Burmistronok (S.Kislyi, Goncharov, 02.18)
0:2 Lastovetsky (Dashkov, Kambovich, 04.56)
0:3 Remezov (P. Grishanov, 05.34)
1:3 Tvrdon (Lozhkin, Krivomaz, 15.27)PP
2:3 Tvrdon (Valentin, Lozhkin, 40.43)
3:3 Lozhkin (Krutikov, Tvrdon, 51.01)
4:3 Tvrdon (Krutikov, Krivomaz, 62.58)PP
PIM: 5x2 - 9x2 SOG: 44-29 Att: 1.850
3 stars: Tvrdon, Lozhkin, Remezov
Metallurg: Aleynikovas (A. Buiko, 05.34), Valentin - Krivomaz, Lozhkin - Krutikov (k) - Tvrdon, Novitsky - Durnov, Yefimenko - N. Osipov - Kovshik, Kaznadey - Saviels, Zhelubovskis - Blinov - Tsurikov, A. Volchek -- Kalachev - P. Volchek.
Shinnik: Belinsky (Mickiewicz, 17.40; Belinsky, 20.01); Khramchenko (k) - Panov, Kambovich - Dashkov - Lastovetsky; Zuyev - Markovsky, P. Grishanov - Remezov - Kuveko; Gontcharov - Levitsky, Boyarsky - Burmistronok - S. Kislyi, Goroshko

Riga 2000 - Khimvolokno 4:5 (2:0, 1:2, 1:3)
1:0 Brancis (10.07)
2:0 Vilkoits (Tsinks, Pechura, 18.29)
2:1 R. Magdeev (Malevich, Gorbachev, 33.50)PP
3:1 Hartmanis (35.02)
3:2 Yuri Ilyin (39.36)
3:3 R. Magdeev (Malevich, Y. Ilyin, 40.31)
3:4 Tsaregorodtsev (Kutsevich, Bloch, 44.35)
4:4 Pechura (Vilkoits, Tsinks, 55.24)PP
4:5 Samokhvalov (Tsaregorodtsev, M. Tsvetkov, 59.07).
PIM: 2x2 - 3x2 SOG: 18-53 Att: 120
3 stars: R. Magdeev, Gorbachev, Hartmanis
Riga2000: Enkuzens; M. Shirokov (k) - Demiters, Brantsis - Danilics - Hartmanis; Kauss - Grundmanis, Tsinks - Vilkoits - Pechura; Valters - Birzinsh, V. Borovkov - Indrasis - Balakun; Rozhkalns.
Khimvolokno: Grishukevich (Kotov, 35.30); Malevich (k) - Gorbachev, Borozenko - Yu Il'in - R. Magdeev; M. Tsvetkov - Salnikov, Samokhvalov - Romadanovsky - Matyukhin, P. Mikulchik - A. Tsyplakov, Bloch - Kutsevich -- Tsaregorodtsev; Letov

Latgale - Yunost Minsk 2:6 (1:1, 1:1, 0:4)
1:0 Pek (Pelss, 02.30)
1:1 Oleg Timchenko (Shagov Golubovsky, 09.11)
1:2 K. Zakharov (Kurilin, Khmyl, 27.07)SH
2:2 Bayaruns (Beresnev, B. Vabitcevics, 29.08)PP
2:3 Slysh (A. Stepanov, Kitarov, 41.36)
2:4 Kitarov (Karev, Ryadinsky, 44.32)
2:5 Shagov (Kurilin, K. Zakharov, 59.14)PP
2:6 - Karev (Shitkovsky, Khmyl, 59.49).
PIM: 8x2 - 9x2 SOG: 30-35 Att: 600
3 stars: Slysh,Kitarov,Pek
Latgale: Khovan; Lavrenov - Ulianov; Pelss - Bauba (k) - Pek; Beresnev - Makhalek, Bayarnus - Pavlov - B. Vabitcevics; R. Borisenko - Teryokhin, Undelis - Yurik - Kumelyauskas; Vassilyev - Feoktistov - Koreshkov.
Yunost: Shabanov, Ryadinsky - Tishkin, Romanenko - Senkevich - Materukhin; Shagov - Golubovskaya, Oleg Timchenko - Kurilin - K. Zakharov; Karev - Khmyl, A. Stepanov - Kitarov - Slysh (k); Shitkovsky - Shurko - Valuy

SK Liepājas Metalurgs - Khimik SKA Novopolotsk 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)
1:0 Telushkin (Lelenas, Mamonovs, 05.05)
2:0 Brahmanis (Ozols, Filimonov, 09.32)
3:0 Pafifov (Mamonovs, Kniksts, 25.53)
4:0 Al.Abolins (Danilovs, Gravitis, 27.24)
4:1 Prygunov (Tydnyuk, 29.26)PP
5:1 Lelenas (Pliskauskas, Telushkin, 34.02).
PIM: 6x2+2x10(Brahmanis,Ivanovs) - 4x2 SOG: 24-25 Att: 750
3 stars: Zabotinsky, Lelenas, Tydnyuk.
Metalurgs: Zabotinsky; Feldmanis - Ivanov (k), Filimonov - Ozols - Brahmanis; Gubin - Olhovtsev, Pafifov - K. Mikhailov - Gorshkov; Telushkin - Kniksts, Lelenas - Pliskauskas - Mamonov; Danilov - Al.Abolinsh - Gravitis.
Khimik: Trus (Filipchik, 27.24); R. Tsvetkov - Glinkin, Moroz - Prygunov (k) - Tydnyuk; Kuznetsov - Klishin, Rudak - Yakovlev - Karaga; Sokol - Skripelev, Kovalenya - Karkotsky - K. Brikun; Komarov - Krikunenko - Zalevskiy

ASK Ogre - Vitebsk 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
0:1 Polonitsky (Gnidenko, Svito, 14.39)PP
0:2 S. Golubev (36.11)
0:3 Pulver (Vinokurov, Bozhko, 37.27)PP
0:4 Gerlovsky (Erashov, 45.36)
0:5 R. Belyi (A. Bondarev, Abakunchik, 50.58).
PIM: 4x2 - 4x2 SOG: 43-29 Att: 180
3 stars: S.Golubev, Svito, Ogorodnikov.
ASK-Ogre: Stigis; Adamovics - Bluks, Ignatovics (k) - Vodolazhsky - Fandul; Siskovics - A. Osipov, A. Smirnov - K. Ugarov - Klyuevsky; Chirkov - Mironovics, Maslovsky - Brentsans - Jass; Koklin - Ogorodnikov - A Kercs.
Vitebsk: Malyutin; Polonitsky (k) - Svito, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Pulver - Parakhonko, S. Golubev - A. Bondarev - Vinokurov, Orlov - V. Timchenko, Erashov - Gerlovsky - R. Belyi; Abakunchik - Bondikov - Bozhko ; Afanasiev

Neman Grodno - Brest 6:5ot (0:1, 2:1, 3:3, 1:0)12.02
0:1 Rashchinski (Smolin, 01.14)
1:1 Shevelev (Lisichkin, Medvedev, 24.34)
2:1 Politsinsky (Orlyuk, Korshunov, 32.52)PP
2:2 Smolin (Rashtchinski Ivanenko, 33.41)
3:2 Voltchkov (Lupandin, Orlyuk, 41.56)
4:2 Malashkevich (Lisichkin, Yanovski, 43.04)PP
4:3 Al.Fedorov (Gorbunov, Rashchinski, 45.03)
4:4 Savko (Miheenok, Klimenko, 45.52)
4:5 Petkevich (Klimenkov, Gorbunov, 47.29)PP
5:5 Baranov (Goman, Medvedev, 59.19)PP
6:5 Voltchkov (Baranov, Lisichkin, 60.30)PP
PIM: 7x2+1x10(Klochkov)+1x25(Shevelev) - 12x2+1x25(Fedorov) SOG: 32-29 Att: 2.200
3 stars: Orlyuk, Volchkov, Petkevich
Neman: Brish (57.52-60.00); Baranov (k) - Prokopchik, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Medvedev - Lupandin, Goman - Lousan - Klochkov; Korshunov - Sayapin, Politsinsky - I. Andryushenko - Volchkov; Yanovskiy - Orlyuk - Pantsyrev.
Brest: Hodin; Kazachek - N. Gavrilenok, Petkevich - Klimenkov - Miheenok; P.V.Tolstik. - Kalmychkov, Smolin - Ivanenko (k) - Rashchinski; Savko - A. Gavrilenok, Gorbunov - Al.Fedorov - Korogoda; Zhilinsky - Babak - Zenkov

Drax
17-02-2009, 14:38
The disparity between the popularity of the league in Belarus and Latvia is obvious. It's almost ten times as many spectators in Belarus games compared to the Latvian ones. The KHL cannot be the sole cause since both countries have their own Dinamo in that competition. Why are Latvians so cold towards Belarus Open League?

Davide
17-02-2009, 14:46
Gomel - Shinnik 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
1:0 T. Filin (A. Usenko, E. Filin, 21.19)
2:0 Pchelyakov (A. Usenko, 30.56)PP
PIM: 9x2 - 10x2 SOG: 40-28 Att: 2.000
3 stars: T. Filin, Pchelyakov, Belinsky
Gomel: I. Brikun; Filichkin - Dryndin, Musiyenko - Pchelyakov (k) - Suslo; I. Usenko - B. Magdeev, E. Filin - A. Usenko - T. Filin; Hozov - Maslenikov, Y Eliseenko - Klimin - Bryzgalov ; Solomonov - Verameychik - Makrov.
Shinnik: Belinsky; Khramchenko (k) - Panov, Kambovich - Dashkov - Lastovetsky; Zuyev - Markovsky, P. Grishanov - Remezov - Kuveko; Gontcharov - Goroshko, Emelyanchik - Burmistronok - S.Kislyi, Levitsky, Boyarsky

Metallurg Zhoblin - Keramin 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
0:1 Permyakov (Luchinkin, Dudik, 18.30)
1:1 Krutikov (Krivomaz, Tvrdon, 30.44)
2:1 Tvrdon (Lozhkin, Krutikov, 47.38)PP
PIM: 6x2 - 9x2 SOG: 34-34 Att: 2.000 (sold out)
3 stars: A. Buiko, Lozhkin, Luchinkin.
Metallurg: Buiko; Valentin - Krivomaz, Lozhkin - Krutikov (k) - Tvrdon, Novitskiy - Gubernatorov, Yefimenko - N. Osipov - Kovshik, ill - Saviels, P. Volchek - Blinov - Tsurikov, Saville - Kalachev - A. Obukhovskii .
Keramin: Kostur (56.55, 56.59-58.31, 59.10-60.00); Glebov - Sushko, Luchinkin - Permyakov - Dudik; Chernook - O. Blagoi, Strakhov (k) - Zhidkikh - Voroshilov; Ebert - Plotnikov, Shulga - Baukin - Tereshko; Faykov, Semochkin

ASK Ogre - Khimik SKA Novopolotsk 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)
0:1 Krikunenko (R. Gorbokon, Zalevskiy, 5.49)
0:2 Yakovlev (Klishin, Rudak, 18.28)
0:3 Tydnyuk (Prygunov, 23.44)SH
0:4 Tydnyuk (Prygunov, Moroz, 25.07)PP
1:4 A. Smirnov (Vodolazsky, Klyuevsky, 37.21)
1:5 Kuznetsov (Rudak, Klishin, 41.59)PP
PIM: 15x2+1x10(Fandul) - 15x2 SOG: 53-29 Att: 250
3 stars: Trus,Yakovlev, Stigis
ASK-Ogre: Raitums (Stigis, 25.07); Adamovics - Bluks, Ignatovics (k) - K. Ugarov - A. Kercs; A. Osipov - Siskovics, A. Smirnov - Fandul - Klyuevsky; Pizans - Chirkov, K. Jass - Vodolazhsky - Maslovsky; Koklin - Brentsans - Ogorodnikov.
Khimik: Trus (59.05); Glinkin - R. Tsvetkov, Moroz - Prygunov (k) - Tydnyuk; Kuznetsov - Klishin, Karaga - Yakovlev - Rudak; Skripelev - Sokol, K. Brikun - Kovalenya - Karkotsky; R. Gorbokon -- Krikunenko - Zalevskiy

Riga 2000 - Yunost Minsk 3:2ot (1:0, 0:2, 1:0, 1:0)
1:0 Brancis (Demiters, M. Shirokov, 6.35)SH
1:1 Senkevich (Karev, Materukhin, 21.49)
1:2 Materukhin (Golubovsky, Khmyl, 24.27)PP
2:2 Pechura (Tsinks, 54.40)PP
3:2 Danilics (Brancis, 63.24).
PIM: 9x2 - 7x2 SOG: 25-40 Att: 550
3 stars: Demiters, Avotins, Materukhin
Riga: Avotins; M. Shirokov (k) - Demiters, Brancis - Danilics - Hartmanis; Kauss - Grundmanis, Tsinks - Vilkoits - Pechura; Valters - Birzinsh, V. Borovkov - Indrasis - Balakun; Rozkalns, J. Ozolins.
Yunost: Goryachevskih; Ryadinsky - Yakimovich, Romanenko - Senkevich - Materukhin; Shagov - Golubovsky, Oleg Timchenko - Kurilin - K. Zakharov; Karev - Khmyl, A. Stepanov - A. Volkov - Slysh (k); Leont'ev - Tishkin, Shitkovsky - Shariton - Valuy

SK Liepājas Metalurgs - Vitebsk 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
0:1 Kashtanov (Nemirko, Gnidenko, 00.22)
0:2 Vinokurov (S. Golubev, 00.59)
0:3 Abakunchik (A. Bondarev, 44.50)SH
0:4 Gnidenko (V. Timchenko, Nemirko, 55.25)PP
PIM: 9x2 - 10x2 SOG: 27-27 Att: 880
3 stars: Zarudny, Vinokurov, Feldmanis
Metalurgs: Zabotinsky; Gubin - Olhovtsev, Mamonovs (k) - K. Mikhailov - Pafifov; Feldmanis - Maris Jass, Filimonov - Ozols - Gravitis; Telushkin - Kniksts, Lelenas - Pliskauskas - Gorshkov; Leushkin, Al.Abolins, Danilov.
Vitebsk: Zarudny; Polonitsky (k) - V. Timchenko, Kashtanov - Gnidenko - Nemirko; Svito - Pulver, S. Golubev - Vinokurov - Bozhko; Orlov - Parakhonko, Abakunchik - A. Bondarev - R. Belyi, E. Stepanov - Gerlovsky - Erashov

Latgale - Khimvolokno 5:4ot (1:0, 3:3, 0:1, 1:0)
1:0 B. Vabitcevics (Bayaruns, Pavlov, 14.24)
2:0 Beresnev (Bayaruns, V. Vabitcevics, 21.56)PP
2:1 Samokhvalov (Romadanovsky, 24.35)PP
2:2 Yuri Ilyin (R. Magdeev, Gorbachev, 28.55)PP
3:2 Pek (Yurik, Ul'yanov, 35.21)
4:2 Kumelyauskas (Beresnev, Pavlov, 36.13)
4:3 R. Magdeev (Malevich, Y. Ilyin, 38.07)PP
4:4 R. Magdeev (Borozenko, Y. Ilyin, 46.16)
5:4 Pek (Yurik, 64.59)PP
PIM: 5x2+1x25(Bauba) - 7x2+1x10(Goranin) SOG: 36-42 Att: 600
3 stars: Kumelyauskas, Pek, R. Magdeev
Latgale: Khovan; Barinov - Ul'yanov, Pek - Bauba (k) - Pelss; Beresnev - Lavrenov, V. Vabitcevics - Pavlov - Bayaruns; R. Borisenko - Teryokhin, Vasiliev - Feoktistov - Kumelyauskas; Kornilov - Yurik - Koreshkov.
Khimvolokno: Grishukevich; Gorbachev - Malevich (k), R. Magdeev - Yuri Ilyin - Borozenko; M. Tsvetkov - E. Goranin, Samokhvalov - Romadanovsky - Kiselev; Letov - Mikulchik P., Bloch - Kutsevich - Tsaregorodtsev; Tsyplakov A

Davide
17-02-2009, 15:00
Keramin Minsk - Brest 3:1 (0:1, 3:0, 0:0) 15.02
0:1 Klimenkov (Smolin, Ivanenko 13.33)PP
1:1 Luchinkin (Glebov, Dudik, 26.12)PP
2:1 Luchinkin (Permyakov, 29.38)PP
3:1 Igoshin (Zhidkikh, Strakhov, 37.44).
PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 33-25 Att: 660
3 stars: Luchinkin, Kudin, Petkevich
Keramin: Kudin, Glebov - Sushko, Luchinkin - Permyakov - Dudik; Chernook - O. Blagoy, Strakhov (k) - Zhidkikh - Igoshin; Ebert - Plotnikov, Tereshko - Baukin - Shulga; Semochkin - N. Mikhailov - Voroshilov.
Brest: Khodin, N. Gavrilenok - Kozachek, Miheenok - Dvurechensky - Petkevich; P.V.Tolstik Jr. - Kalmychkov, Smolin - Ivanenko (k) - Klimenkov; Savko - A. Gavrilenok, Korogoda - Al.Fedorov - Gorbunov; Zhilinsky - Babak - Zenkov

Keramin Minsk - SK Liepājas Metalurgs 3-0 (0-0,2-0,1-0)
1-0 Arthur Tereshko 27:06
2-0 Dmitri Igoshin (Alexander Zhidkikh, Aleksei Strakhov) 38:51
3-0 Oleg Blagoi (Dmitry Dudik, Alexei Permyakov) 57:12
PIM: 4x2 - 6x2+1x10(Ozols) SOG: 20-17
3 stars: Strakhov,Kostur,Kniksts

Shinnik Bobriusk - ASK Ogre 3-2 (3-1,0-1,0-0)
0-1 Edgars Adamovics (Alexander Kercs Andrei Ignatovics)PP 04:03
1-1 Konstantin Lastovetsky (Ilya Kambovich, Dmitry Khramchenko)PP 07:06
2-1 Konstantin Lastovetsky (Pavel Dashkov, Dmitry Khramchenko)PP 14:07
3-1 Ilya Kambovich (Konstantin Lastovetsky Pavel Dashkov) 16:32
3-2 Yuri Klyuevsky (Andrei Smirnov, Aldis Pizans) 35:57
PIM: 4x2 - 6x2 SOG: 33-20
3 stars: Lastovetsky,Belinsky,Mitskevich

Vitebsk - Riga 2000 5-3 (3-1,1-0,1-2)
1-0 Alexei Vinokurov 01:07
1-1 Janis Ozolins 03:29
2-1 Artem Bozhko (Sergey Golubev, Anton Pulver)PP 11:28
3-1 Artem Gnidenko (Dmitry Parakhonko, Konstantin Nemirko) 17:32
4-1 Artem Bozhko (Vyacheslav Timchenko, Alexei Vinokurov) 23:49
4-2 Miks Indrasis (majority) (Vladimir Borovkov, Maxim Shirokov)PP 44:22
4-3 Sergei Pechura (Ronalds Tsinks, Maxim Shirokov), 56:54
5-3 Konstantin Nemirko (Alexei Vinokurov) 58:20
PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 39-26
3 stars: Vinokurov,Bozhko,Indrasis

Khimik SKA Novopolotsk - Latgale 5-0 (0-0,4-0,1-0)
1-0 Alexander Prygunov (Roman Tsvetkov, Andrei Moroz)PP 22:55
2-0 Alex Kuznetsov (Dmitry Rudakov, Vadim Karaga) 27:00
3-0 Kirill Brikun (Igor Kovalenya, Artem Karkotsky) 27:23
4-0 Kirill Brikun (Artem Karkotsky, Vyacheslav Falcon) 39:02
5-0 Andrei Skripelev (Vyacheslav Sokol, Artem Karkotsky)PP 46:32
PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 35-32
3 stars: Brikun,Sokol,Bauba

Davide
19-02-2009, 12:02
17.02

Yunost Minsk - Neman Grodno 1-2 (0-0,1-1,0-1)
0-1 Andrey Korshunov (Ilya Politsinsky) 21:44
1-1 Alexander Materukhin (Alexander Ryadinsky)SH 31:31
1-2 Alexander Medvedev (Ilia Politsinsky, Lucas Lawson)PP 54:04
PIM: 6x2 - 4x2 SOG: 17-33
3 stars: Shabanov,Medvedev,Politsinsky

Khimvolokno - Brest 4-2 (1-0,2-2,1-0)
1-0 Roman Magdeev (Alexander Borozenko, Yuri Ilyin)PP 14:56
2-0 Tsaregorodtsev Andrei (Pavel Mikulchik) 21:33
3-0 Ivan Sakharov
3-1 Gavrilenok Alex (Alexander Miheenok) 30:56
3-2 Alexander Miheenok (Dmitry Gorbunov, Alexei Gavrilenok)SH 39:39
4-2 Andrei Romadanovsky (Andrey Samokhvalov)PP 58:28
PIM: 7x2 - 9x2 SOG: 33-15
3 stars: Borozenko,Magdeev,Gavrilenok

Gomel - Metallurg Zhoblin 3-1 (2-0,0-1,1-0)
1-0 Vladislav Bryzgalov (Vladimir Kopat, Evgeny Solomonov) 6:46
2-0 Vladislav Bryzgalov (Sergei Erkovich, Michael Klimin) 14:21
2-1 Dmitri Kalachev (Konstantin Durnov, Alexander Kovshik) 39:44
3-1 Andrei Pchelyakov (Egor Filin)EN 59:40
PIM: 6x2 - 8x2 SOG: 37-24
3 stars: Bryzgalov,Brikun,Buiko

18.02
Keramin Minsk - ASK Ogre 7-1 (1-0,4-1,2-0)
1-0 Alexander Zhidkikh (Aleksei Strakhov) 14:26
2-0 Dmitri Igoshin (Aleksei Strakhov, Oleg Blagoi)PP2 26:47
3-0 Sergei Luchinkin (Alexei Permyakov Dmitry Dudik)PP 30:31
4-0 Alexey Permyakov (Vadim Sushko)PP 32:44
5-0 Dmitry Dudik (Permyakov Alexei, Sergei Luchinkin) 32:56
5-1 Alexander Osipov (Raivis Brentsans) 39:36
6-1 Alexey Permyakov (Sergey Luchinkin, Dmitry Dudik) 40:31
7-1 Dmitri Igoshin SH 52:20
PIM: 9x2+2x10(Dudik,Semochkin) - 12x2+1x10(Smirnovs) SOG: 34-20
3 stars: Luchinkin,Igoshin,Osipov

Shinnik Bobriusk - SK Liepājas Metalurgs 3-1 (2-1,0-0,1-0)
1-0 Alexei Emelyanchik (Pavel Grishanov, Sergey Zuev)PP2 4:20
1-1 Ediys Brahmanis (Darius Pliskauskas, Valery Filimonov) 13:45
2-1 Pavel Grishanov (Anatoly Panov, Nikita Remezov) 14:30
3-1 Ilya Kambovich (Konstantin Lastovetsky)PP 56:37
PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 25-40
3 stars: Emelyanchik,Belinsky,Remezov

HK Vitebsk - Latgale 2-1 (1-0,1-1,0-0)
1-0 Vyacheslav Timchenko (Alexei Vinokurov, Egor Stepanov) 19:09
1-1 Lauris Bayarunc (Vitaly Pavlov) 23:56
2-1 Alexei Gerlovsky (Alexei Vinokurov, Artem Bozhko)PP 25:43
PIM: 6x2 - 7x2+1x10(Vabitscevics) SOG: 37-24
3 stars: Belyi,Timchenko,Klimentiev

Khimik SKA Novopolotsk - Riga 2000 2-3 (1-1,1-0,0-2)
1-0 Andrei Zalevskiy (Nikita Komarov, Alexei Pilnov) 9:53
1-1 Edgars Brancis (Raimonds Danilics) 15:34
2-1 Denis Tydnyuk (Kirill Brikun, Alexander Prygunov) 30:53
2-2 Sergei Pechura (Kris Grundmanis) 49:52
2-3 Kris Grundmanis (Raimonds Vilkoits, Ronalds Tsinks)PP2 51:26
PIM: 7x2+1x10(Skypelev) - 7x2 SOG: 26-25
3 stars: Enkuzens,Pechura,Tsvetkov

Standing:

1. Yunost Minsk 115
2. HK Gomeļ 96
3. HK Metallurg Zhoblin 92
4. HK Khimvolokno Mogiļev 89
5. HK Keramin Minsk 89
6. HK Vitebsk 87
7. HK Neman Grodno 84
8. SK Liepājas metalurgs 79
9. Khimik SKA Novopolotsk 68
10. Shinnik Bobriusk 57
10. HK Rīga 2000 56
12. ASK/Ogre 35
13. DHK Latgale 33
13. HK Brest 28

Davide
23-02-2009, 18:35
19.02
Yunost Minsk - Brest 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
1:0 Valuy (Senkevich, Yakimovich, 18.28)PP
1:1 Ivanenko (Smolin, 38.47)
2:1 Shurko (Stepanov A., Slysh, 39.59)
3:1 Stasenko (Materukhin, Senkevich, 54.19)
3:2 Smolin (Ivanenko, 58.33).
PIM: 0 - 5x2+1x10(Miheenok) SOG: 34-16 Att: 500
3 stars: Senkevich, Stasenko Ivanenko
Yunost: Shabanov, Karev - Ryadinsky, Materukhin - Senkevich - Valuy; Shagov - Golubovsky, K. Zakharov - Kurilin - Oleg Timchenko; Yakimovich - Stasenko, Slysh (k) - Shchurko - A. Stepanov; Shitkovsky - A. Volkov - Shariton .
Brest: Baskov (59.05); N. Gavrilenok - Kozachek, Miheenok - Dvurechenski - Petkevich; P.V.Tolstik - Kalmychkov, Al.Fedorov - Ivanenko (k) - Smolin; Savko - A. Gavrilenok, Korogoda - Klimenkov - Zhilinsky; Babak, Zenkov

Khimvolokno - Neman Grodno 2:4 (0:2, 1:2, 1:0)
0:1 Goman (Lawson, Korshunov, 11.00)
0:2 Lisichkin (Shevelev, Baranov, 16.31)PP
1:2 Tomilin (Bloch, Letov, 23.05)
1:3 Shevelev (Lisichkin, 28.55)SH
1:4 Klochkov (Goman, Khomko, 38.53)PP
2:4 Letov (Tsaregorodtsev, Tomilin, 49.37)
PIM: 12x2 - 12x2 SOG: 15-31 Att: 2.500
3 stars: Sayapin, Goman, Letov
Khimvolokno: Grishukevich; Malevitch - Gorbachev, Borozenko (k) - Kutsevich - R. Magdeev; M. Tsvetkov - A. Tsyplakov, Samokhvalov - Romadanovsky - Saharov; P. Mikulchik - Letov, Bloch - Tomilin - Tsaregorodtsev; Goranin.
Neman: Brish; Baranov (k) - Syrey, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Medvedev - Lupandin, Goman - Lawson - Klochkov; Korshunov - Sayapin, Khomko - Politsinsky - Volchkov; Yanovskiy - Orlyuk - Pantsyrev

20.02
ASK Ogre - HK Rīga 2000 9:3 (1:1, 3:0, 5:2)
07:13 Vilkoits (Cinks, Kauss)PP 0:1
12:23 Fanduļs 1:1
25:37 Brencāns 2:1
26:54 Ignatovičs (Adamovičs, Bluks) 3:1
30:40 Šiškovičs (Fanduļs, Kokļins) 4:1
41:11 Ignatovičs (Bluks, Adamovičs)PP 5:1
42:34 Ignatovičs (Ugarovs) 6:1
42:41 Ignatovičs (Ugarovs) 7:1
46:47 Vodolažskis (Adamovičs, K.Jass) 8:1
56:11 Vodolažskis (Šiškovičs, Mironovičs) 9:1
58:24 Pečura (J.Ozoliņš, Cinks)PP 9:2
59:59 Rožkalns (Borovkovs, Kauss)SH 9:3
PIM: 13x2+2x25(Osipov,Brentsans) - 12x2+2x25(Shirokovs,Valters) SOG: 49-46
3 stars: Kristaps Stiģis, Andrejs Ignatovičs, Raimonds Vilkoits

22.02
HK Vitebsk - Shinnik Bobriusk 5-0 (2-0,1-0,2-0)
1-0 Vyacheslav Timchenko (Alexei Vinokurov, Artem Bozhko) 04:30
2-0 Artem Gnidenko (Basil Polonitsky)PP2 17:41
3-0 Sergei Golubev (Alexei Vinokurov, Anton Pulver)PP 21:21
4-0 Anton Pulver (Alexei Vinokurov)PP 53:39
5-0 Dmitry Parakhonko 57:08
PIM: 9x2 - 8x2+1x25(Kambovich) SOG: 39-24
3 stars: Zarudny,Svito,Goroshko

Khimik SKA Novopolotsk - Keramin Minsk 4-7 (1-1,1-3,2-3)
1-0 Kirill Brikun (Denis Tydnyuk, Alexander Prygunov) 7:50
1-1 Sergei Luchinkin (Andrei Glebov, Alexei Permyakov) 12:54
1-2 Dmitri Igoshin (Alexander Zhidkikh) 28:37
1-3 Dmitry Dudik (Sergey Luchinkin) 30:10
2-3 Andrei Moroz (Alexei Kuznetsov, Sergei Klishin)PP 36:44
2-4 Alexey Strakhov (Oleg Blagoi, Dmitri Igoshin) 37:48
2-5 Dmitri Igoshin (Alexander Zhidkikh) 41:02
2-6 Evgeny Baukin (Igor Voroshilov) 46:58
3-6 Andrei Skripelev (Andrei Moroz) 52:14
3-7 Dmitry Shulga (Igor Voroshilov, Eugene Baukin) 52:44
4-7 Roman Gorbokon (Igor Kovalenya, Artem Karkotsky)55:41
PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 19-35
3 stars: Strakhov,Zhidkikh,Brikun

Davide
24-02-2009, 12:33
SK Liepājas Metalurgs - HK Rīga 2000 7:4 (3:0, 4:1, 0:3)
01:37 Lelenas (Brahmanis, Bihanovs) 1:0
11:14 Ozols (Grāvītis, Fiļimonovs)PP 2:0
14:36 Al.Āboliņš (Zembergs, Feldmanis) 3:0
22:45 Mamonovs (Pliskauskas) 4:0
27:31 Fiļimonovs (Grāvītis, Ozolos)PP 5:0
33:23 Oļhovcevs (Mihailovs, Brahmanis) 6:0
38:22 Hartmanis 6:1
38:42 Mamonovs (Pliskauskas, Lelenas) 7:1
45:35 Pečura (Vilkoits) 7:2
50:53 Cinks (Vilkoits, Pečura) 7:3
52:11 J.Ozoliņš (M.Širokovs, Borovkovs) 7:4
PIM: 5x2 - 9x2 SOG: 41-29
3 stars: Vladimirs Mamonovs, Sergejs Gubins, Maksims Širokovs

ASK Ogre – Latgale 5:4so (2-0,1-1,1-3,0-0,1-0)
1:0 Fanduļs (Smirnovs, Bluks) 12:36
2:0 Ignatovičs (Ugarovs, Adamovičs) 13:38
2:1 Pek (Bauba, Machalek)PP2 25:34
3:1 Smirnovs (vairākumā) (Šiškovičs, Fanduļs) 27:53
3:2 Pavlovs (Machalek, Beresņevs)PP 41:01
3:3 Undelis (Lavrenovs) 42:01
4:3 Kerčs (Ugarovs) 49:41
4:4 Terjohins (Lavrenovs, Jurek)SH 55:32
5:4 Ignatovičs SO
PIM: 5x2 - 11x2+1x25(Kumeliauskas) SOG: 49-43
3 stars: Kercs,Fanduļs,Pavlovs

Khimvolokno - Yunost Minsk 2-4 (1-1,1-1,0-2)
0-1 Alex Shagov (Artem Senkevich, Vitaly Valuy)PP 11:20
1-1 Ivan Sakharov (Andrew Romadanovsky) 12:25
2-1 Andrey Samokhvalov (Maksym Tsvetkov, Evgeny Letov)PP 32:28
2-2 Kitarov Alexander (Alexander Materukhin, Nikolai Stasenko) 36:57
2-3 Evgeny Kurilin (Konstantin Zakharov, Oleg Timchenko) 46:42
2-4 Oleg Timchenko (Konstantin Zakharov, Oleg Khmyl) 55:26
PIM: 6x2+1x10(Tsyplakov) - 6x2 SOG: 25-26
3 stars: Karev,Timchenko,Sakharov

Brest - Metallurg Zhoblin 3-5 (2-1,0-2,1-2)
0-1 Yegor Tsurikov (Konstantin Durnov, Gennady Savilov) 9:59
1-1 Dmitry Violenty (Kiril Dvurechensky, Andrei Kozachek)PP 13:37
2-1 Kiril Dvurechenskii 17:46
2-2 Pavel Volchek (Egor Tsurikov, Viktor Blinovs) 23:10
2-3 Alexander Kovshik (Viktor Blinovs, Gennady Savilov) 32:56
2-4 Evgeny Krivomaz (Alexander Valentine)PP 43:44
3-4 Alexander Ivanenko (Kirill Kalmychkov, Egor Smolin)PP2 45:57
3-5 Gennadij Savilov (Pavel Volchek Victor Blinovs) 53:34
PIM: 5x2 - 7x2 SOG: 30-32
3 stars: Volchek,Buiko,Dvurechensky

Neman Grodno - Gomel 2-3 (1-0,1-2,0-1)
1-0 Alexei Baranov (Andrei Shevelev, Vyacheslav Lisichkin)PP 14:56
2-0 Andrei Orlyuk (Alexander Medvedev, Alexander Volchkov)PP 27:25
2-1 Sergei Erkovich (Dmitry Khozov) 32:24
2-2 Ivan Usenko (Yuri Eliseenko) 32:49
2-3 Pavel Musyenko (Ivan Usenko)PP 40:10
PIM: 3x2 - 7x2
3 stars: Lisichkin,Musyenko,Eliseenko

HK Vitebsk - Keramin Minsk 2-0 (0-0,0-0,2-0) 23.02
1-0 Evgeny Kashtanov PP 42:48
2-0 Vyacheslav Timchenko (Artem Gnidenko, Konstantin Nemirko)PP 55:13
PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 30-24
3 stars: Kashtanov,Malyutin,Kostur

Khimik SKA Novopol. - Shinnik Bobriusk 2-1so (0-0,0-0,1-1,0-0,1-0)23.02
0-1 Nikita Remezov (Pavel Grishanov) 41:42
1-1 Artem Karkotsky 54:35
2-1 Igor Kovalenya SO
PIM: 7x2 - 5x2 SOG: 40-22
3 stars: Filipchik,Karkotsky,Belinsky

Davide
26-02-2009, 11:33
24.02
Neman Grodno - Metallurg Zhoblin 1-5 (0-2,0-1,1-2)
0-1 Elvis Zhelubovskis (Gennadij Savilov, Dmitri Kalachev) 7:10
0-2 Evgeny Krivomaz (Roman Tvrdon, Alexei Lozhkin)PP 10:15
0-3 Lozhkin Alexei (Alexei Krutikov Roman Tvrdon) 34:43
1-3 Vyacheslav Lisichkin (Oleg Malashkevich, Alexander Syrey)PP 42:43
1-4 Roman Tvrdon (Alexander Valentin)EN 56:47
1-5 Nikita Osipov (Egor Tsurikov Pavel Volchek) 58:05
PIM: 4x2 - 9x2
3 stars: Buiko,Lozhkin,Lisichkin

Brest - Gomel 0-8 (0-1,0-2,0-5)
0-1 Andrei Pchelyakov (Yuri Eliseenko Ivan Usenko)PP 16:06
0-2 Vladislav Bryzgalov (Pavel Musienko, Vitaly Dryndin)SH 35:03
0-3 Andrei Kolosov (Vitaly Dryndin, Sergei Erkovich) 37:44
0-4 Egor Filin (Timofei Filin, Alexander Usenko) 40:20
0-5 Vitali Dryndin (Jaroslav Maslenikov, Andrei Kolosov) 47:56
0-6 Alexander Usenko (Egor Filin) 49:26
0-7 Pavel Musienko (Yuri Eliseenko, Michael Klimin) 55:38
0-8 Timofei Filin (Alexander Usenko) 59:56
PIM: 4x2 - 6x2 SOG: 25-36
3 stars: Kolosov,Usenko,Gorbunov

25.02
SK Liepājas Metalurgs - Shinnik Bobriusk 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
1-0 Darius Lelenas (Darius Pliskauskas, Vladimir Mamonov)PP2 10:35
2-0 Valery Filimonovs (Maris Gravitis, Juris Ozols) 12:17
3-0 Valery Filimonov (Vents Feldmanis, Juris Ozols)PP 33:42
4-0 Juris Ozols (Vents Feldmanis, Valery Filimonov)PP 47:07
4-1 Konstantin Lastovetsky (Ilia Kambovich, Anatoly Panov)PP2 54:04
4-2 Ilya Kambovich (Anatoly Panov) 54:42
PIM: 12x2 - 8x2 SOG: 29-17 Att: 520
3 stars: Ozols,Feldmanis,Goroshko

Davide
03-03-2009, 10:39
Yunost Minsk - SK Liepājas Metalurgs 7-6ot (2-0,2-3,2-3,1-0)
1-0 Maxim Slysh (Andrei Stepanov) 8:57
2-0 Oleg Timchenko (Oleg Khmyl, Konstantin Zakharov) 11:06
3-0 Andrei Stepanov (Jan Golubovsky, Nikolai Stasenko)PP 22:10
3-1 Konstantin Mikhailov (Darius Pliskauskas) 29:22
4-1 Artem Senkevich SH 36:28
4-2 Alexander Gorshkov (Konstantin Mikhailov, Ediys Brahmanis)PP 37:30
4-3 Eduard Ivanov 39:47
4-4 Sergey Gubin (Vladimir Mamonov, Juris Ozols) 44:03
4-5 Sergei Telushkin (Darius Pliskauskas)SH 49:38
4-6 Vents Feldmanis (Juris Ozols, Eduard Ivanov)PP 54:46
5-6 Nikolai Stasenko 15:24
6-6 Evgeny Kurilin (Oleg Leontiev, Aleksandr Ryadinsky)PP 57:06
7-6 Konstantin Zakharov (Oleg Timchenko, Alexander Ryadinsky)PP2 60:16
PIM: 5x2+1x10(Stepanov) - 10x2 SOG: 39-17 Att: 520
3 stars: Stasenko,Zakharov,Zabotinskis
Yunost: Shabanov (Goryachevskih (39.47-59.45, 60.00-60.16), Leont'ev - Ryadinsky, Zakharov - Kurilin - Tymchenko, Khmyl - Karev, Materukhin - Senkevich - Valuy, Stasenko - Golubovsky, Slysh - Kitarov - Stepanov, Shariton -- Shurko - Shitkovsky.
Metalurgs: Zabotinskis, Feldmanis - Ivanov, Filimonov - Ozols - Gravitis, Gubin - Olhovtsev, Brahmanis - Mikhailov - Gorshkov, Telushkin - Kniksts, Lelenas - Pliskauskas - Mamonov, Danilov - Abolins - Pafifov

Khimvolokno - ASK Ogre 4-1 (1-0,0-0,3-1)
1-0 Roman Bloch (Andrei Tsaregorodtsev) 19:52
1-1 Vladislav Vodolazhsky (Koba Jass) 47:53
2-1 Roman Magdeev (Vladimir Malevich) 52:11
3-1 Alexander Borozenko (Vitaly Tomilin) 57:01
4-1 Vladimir Malevich (Vital Gorbachev, Vitaly Tomilin)PP 58:42
PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 41-15 Att: 2.350
3 stars: Tsaregorodtsev,Romadanovsky,Raytums
Khimvolokno: Grishukevich; Malevitch - Gorbachev, Borozenko (k) - Tomilin - Magdeev; Letov - Tsvetkov, Sakharov - Romadanovsky - Samokhvalov; Tsyplakov - Mikulchik, Bloch - Matyukhin - Tsaregorodtsev; Iliin.
ASK-Ogre: Raytums; Chirkov - Pizans, Ignatovics (k) - K. Ugarov - A.Kercs; Siskovics - Brakss, A. Smirnov - Fandul - Koklin; Adamovics - Maslovsky, Ogorodnikov - Vodolazhsky - K. Yass

HK Rīga 2000 - Neman Grodno 6:3 (1:0, 2:2, 3:1)
17:12 Rožkalns (Meija, J.Ozoliņš) 1:0
20:50 Hartmanis SH 2:0
28:38 Rožkalns (Indrašis, Borovkovs) 3:0
32:17 Volchkov (Politsinsky)SH 3:1
37:34 Lupandin (Klochkov, Khomko) 3:2
44:18 J.Ozoliņš (Balakuns, Meija)PP 4:2
45:44 Pavlovic (Klochkov,Pantsyrev) 4:3
49:08 Meija (Grundmanis)PP 5:3
59:52 J.Ozoliņš (Meija)EN 6:3
PIM: 4x2 - 4x2 SOG: 24-61
3 stars: Gints Meija, Kārlis Rožkalns, Vladislav Klochkov

Gomel - Vitebsk 3-2 (2-1,0-0,1-1)
1-0 Alexander Usenko (Egor Filin, Vitaly Dryndin) 2:42
1-1 Artem Bozhko (Alexei Vinokurov) 6:15
2-1 Andrei Filichkin (Yuri Eliseenko Andrei Pchelyakov)PP 8:28
2-2 Konstantin Nemirko (Alexei Vinokurov, Vasily Polonitsky) 40:31
3-2 Andrei Pchelyakov (Yuri Eliseenko, Ivan Usenko) 51:42
PIM: 6x2 - 5x2 SOG: 34-31
3 stars: Alexander Usenko,Ivan Usenko,Artem Bozhko

Metallurg Zhoblin - Khimik SKA Novopolotsk 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
0-1 Igor Kovalenya (Andrei Skripelev) 7:04
1-1 Roman Tvrdon (Evgeny Krivomaz, Alexei Krutikov)PP 20:27
2-1 Pavel Volchek (Igor Fedorov Egor Tsurikov) 44:39
3-1 Krutikov Alexei (Alexei Lozhkin, Alexander Valentin) 50:52
4-1 Roman Tvrdon (Evgeny Krivomaz)PP 56:27
PIM: 3x2 - 2x2+1x25(Yakovlev) SOG: 36-25 Att: 1.900
3 stars: Pavel Volchek,Krutikov,Filipchik
Metallurg: Buiko; Valentin - Krivomaz, Lozhkin - Krutikov (k) - Tvrdon; Novitskiy - Durnov, Savilov - N. Osipov - Kovshik; Gubernatorov - Saviels, P. Volchek - Tsurikov - Volchek A., Fedorov, Zhelubovskis.
Khimik: Filipchik; Glinkin - R. Tsvetkov, K. Brikun - Pilnov - Tydnyuk (k); Kuznetsov - Klishin, Moroz - Yakovlev - Rudak; Skripelov - Sokol, Gorbokon - Karkotsky - Kovalenya; Pereverzev

Latgale - Brest 3-5 (1-1,1-2,1-2)
1-0 Lucas Yurik (Egidijus Bauba, Dmitry Barinov)PP 5:31
1-1 Evgeny Zhilinski (Vitaly Savko, Alexander Fedorov), 17:39
2-1 Valentin Feoktistov (Andrei Lavrenov, Alexander Teryokhin)PP 28:11
2-2 Vitaly Klimenko (Alexei Gavrilenok, Alexander Fedorov)PP 32:42
2-3 Kirill Dvurechenskii (Kirill Petkevich, Kirill Kalmychkov)PP 35:08
3-3 Vitaly Pavlov (Vadim Vabitcevics, Robert Mahalek) 45:50
3-4 Evgeny Zhilinski (Vitaly Klimenko) 56:01
3-5 Pavel Tolstik (Alexander Miheenok, Kirill Petkevich)PP 58:15
PIM: SOG: 37-34
3 stars: Teryokhin,Vaskov,Zhilinski

Davide
03-03-2009, 11:47
Yunost Minsk - ASK Ogre 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)
06.50 0-1 Siskovics (Ignatovics)
07.58 1-1 Kitarov (Stasenko, Golubovsky)
17.30 2-1 Kurilin (Leont'ev, Tymchenko)PP
25.58 3-1 Shariton (Khmyl, Stepanov)
26.43 4-1 Zakharov (Timchenko)
33.01 5-1 Senkevich (Zakharov, Leontyev)PP
37.11 5-2 Koklin (Fandul, Adamovics)PP
46.20 6-2 Timchenko (Stasenko, Golubovsky)PP
PIM: 7x2 - 9x2 SOG: 53-20 Att: 375
3 stars: Timchenko,Golubovsky,Ignatovics
Yunost: Goryachevskih, Khmyl, Stasenko, Golubovsky, Karev, Kitarov, Materukhin, Stepanov, Zakharov, Ryadinsky, Volkov, Shariton, Leont'ev, Kurilin, Slysh, Valuy, Senkevich, Timchenko, Shagov.
ASK-Ogre: Raytums, Brakshs, Siskovics, Pizans, Jass, Fandul, Ugarov, Ogorodnikov, Koklins, Maslovsky Kerch Ignatovics, Vodolazhsky, Smirnov, Chirkov, Adamovics

Khimvolokno Mogilev - Liepajas Metalurgs 7:3 (1:0, 2:2, 4:1)
1-0 Alexander Borozenko (Vital Gorbachev, Roman Magdeev) 00:17
1-1 Juris Ozols (Valery Filimonov)PP2 26:35
2-1 Alexander Borozenko (Vladimir Malevich, Roman Magdeev) 28:00
3-1 Alexander Borozenko (Vital Gorbachev, Vladimir Malevich)PP 32:25
3-2 Aldis Abolins (Gunars Skvortsov) 32:59
4-2 Yuri Ilyin (Alexander Tsyplakov Pavel Mikulchik)PP 41:52
5-2 Roman Bloch (Andrei Tsaregorodtsev, Alexander Tsyplakov) 43:42
6-2 Roman Magdeev (Alexander Borozenko) 52:32
7-2 Alexander Tsyplakov (Pavel Mikulchik, Andrei Tsaregorodtsev)PP2 53:48
7-3 Sergei Danilov 56:47
PIM: SOG: 37-23 Att: 2.000
3 stars: Borozenko,Magdeev,Feldmanis
Khimvolokno: Grishukevich (53.15. Kotov); Malevitch - Gorbachev, Borozenko (k) - Tomilin - Magdeev; Letov - Tsvetkov, Sakharov - Romadanovsky - Samokhvalov; Tsyplakov - Mikulchik, Bloch - Il'in - Tsaregorodtsev; Salnikov, Zaikovsky, Labkov.
Metalurgs: Legzda (53:48. Yucers); Feldmanis - E. Ivanov (k), Gravitis - Ozols - Filimonov; Gubin - Bihanov, Pafifov - K. Mikhailov - Gorshkov; Telushkin - Olhovtsev, Lelenas - Pliskauskas - Mamonov; Danilov - Al.Abolins - Skvortsov

Shinnik - Keramin Minsk 3-2 (0-1,0-0,3-1)
0-1 Sergei Luchinkin (Andrei Glebov)PP 8:24
1-1 Valery Boyarsky (Pavel Grishanov, Alexei Emelyanchik)PP 42:40
1-2 Alexey Strakhov (Dmitry Igoshin) 46:21
2-2 Sergey Zuev (Valery Boyarsky, Sergei Markovskiy)PP 51:36
3-2 Alexander Burmistronok (Alex Kuveko, Sergei Sour) 52:40
PIM: 7x2+1x10(Panov) - 8x2 SOG: 9-44
3 stars: Strakhov,Zuev,Belinsky

Metallurg Zhoblin - Vitebsk 6:2 (2:1, 3:0, 1:1)
1:0 Novitskiy (Savilov, Zhelubovskis, 01.09)
1:1 Pulver (Orlov, Abakunchik, 11.16)PP
2:1 N. Osipov (Durnov, Novitsky, 16.54)PP
3:1 Lozhkin (Tvrdon, Krutikov, 25.40)PP
4:1 Valentin (Lozhkin, Krutikov, 28.21)
5:1 Blinovs (P. Volchek Novitski, 36.40)
5:2 Gerlovsky (Polonitsky, Parakhonko, 46.36)PP
6:2 N. Osipov (51.32)SH
PIM: 7x2+2x10(Blinovs,Buiko)+1x25(Kovshik) - 8x2+1x25(Orlov) SOG: 37-42 Att: 1.800
3 stars: Buiko,Osipov,Pulver
Metallurg: Buiko; Valentin - Krivomaz, Lozhkin - Krutikov (k) - Tvrdon; Novitskiy - Durnov, Savilov - N. Osipov - Kovshik; I. Fedorov - Saviels, P. Volchek - Tsurikov - Blinov, Gubernatorov, Zhelubovskis.
Vitebsk: Shibanov; P.V.Tolstik - V. Timchenko, Abakunchik - A. Bondarev - R. Belyi; Pulver - Orlov, Sergei Golubev - Vinokurov - Bozhko; Parakhonko - Polonitsky (k), Nemirko - Gerlovsky - Kashtanov; Erashov, Gulyaev, E. Stepanov

Latgale - Neman Grodno 4-5 (1-2,3-2,0-1)
1-0 Egidijus Bauba (Dmitry Beresnev, Lukas Pek) 8:34
1-1 Alexander Pavlovich (Dmitry Pantsyrev, Alexander Medvedev)PP, 10:03
1-2 Dmitry Pantsyrev SH 19:41
2-2 Lauris Bayaruns (Dmitry Beresnev) 21:25
3-2 Anton Ulyanov (Mikhail Vasilyev, Egidijus Bauba)PP 24:07
3-3 Dmitry Pantsyrev (Alexander Syrey, Vladislav Klochkov) 28:14
3-4 Andrei Lupandin (Elias Politsinsky, Sergei Khomko) 35:11
4-4 Lauris Bayaruns (Vitaly Pavlov, Dmitry Beresnev) 38:28
4-5 Oleg Malashkevich (Andrei Shevelev) 47:07
PIM: 10x2 - 12x2 SOG: 51-48
3 stars: Malashkevich,Pantsyrev,Pavlov

Gomel - Khimik SKA Novopolotsk 5-4ot (2-1,2-1,0-2,1-0)
0-1 Vladimir Pereverzev (Andrei Moroz, Dmitry Rudak)PP 01:05
1-1 Yuri Eliseenko (Andrei Pchelyakov, Andrei Makrov) 15:34
2-1 Pavel Musienko (Vitaly Dryndin, Mikhail Klimin) 19:37
3-1 Vitali Dryndin (Yuri Eliseenko, Mikhail Klimin) 22:21
3-2 Andrei Moroz (Dmitry Rudak) 27:35
4-2 Alexander Usenko (Yaroslav Maslenikov, Sergei Erkovich)PP 35:15
4-3 Kirill Brikun (Alexei Pilnov, Vladimir Pereverzev) 49:43
4-4 Artem Karkotsky (Roman Gorbokon) 57:08
5-4 Sergei Erkovich (Yuri Eliseenko) 61:13
PIM: 2x2 - 9x2 SOG: 41-21
3 stars: Dryndin,Eliseenko,Filipchik

HK Rīga 2000 - HK Brest 3:4so (1:1, 2:1, 0:1, 0:0, 0:1)
04:13 Indrašis (Vilkoits, Balakuns) 1:0
16:54 Fedorov (Savko, Klimenkov) 1:1
24:32 Straupe (Meija) 2:1
30:31 Meija (J.Ozoliņš) 3:1
31:53 Zhilinski (Fedorov, Klimenkov) 3:2
41:09 Miheenok (Dvurechenski) 3:3
65:00 Petkevich SO
PIM: 4x2+1x25(Meija) - 5x2 SOG: 39-41
3 stars: Mustukovs,Fedorov,Miheenok

Davide
03-03-2009, 12:14
||GP|W|OTW|SOW|OTL|SOL|L|GF:GA|Pts
1.|Yunost Minsk|52|38|3|2|2|0|7|198:96|126
2.|HK Gomel|52|33|1|1|0|4|13|152:113|107
3.|Metallurg Zhoblin|52|27|6|5|0|1|13|168:118|104
4.|Khimvolokno Mogilev|52|24|1|7|4|3|13|162:135|95
5.|HK Vitebsk|52|26|1|3|4|3|15|143:110|93
6.|Keramin Minsk|52|28|0|3|1|1|19|165:125|92
7.|Neman Grodno|52|25|2|2|1|6|16|173:134|90
8.|Liepajas Metalurgs|52|27|0|1|2|1|21|172:148|86
9.|Khimik-SKA Novopolotsk|52|19|3|1|2|4|23|170:176|71
10.|Shinnik Bobruisk|52|17|1|2|2|2|28|124:165|61
11.|HK Riga 2000|52|14|2|5|1|3|27|149:188|60
12.|ASK Ogre |52|10|1|3|1|1|36|128:207|40
13.|DHK Latgale|52|8|1|1|0|6|36|109:201|34
14.|HC Brest|52|8|0|2|2|3|37|106:203|33

playoffs
NB: Latvian teams can't take part to post-season

Top scorers
R.|Name||Team|GP|G|A|P
1. | Oleg Timchenko|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/ukraine.gif|Yunost Minsk|46|26|32|58
2. | Roman Romanenko|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.gif|Yunost Minsk|47|24|34|58
3. | Edijs Brahmanis|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/latvia.jpg|Liepajas Metalurgs|46|31|22|53
4. | Andrei Ignatovics|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/latvia.jpg|ASK Ogre|49|30|23|53
5. | Aleksei Krutikov|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Metallurg Zhoblin|52|16|30|46

Playoffs quarter-finals (05,06,09* march - *if necessary)

Yunost Minsk - Khimik SKA Novopolotsk
Gomel - Neman Grodno
Metallurg Zhoblin - Keramin Minsk
Khimvolokno Mogilev - HK Vitebsk

Davide
06-03-2009, 17:29
Yunost Minsk - Khimik SKA Novopolotsk 4:1 (3:1, 0:0, 1:0)
1:0 Golubovsky (Kitarov, Stasenko, 01.32)
1:1 Kovalenya (Sokol, Karkotsky, 04.26)PP
2:1 Yakimovich (Senkevich, Romanenko, 18.15)PP
3:1 Materukhin (Ryadinsky, Romanenko, 18.57)PP
4:1 Materukhin (58.26)EN
PIM: 5x2 - 7x2 SOG: 34-31 Att: 750
3 stars: Golubovsky, Yakimovich, Filipchik
Yunost: Shabanov, Leont'ev - Ryadinsky, K. Zakharov - Kurilin - Oleg Timchenko; Karev - Yakimovich, Materukhin - Senkevich - Romanenko; Golubovsky - Stasenko, Slysh (k) - Kitarov - A. Stepanov; Shariton - A. Volkov - Valuy .
Khimik: Filipchik (58.18-58.26); Pereverzev - Klishin, Frost - Yakovlev - Rudak; R. Tsvetkov - Glinkina, Komarov - Prygunov (k) - K. Brikun; Sokol - Kuznetsov, Kovalenya - Karkotsky - Gorbokon R.; Zalevskiy - Pilnov - Karaga.
Series: 1-0

Gomel - Neman Grodno 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
1:0 Eliseenko (21.20)
1:1 Voltchkov (I. Andryushenko, 21.45)
2:1 Makrov (Eliseenko, 36.16)
3:1 Pchelyakov (Eliseenko, Makrov, 52.14)PP
PIM: 4x2 - 10x2+1x10(Lawson) SOG: 29-18 Att: 2.700 (sold out)
3 stars: Pchelyakov, I. Brikun, Klochkov
Gomel: I. Brikun; Filichkin - Dryndin, E. Filin - A. Usenko - T. Filin; I. Usenko - B. Magdeev, Eliseenko - Pchelyakov (k) - Bryzgalov; Khozov - Maslenikov, Musiyenko - Verameychik - Makrov ; Еsaulov - Suslo - Klimin.
Neman: Brish (57.01-59.10, 59.31-60.00); Prokopchik - Baranov (k), Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Sayapin - Syrey, Goman - Lawson - Klochkov; Korshunov - Edeshko, Politsinsky - I. Andryushenko - Volchkov; Yanovskiy - Orlyuk - Pantsyrev.
Series: 1-0

Metallurg Zhoblin - Keramin Minsk 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
0:1 Shulga (Baukin, 16.01)
0:2 Igoshin (Strakhov, 29.18)SH
0:3 Permyakov (Dudik, Luchinkin, 55.37)
1:3 Krutikov (Tvrdon, Lozhkin, 58.33)
2:3 Blinovs (Saviels, 59.12).
PIM: 1x2 - 5x2 SOG: 34-34 Att: 2.000 (sold out)
3 stars: Kostur, Sushko, Buiko
Metallurg: Buiko (59.20), Valentin - Krivomaz, Tvrdon - Krutikov (k) - Lozhkin; Novitskiy - Durnov, Yefimenko - N. Osipov - Saville; Saviels - I. Fedorov, Tsurikov - Blinov - P. Volchek; Kaznadey, Kovshik, Zhelubovskis.
Keramin: Kostur; Glebov - Sushko, Luchinkin - Permyakov - Dudik; O. Blagoi - Chernook, Igoshin - Zhidkikh - Strakhov (k); Plotnikov - Ebert, Khafizov - Baukin - Shulga, Voroshilov - Kovyrshin - Faykov.
Series: 0-1

Khimvolokno Mogilev - HK Vitebsk 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
1:0 Borozenko (R. Magdeev, Gorbachev, 12.00)
2:0 Borozenko (Malevich, Tomilin, 16.31)
3:0 Bloch (Mikulchik P., Y. Ilyin, 59.53)EN
PIM: 4x2 - 1x2 SOG: 20-26 Att: 3.050 (sold out)
3 stars: Grishukevich, Borozenko, Gnidenko
Khimvolokno: Grishukevich; Malevitch - Gorbachev, Borozenko (k) - Tomilin - R. Magdeev; M. Tsvetkov - Letov, Samokhvalov - Romadanovsky - Sakharov, A. Tsyplakov - Mikulchik P., Bloch - Yu Il'in - Tsaregorodtsev; Salnikov.
Vitebsk: Zarudnev (57.12); Polonitsky (k) - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Svito - Pulver, S. Golubev - Vinokurov - Bozhko; Parakhonko - P.V.Tolstik, Belyi - Gerlovsky - Abakunchik.
Series: 1-0

Davide
07-03-2009, 13:21
Yunost Minsk - Khimik SKA Novopolotsk 5-4ot (2:1,0:2,2:1,1:0)
1-0 Evgeny Kurilin (Konstantin Zakharov, Oleg Timchenko)PP 5:09
2-0 Alexander Ryadinsky (Artem Senkevich, Roman Romanenko)PP 15:08
2-1 Maxim Yakovlev (Vladimir Pereverzev, Sergei Klishin)PP2 17:54
2-2 Maxim Yakovlev (Dmitry Rudakov, Vladimir Pereverzev) 25:21
2-3 Alexander Prygunov (Andrei Moroz)SH 27:35
3-3 Konstantin Zakharov (Ryadinsky Alexander, Eugene Kurilin) 46:50
4-3 Alexander Materukhin (Oleg Khmyl) 53:03
4-4 Andrei Moroz (Vladimir Pereverzev, Sergei Klishin)PP 55:51
5-4 Alexander Kitarov (Alexander Ryadinsky) 62:56
PIM: 10x2 - 7x2 SOG: 41-30 Att: 700
3 stars: Materukhin, Zakharov, Moroz
Yunost: Shabanov (0.00-27.35) - Goryachevskih (27.35-62.56), Khmyl, Stasenko, Golubovsky, Kitarov, Materukhin, Stepanov, Zakharov, Ryadinsky, Yakimovich, Volkov, Shariton, Leont'ev, Slysh Kurilin, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko.
Khimik: Trus (0.00-15.08) - Filipchik (15.08 - 62.56), Tsvetkov, Karkotsky, Karaga, Moroz, Brikun, Rudakov, Kuznetsov, Glinkina, Gorbokon, Yakovlev, Zavlevsky, Prigun, Pereverzev, Pilnov, Klishin, Kovalenya, Komarov, Sokol.
Series: 2-0

Gomel - Neman Grodno 1-2 (1-1,0-0,0-1)
0-1 Andrei Shevelev (Andrei Orlyuk, Dmitry Pantsyrev) 15:48
1-1 Egor Filin (Timofei Filin) 16:56
1-2 Igor Andryushenko PP 41:52
PIM: 5x2+1x25(Dryndin) - 7x2+1x10(Klochkov) SOG: 30-26
3 stars: Brikun,Shlykov,Andryushenko
Series: 1-1

Metallurg Zhoblin - Keramin Minsk 6:4 (2:1, 2:1, 2:2)
1-0 Gennadi Savilov (Vadim Novitsky, Nikita Osipov) 06:03
2-0 Gennadi Savilov (Nikita Osipov, Konstantin Durnov)PP2 13:02
2-1 Dmitry Shulga (Irek Khafizov, Evgeny Baukin) 16:51
3-1 Gennadi Savilov (Alexei Efimenko, Nikita Osipov)PP 29:53
3-2 Sergei Luchinkin (Alexei Permyakov Vadim Sushko)PP 34:56
4-2 Alexander Kovshik (Pavel Volchek Victor Blinovs) 39:07
5-2 Alexei Lozhkin (Roman Tvrdon, Alexei Krutikov)PP 42:54
5-3 Vadim Sushko (Alexander Zhidkikh, Aleksei Strakhov) 43:52
5-4 Dmitry Shulga (Aleksey Plotnikov)PP 46:56
6-4 Roman Tvrdon 59:24
PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 32-35
3 stars: Savilov,Buiko,Shulga
Series: 1-1

Khimvolokno Mogilev - HK Vitebsk 3:4 (2:0, 1:2, 0:2)
1-0 Andrey Samokhvalov (Andrei Romadanovsky, Evgeny Letov)PP 14:09
2-0 Vitaly Tomilin (Maksim Tsvetkov)PP 17:35
2-1 Anton Pulver (Ruslan Belyi, Vyacheslav Timchenko)PP2 30:04
2-2 Anton Pulver (Alexei Vinokurov, Artem Bozhko)PP 30:34
3-2 Maksim Tsvetkov (Andrey Samokhvalov, Evgeny Letov)PP2 315:18
3-3 Alex Vinokurov (Vladimir Svito, Alex Erashov) 41:27
3-4 Artem Gnidenko (Vladimir Svito, Vasili Polonitsky)PP 52:32
PIM: 13x2 - 14x2+1x10(Nemirko) SOG: 39-26 Att: 3.070
3 stars: Malyutin,Vinokurov,Samokhvalov
Khimvolokno: Grishukevich; Gorbachev - Malevich, Borozenko (k) - Tomilin - Magdeev; Letov - Tsvetkov, Samokhvalov - Romadanovsky - Saharov; Salnikov - Mikulchik, Tsaregorodtsev - Kutsevich - Kiselev; Matyukhin.
Vitebsk: Malyutin; Polonitsky (k) - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Svito - Pulver, Erashov - Vinokurov - Bozhko; Parakhonko - P.Tolstik; Abakunchik - Gerlovsky - Belyi; Orlov, Sergei Golubev .
Series: 1-1

Aldair
09-03-2009, 23:10
Khimik SKA - Yunost 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
0:1 - Romanenko (Senkevich, Leontiev) PP 16:38
0:2 - Stasenko (Kitarov,Valui) 46:04
0:3 - Kitaorv (Slysh, Golubovsky) PP 48:39
PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 44-26 Att: 1.250(sold out)
3 stars: Shabanov, Kitarov, Rudak
Khimik: Filipchik; Tsvetkov, Karkotsky, Karaga, Moroz, Brikun, Rudak, Kuznetsov, Glinkin, Gorbokon, Yakovlev, Zavlevsky, Prigunov, Pereverzev, Pilnov, Klishin, Kovalenya, Komarov, Sokol.
Yunost: Shabanov; Khmyl, Stasenko, Golubovsky, Ponomarev, Kitarov, Materukhin, Zakharov, Ryadinsky, Yakimovich, Shariton, Leont'ev, Slysh, Kurilin, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko, Shitkovsky.
Series: 0-3

Yunost advanced to semifinals


Neman - Gomel 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
1:0 - Volchkov (Medvedev, Sayapin) PP2 34:41
PIM: 7x2 - 11x2+1x10(Musienko) SOG: 21-19 Att: 3.100 (sold out)
3 stars:Edesko, Prokopchik, Dryndin
Neman: Shlykov; Lupandin, Sayapin, Zelenko, Lowsan, Orlyuk, Malshkevich, Pavlovich, Korshunov, Myadel, prokopchik, Brish, Goman, Khomko, Edeshko, Shevelev, Yanovsky, Volchkov, Andryuschenko, Medvedev.
Gomel: Brikun; Erkovich, Filin, Bryzgalov, Dryndin, Makrov, Filichkin, Musienko, Eliseenko, Esaulov, Suslo, Oletsky, Klimin, Maslennikov, Usenko A., Magdeev, Solomonov, Pchelyakov, Usenko I.
Series: 2-1


Keramin Minsk - Metallurg Zhlobin 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
0:1 -Tvrdon (Valentin, Lozhkin) PP 10:40
0:2 -Volchek (Saviels) 14:02
1:2 -Baukin (Cherno'ok) 50:03
1;3 -Tvrdon (Krutikov) EN 59:47
PIM: 8x2 - 4x2 SOG: 26-29 Att: 1.500
Best player: Baukin
Keramin:Kostur; Glebov, Shinkevich, Sushko, Plotnikov, Permyakov, Voroshilov, Ebert, Dudik, Shulga, Zhidkikh, Semochkin, Luchinkin, Khafizov, Blagoi, Baukin, Cherno'ok, Kovyrshin, Strakhov.
Metallurg: Buiko; Novitsky, Fedorov, Valentin, Savilov, Kalachev, Krutikov, Volchek, Durnov, Efimenko, Kovshik, Zhelubovskis, Osipov, Blinov, Tvrdon, Saviels, Kaznadei, Lozhkin, Krivomaz
Series: 1-2


Vitebsk - Khimvolokno 3:4 OT (1:0, 1:1, 1:2, 0:1)
1:0 - Erashov (Gerlovsky) 10:42
1:1 - Samokhvalov (Sakharov) 27:11
2:1 - Timchenko (Gnidenko, Nemirko) PP 30:16
3:1- Timchenko (Gnidenko) PP 44:42
3:2 - Letov (Blokh, Sakharov) PP 50:25
3:3 - Magdeev (Borozenko) 59:02
3:4 - Letov (Tzaregorodtsev) 70:34
PIM: 10x2 - 9x2+1x10(Salnikov) SOG: 29-42 Att: 1.900(sold out)
3 stars: Malyutin,Grishukevich, Magdeev
Vitebsk: Malyutin; Polonitsky (k) - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Svito - Pulver, Erashov - Vinokurov - Bozhko; Parakhonko - P.Tolstik; Abakunchik - Gerlovsky - Belyi; Orlov, Sergei Golubev, Stepanov.
Khimvolokno: Grishukevich; Kutsevich, Ilyin, Borozenko, Samokhvalov, Tsaregorodtsev, Tsyplakov, Mikulchik, Letov, Sakharov, Labkov, Salnikov, Romadanovsky, Zaikovsky, Blokh, Tsvetkov, Magdeev, Malevich, Gorbachev.
Series: 1-2

Aldair
10-03-2009, 20:06
Neman - Gomel 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
0:1 - Usenko (Klimin, Solomonov) 16:03
0:2 - Filin T. (Filin E.) 34:54
0:3 - Esaulov (Magdeev, Makrov) 47:01
PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 18-25 Att: 3.500 (sold out)
3 stars: Brikun, Musienko, Shevelev
Neman: Shlykov; Lupandin, Sayapin, Zelenko, Lowsan, Orlyuk, Malshkevich, Pavlovich, Korshunov, Myadel, Prokopchik, Brish, Goman, Edeshko, Shevelev, Yanovsky, Volchkov, Andryuschenko, Medvedev, Klochkov.
Gomel: Brikun; Erkovich, Filin E., Dryndin, Makrov, Filichkin, Musienko, Verameichik, Esaulov, Oletsky, Klimin, Maslennikov, Usenko A., Filin T., Khoromando, Magdeev, Solomonov, Pchelyakov, Usenko I.
Series: 2-2


Keramin Minsk - Metallurg Zhlobin 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
0:1 - Blinov (Zhelubovskis, Savelievs) 23:02
0:2 - Krvomazi (Krutikov, Tvrdon) PP 29:54
1:2 - Luchinkin (Kuzmenkov) 51:08
PIM: 7x2 - 8x2 SOG: 33-19 Att: 1.400
3 stars: Luchinkin, Blinov, Krutikov
Keramin:Kostur; Glebov, Shinkevich, Sushko, Plotnikov, Permyakov, Voroshilov, Kuzmenkov, Ebert, Andryuschenko, Shulga, Zhidkikh, Luchinkin, Khafizov, Blagoi, Baukin, Cherno'ok, Kovyrshin, Strakhov.
Metallurg: Aleinokovas; Novitsky, Fedorov, Valentin, Savilov, Kalachev, Krutikov, Volchek, Durnov, Efimenko, Kovshik, Zhelubovskis, Osipov, Blinov, Tvrdon, Saviels, Kaznadei, Lozhkin, Krivomaz
Series: 1-3

Metallurg advanced to semifinals


Vitebsk - Khimvolokno 2:3 OT (0:1, 1:1, 1:0, 0:1)
0:1 - Blokh (Sakharov, Samokhvalov) 01:12
0:2 - Gorbachev (Samokhvalov, Magdeev) PP 33:06
1:2 - Gnidenko (Timchenko, Nemirko) PP 37:19
2:2- Polonitsky (Vinokourov) 58:37
2:3 - Sakharov (Tzvetkov, Samokhvalov) 61:29
PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 24-29 Att: 1.900 (sold out)
3 stars: Gnidenko, Grishukevich, Gorbachev
Vitebsk: Zarudny; Polonitsky (k) - V. Timchenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Svito - Pulver, Erashov - Vinokurov - Bozhko; Parakhonko - P.Tolstik; Abakunchik - Gerlovsky - Belyi; Orlov, Sergei Golubev, Stepanov.
Khimvolokno: Grishukevich; Kutsevich, Ilyin, Borozenko, Samokhvalov, Tsaregorodtsev, Tsyplakov, Mikulchik, Romanov, Letov, Sakharov, Zaikovsky, Blokh Kiselev, Kotov, Tsvetkov, Magdeev, Malevich, Gorbachev.
Series: 1-3

Khimvolokno advanced to semifinals

Davide
12-03-2009, 11:40
On Dynamo Minsk website is confirmed the creation of a new club in Belarus from next season in the city of Soligorsk.

Shakhtar Soligorsk will partecipate in next bOL and will serve as Dynamo's farm club (it means end of Keramin as farm club?)

Aldair
12-03-2009, 21:16
it means end of Keramin as farm club?

Right, Keramin gets back it's "independence" :c032:

Aldair
12-03-2009, 21:29
Gomel - Neman Grodno 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

1:0 - Makiov (Pchelyakov, 00.26)
2:0 - Makrov (erkovich, Verameichik, 08.34)
3:0 - Pchelyakov (16.15) PS
4:0 - Oletsky (Musienko, Makrov, 20.52)
5:0 - Filin E. (Filichkin, Usenko, 24.13) PP
6:0 - Usenko (Esaulov, Filin E., 53.55
PIM: 8x2 - 12x2+1x10(Khomko) SOG: 32-25; Att: 2.900(2.700)(sold out)
3 stars: Makrov, I. Brikun, Lupandin
Gomel: I. Brikun; Erkovich, Filin E., Dryndin, Makrov, Filichkin, Musienko, Verameichik, Esaulov, Oletsky, Klimin, Maslennikov, Usenko A., Filin T., Khoromando, Magdeev, Solomonov, Pchelyakov, Usenko I.
Neman: Brish; Lupandin, Sayapin, Lowsan, Orlyuk, Malashkevich, Shlykov, Korshunov, Myadel, Prokopchik, Syrei, Khomko, Goman, Edeshko, Shevelev, Yanovsky, Volchkov, Andryuschenko, Medvedev, Klochkov.
Series: 3-2

Gomel advanced to semifinals

Aldair
14-03-2009, 15:42
Yunost - Khimvolokno 7:1 (4:0, 3:0, 0:1)
1:0 - Stepanov (Shariton, Ponomarev) 02:43
2:0 - Valui (Slysh) 04:32
3:0 - Kitarov (Karev, Slysh) 07:38
4:0 - Valui (Slysh, Shagov) PP 19:55
5:0 - Golubovsky (Senkevich, Materukhin) 25:09
6:0 - Zakharov (Timchenko, Kurilin) 30:27
7:0 - Materukhin
7:1 - Salnikov (Kutsevich, Tzaregorodtsev)
PIM: 9x2 - 4x2 SOG: 20-28; Att. 830(750) (sold out)
Best palyers: Golubovsky, Valui
Yunost: Shabanov; Khmyl, Karev, Golubovsky, Ponomarev, Kitarov, Materukhin, Zakharov, Ryadinsky, Yakimovich, Shariton, Slysh, Kurilin, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko, Shagov.
Khimvolokno: Grishukevich(00.00 - 20.00), Kotov(20.00-60.00); Kutsevich, Ilyin, Borozenko, Samokhvalov, Tsaregorodtsev, Tsyplakov, Mikulchik, Letov, Sakharov, Labkov, Salnikov, Romadanovsky, Zaikovsky, Blokh, Tsvetkov, Magdeev, Malevich, Gorbachev.
Series: 1-0


Gomel - Metallurg 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
1:0 - Usenko I. (Pchelyakov, Eliseenko) 37:49
PIM: 5x2 - 9x2 SOG: 34-33; Att. 2.700 (sold out)
3 stars:Pchelyakov, Usenko I., Saviels
Gomel: Brikun; Erkovich, Filin E., Dryndin, Makrov, Filichkin, Musienko, Eliseenko, Verameichik, Esaulov, Oletsky, Klimin, Maslennikov, Khoromando, Filin T., Khozov, Solomonov, Pchelyakov, Usenko I.
Metallurg: Aleinokovas; Fedorov, Valentin, Savilov, Kalachev, Krutikov, Volchek, Durnov, Efimenko, Kulenok, Kovshik, Zhelubovskis, Osipov, Blinov, Tvrdon, Saviels, Kaznadei, Lozhkin, Krivomaz.
Series: 1-0

Marc Brunengraber
15-03-2009, 18:57
Any word on whether the champion of the BOL will meet Dynamo Minsk for the right to play in the Champions League, or whether Dynamo will not even have an opportunity to make it?

Aldair
15-03-2009, 22:40
Any word on whether the champion of the BOL will meet Dynamo Minsk for the right to play in the Champions League, or whether Dynamo will not even have an opportunity to make it?

Have no idea. I did see nothing about it...

Aldair
15-03-2009, 22:53
Yunost - Khimvolokno 2:3 OT (0:0, 0:1, 2:1, 0:1)
0:1 - Magdeev (Letov, Borozenko) PP 35:04
0:2 - Ilyin (Tsyplakov, Tsaregorodtsev) 43:43
1:2 - Golubovsky (Kitarov, Shagov) 44:14
2:2 - Slysh (Materukhin, Valui) 59:19
2:3 - Blokh (Tsvetkov) 68:13
PIM: 7x2 - 12x2 SOG: 43-22; Att. 800(750) (sold out)
Best palyers: Slysh, Grishukevich, Romadanovsky
Yunost: Shabanov; Khmyl, Karev, Golubovsky, Ponomarev, Kitarov, Materukhin, Zakharov, Stepanov, Ryadinsky, Yakimovich, Artynsky, Shariton, Slysh, Kurilin, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko, Shagov.
Khimvolokno: Grishukevich; Kutsevich, Ilyin, Borozenko, Samokhvalov, Tsaregorodtsev, Tsyplakov, Mikulchik, Shepelev, Letov, Sakharov, Labkov, Salnikov, Romadanovsky, Zaikovsky, Blokh, Tsvetkov, Magdeev, Malevich, Gorbachev.
Series: 1-1


Gomel - Metallurg 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
1:0 - Filin E. (Solomonov) 11:31
2:0 - Eliseenko (Filin T., Esaulov) 21:02
3:0 - Klimin (Dryndin, Maslennikov) PP 28:25
PIM: 3x2 - 7x2 SOG: 25-14; Att. 2.700 (sold out)
3 stars: Filin E., Brikun, Blinov
Gomel: Brikun; Erkovich, Filin E., Dryndin, Makrov, Filichkin, Musienko, Eliseenko, Verameichik, Esaulov, Oletsky, Klimin, Maslennikov, Khoromando, Filin T., Khozov, Solomonov, Pchelyakov, Usenko I.
Metallurg: Aleinokovas(28.25), Buiko(31.35); Fedorov, Valentin, Savilov, Kalachev, Krutikov, Tsurikov, Volchek, Durnov, Kulenok, Kovshik, Zhelubovskis, Osipov, Blinov, Tvrdon, Saviels, Kaznadei, Lozhkin, Krivomaz.
Series: 2-0

Aldair
18-03-2009, 22:04
Khimvolokno - Yunost 2:1 OT (0:0, 1:0, 0:1, 1:0)
1:0 - Malevich (Borozenko, Kutsevich) 29:37
1:1 - Stasenko (Kitarov, Slysh) 58:26
2:1 - Malevich 60:58
PIM: 6x2 - 8x2 SOG: 25-23; Att. 3350 (3048) (sold out)
Best palyers: Malevich, Grishukevich, Stasenko
Khimvolokno: Grishukevich; Matyukhin, Kutsevich, Ilyin, Borozenko, Samokhvalov, Tsaregorodtsev, Goranin, Tsyplakov, Letov, Sakharov, Labkov, Salnikov, Romadanovsky, Zaikovsky, Blokh, Tsvetkov, Magdeev, Malevich.
Yunost: Shabanov; Khmyl, Stasenko, Golubovsky, Kitarov, Materukhin, Zakharov, Stepanov, Ryadinsky, Yakimovich, Volkov, Leontiev, Slysh, Kurilin, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko, Shagov.
Series: 2-1

Who could think that Yunost will face such serious troubles with Khuimvolokno? Next game can became deciseive..


Metallurg - Gomel 2:4 (0:1, 2:0, 0:3)
0:1 - Verameichik (Filin T., Musienko) 16:30
1:1 - Krivomaz (Tvrdon, Krutikov) PP2 31:45
2:1 - Tvrdon (Krivomaz, Lozhkin) 38:00
2:2 - Erkovich (Oletsky, Musienko) PP 41:40
2:3 - Makrov (Verameichik) 42:06
2:4 - Esaulov (Dryndin, Pchelyakov) PP 53:17
PIM: 6x2 - 5x2 SOG: 18-52; Att. 2100 (2000) (sold out)
3 stars: Esaulov, Verameichik, Buiko
Metallurg: Buiko; Novitsky, Fedorov, Valentin, Savilov, Kalachev, Krutikov, Volchek, Efimenko, Kulenok, Kovshik, Zhelubovskis, Osipov, Blinov, Tvrdon, Saviels, Kaznadei, Lozhkin, Krivomaz.
Gomel: Brikun; Erkovich, Filin E., Dryndin, Makrov, Filichkin, Musienko, Eliseenko, Verameichik, Esaulov, Oletsky, Maslennikov, Khoromando, Filin T., Khozov, Solomonov, Pchelyakov, Usenko I.
Series: 3-0

Gomel becames the first finalist

Aldair
19-03-2009, 21:27
Khimvolokno - Yunost 1:6 (0:2, 1:4, 0:0)
0:1 - Senkevich (Stasenko, Romanenko) 02:43
0:2 - Stepanov (Zakharov) 13:16
0:3 - Shariton (Ryadinsky, Volkov) 25:59
0:4 - Materukhin (Golubovsky) 26:56
1:4 - Borozenko (Letov, Malevich) PP 35:01
1:5 - Senkevich (Materukhin) 35:29
1:4 - Materukhin SH2,EN 39:24
PIM: 4x2+1x10(Tsyplakov) - 8x2+2x10(Leontiev, Golubovsky) SOG: 25-22;Att. 3100 (3048) (sold out)
Best palyers: Materukhin, Shabanov, Borozenko
Khimvolokno: Grishukevich(26:56), Kotov(32:53); Matyukhin, Kutsevich, Ilyin, Borozenko, Samokhvalov, Tsaregorodtsev, Goranin, Tsyplakov, Letov, Sakharov, Labkov, Salnikov, Romadanovsky, Zaikovsky, Blokh, Tsvetkov, Magdeev, Malevich.
Yunost: Shabanov(42:36), Goryachevskikh(17:24); Stasenko, Golubovsky, Kitarov, Materukhin, Zakharov, Stepanov, Ryadinsky, Yakimovich, Volkov, Shariton, Leontiev, Slysh, Kurilin, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko, Shagov.
Series: 2-2

Aldair
21-03-2009, 19:20
Yunost - Khimvolokno 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
0:1 - Romadanovsky (sakharov, Samokhvalov) 10:13
0:2 - Borozenko (Letov, Kutsevich) PP 12:46
1:2 - Khmyl (Senkevich, Materukhin) 26:30
2:2 - Yakimovich (Senkevich, Materukhin) 34:42
3:4 - Zakharov (Stepanov, Yakimovich) PP 50:16
PIM: 7x2+1x10(Zakharov) - 10x2+1x10(Tsaregorodtsev)+1x20(Tsaregorodtsev) SOG: 31-21; Att. 900(750) (sold out)
Best palyers: Yakimovich, Senkevich, Grishukevich
Yunost: Shabanov; Khmyl, Stasenko, Kitarov, Materukhin, Zakharov, Stepanov, Ryadinsky, Yakimovich, Volkov, Shariton, Leontiev, Slysh, Kurilin, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko, Shagov.
Khimvolokno: Grishukevich; Kutsevich, Ilyin, Borozenko, Samokhvalov, Tsaregorodtsev, Goranin, Mikulchik, Tomilin, Letov, Sakharov, Labkov, Salnikov, Romadanovsky, Zaikovsky, Blokh, Tsvetkov, Magdeev, Malevich.
Series: 3-2

Yunost advanced to the finals

Aldair
23-03-2009, 21:51
Yunost - Gomel 3:2 OT (1:0, 1:0, 0:2, 1:0)
1:0 - Slysh (Valui) 07:22
2:0 - Slysh (Khmyl) 12:18
1:2 - Maslennikov (Kopat, Klimin) 48:13
2:2 - Esaulov (Pchelyakov, Eliseenko) 55:30
3:2 - Senkevich (Leontiev) PP 64:37
PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 23-281; Att. 1000(750) (sold out)
Best palyers: Slysh, Senkevich, Maslennikov
Yunost: Shabanov; Khmyl, Stasenko, Golubovsky, Ponomarev, Kitarov, Materukhin, Stepanov, Ryadinsky, Yakimovich, Volkov, Shariton, Leontiev, Slysh, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko, Shagov.
Khimvolokno:Brikun; Erkovich, Filin E., Dryndin, Makrov, Filichkin, Musienko, Eliseenko, Verameichik, Esaulov, Oletsky, Klimin, Maslennikov, Kopat, Usenko A., Filin T., Khozov, Pchelyakov, Usenko I.
Series: 1-0

Aldair
24-03-2009, 19:56
Yunost - Gomel 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
0:1 - T.Filin 18:26
0:2 - Musienko (A.Usenko, Pchelyakov) 32:16
PIM: 5x2 - 4x2 SOG: 37-31;Att. 1000(750) (sold out)
Best players: Brikun, Filin T.
Yunost: Shabanov; Khmyl, Stasenko, Golubovsky, Karev, Ponomarev, Kitarov, Materukhin, Stepanov, Zakharov, Ryadinsky, Yakimovich, Volkov, Slysh, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko, Shagov.
Khimvolokno:Brikun; Erkovich, Dryndin, Makrov, Filichkin, Musienko, Verameichik, Esaulov, Oletsky, Klimin, Maslennikov, Kopat, Usenko A., Filin T., Khozov, Solomonov, Pchelyakov, Usenko I.
Series: 1-1

Aldair
27-03-2009, 20:29
Gomel - Yunost 3:2 OT (1:0, 0:0, 1:2, 1:0)
1:0 - Erkovich (Makrov, Solomonov) 06:20
2:0 - Pchelyakov (Makrov, Solomonov) 50:23 PP
1:2 - Kitarov (Slysh) 51:29
2:2 - Stepanov (Zakharov, Khmyl) 52:09
3:2 - Usenko (Eliseenko, Kopat) 63:08
PIM: 7x2 - 7x2+1x10(Stasenko) SOG: 26-30; Att. 2800(2700) (sold out)
Best palyers:Erkovich, Brikun, Stepanov
Gomel:Brikun; Erkovich, Filin E., Dryndin, Makrov, Musienko, Eliseenko, Verameichik, Oletsky, Klimin, Maslennikov, Kopat, Usenko A., Filin T., Khoromando, Khozov, Pchelyakov, Solomonov, Usenko I.
Yunost: Shabanov; Khmyl, Stasenko, Golubovsky, Karev, Ponomarev, Kitarov, Materukhin, Stepanov, Zakahrov, Ryadinsky, Yakimovich, Kurilin, Slysh, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko, Shagov.
Series: 2-1

Aldair
28-03-2009, 17:21
Gomel - Yunost 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
1:0 - Kopat (Makrov, Esaulov) 06:26
2:0 - Makrov (Kopat, Solomonov) 29:53 PP
3:0 - Filin T. (Oletsky) 36:19 PP
4:0 - Solomonov (Erkovich, Usenko) 55:16 EN
PIM: 8x2 - 8x2+1x10(Golubovsky) SOG: 24-27; Att. 2800(2700) (sold out)
Best palyers:Kopat, Brikun
Gomel:Brikun; Erkovich, Filin E., Dryndin, Makrov, Eliseenko, Verameichik, Esaulov, Oletsky,Maslennikov, Kopat, Usenko A., Filin T., Khoromando, Khozov, Pchelyakov, Solomonov, Usenko I.
Yunost: Goryachevskikh; Khmyl, Stasenko, Golubovsky, Karev, Ponomarev, Kitarov, Materukhin, Stepanov, Zakahrov, Ryadinsky, Yakimovich, Kurilin, Slysh, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko, Shagov.
Series: 3-1

Aldair
30-03-2009, 19:53
Yunost - Gomel 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
1:0 - Romanenko (Slysh, Timchenko) 21:50 PP
1:1 - Klimin (Esaulov) 30:01
2:1 - Senkevich (Timchenko, Romanenko) 32:06 PP
3:1 - Slysh 58:25
PIM: 6x2 -8x2 SOG: 30-20; Att. 1100(760) (sold out)
Best players: Valui, Senkevich.
Yunost: Goryachevskikh; Khmyl, Stasenko, Golubovsky, Karev, Kitarov, Materukhin, Stepanov, Zakharov, Ryadinsky, Yakimovich, Volkov, Shariton, Kurilin, Slysh, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko.
Khimvolokno:Brikun; Erkovich, Filin E., Bryzgalov, Dryndin, Makrov, Verameichik, Esaulov, Oletsky, Klimin, Maslennikov, Kopat, Usenko A., Filin T., Khozov, Khoromando, Solomonov, Pchelyakov, Usenko I.
Series: 2-3

Aldair
02-04-2009, 22:51
Gomel - Yunost 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)
0:1 - Stepanov 01:49
1:1 - Oletsky (Filin T.) 40:58
2:1 - Eliseenko 45:56 PS
2:2 - Kitarov (Stasenko, Slysh) 51:00 PP
2:3 - Stasenko (Stepanov, Timchenko) 54:06
PIM: 7x2 - 6x2; SOG: 26-29; Att. 2800(2700) (sold out)
Gomel:Brikun; Erkovich, Filin E., Dryndin, Musienko, Eliseenko, Verameichik, Esaulov, Oletsky,Klimin, Maslennikov, Kopat, Usenko A., Filin T., Khoromando, Khozov, Pchelyakov, Solomonov, Usenko I.
Yunost: Shabanov; Khmyl, Stasenko, Golubovsky, Karev, Kitarov, Materukhin, Stepanov, Zakahrov, Ryadinsky, Yakimovich, Volkov, Shariton, Kurilin, Slysh, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko.
Series: 3-3

]Tomorrow the decisieve game will take place in MInsk, in the Palace of Sport (Dynamo Minsk home arena) wich is much more capacitable than Yunost's rink.
Btw, it's the first time in Belarus independent hockey history when final series reaches the 7th game. The longest series before this one were 5 games only, event not 6.
So, tomorrow we will get the name of the new Belarus champion and it's representative in Champions League (but who knows, maybe it still will be Dynamo? :c075:)

Alessandro Seren Rosso
03-04-2009, 00:03
Wow what a series. What's your prediction, Aldair?

Aldair
03-04-2009, 11:16
Wow what a series. What's your prediction, Aldair?

Hard to say. The teams are pretty equal, and the scores of the games proove that.
I think right now Yunost has a little advantage, mostly psyhologically, cause they manged to tie the series after being lose 1-3.
Secondly, the game will take place in Minsk, and also, estonian Makrov, one of the best Gomel's forwards goit a finger injury.
And, of course, Yunost is much more experienced than Gomel, including international experience inn CC. There are still players that won CC two years ago.

Aldair
03-04-2009, 20:35
Yunost - Gomel 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
1:0 - Kitarov (Slysh, Stepanov) 56:00 PP
PIM: 6x2 -7x2 SOG: 23-17; Att. 3400(3400) (sold out)
Best: Shabanov, Kitarov, Brikun
Yunost: Shabanov; Khmyl, Stasenko, Golubovsky, Karev, Kitarov, Materukhin, Stepanov, Zakharov, Ryadinsky, Yakimovich, Volkov, Shariton, Kurilin, Slysh, Valuy, Romanenko, Senkevich, Timchenko.
Gomel:Brikun; Erkovich, Filin E., Bryzgalov, Dryndin, Makrov, Filichkin, Musienko, Eliseenko, Verameichik, Esaulov, Oletsky, Maslennikov, Kopat, Usenko A., Filin T., Khozov, Pchelyakov, Usenko I.
Series: 4-3


Yunost Minsk - Belarus Champion 2008/09

So we got the name of the new champion. It became the fourth title for Yunost in it's history, and the 6th time in a row that the trophy stays at Minsk. This season thev belarus league was a little weaker than before (cuase the best players went to Dynamo), and a quality af the final games was relatively lower than last year, but it was fully compensated by the series scenarion when Yunost manged to win the title, by winning three last games. Respect for character.

Aldair
03-04-2009, 22:32
Best scorers

R.|Name||Team|GP|G|A|P
1. | Maksim Slysh|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.gif|Yunost Minsk|15|4|10|14
2. | Artem Senkevich|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.gif|Yunost Minsk|15|3|9|12
3. | Aleksandr Materukhin|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/ukraine.jpg|Yunost Minsk|15|7|4|11
4. | Andrei Makrov|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/estonia.jpg|Gomel|14|5|6|11
5. | Aleksandr Kitarov|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Yunost Minsk|15|6|3|9
6. | Yuri Eliseenko|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Gomel|11|3|5|8
7. | Andrei Pchelyakov|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/kazakhstan.jpg|Gomel|15|3|5|8
8. | Roman Romanenko|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Yunost Minsk|15|2|6|8




Goalkeepers

R.|Name||Team|GP|Sv|GAA|Sv%
1. | Igor Brikun|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.gif|Gomel|15|315|1.19|94.6
2. | Sergei Shabanov|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.gif|Yunost Minsk|14|312|1.64|93.4
3. | Andrei Buiko|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Metallurg Zhlobin|5|147|2.67|92.5
4. | Evgeny Filipchik|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Khimik-SKA|3|103|3.60|91.2
5. | Leonid Grishukevich|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Khimvolokno|9|201|2.83|89.7
6. | Matus Kostur|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/slovakia.jpg|Keramin|4|102|3.04|89.5
7. | Igor Shlykov|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Neman|3|29|1.33|87.9



Most penalizied

R.|Name||Team|GP|PIM
1. | Yan Golubovsky|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/russia.gif|Yunost Minsk|14|44
2. | Andrei Tsaregorodtsev|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/russia.gif|Khimvolokno|9|42
3. | Vitaly Dryndin|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/russia.jpg|Gomel|15|41
4. | Konstantin Zakharov|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Yunost MInsk|14|32
5. | Nikolai Stasenko|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Yunost Minsk|13|24



+/-

R.|Name||Team|GP|+/-
1. | Yaroslav Maslennikov|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.gif|Gomel|14|+7
2. | Aleksandr Materukhin|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/ukraine.gif|Yunost Minsk|15|+6
-. | Evgeny Esaulov|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Gomel|13|+6
-. | Aleksandr Ryadinsky|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Yunost MInsk|15|+6
-. | Vitaly Valui|http://www.internationalhockey.net/flags/flags_mini/belarus.jpg|Yunost Minsk|15|+6